Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Korupcja w urzędzie skarbowym. Zatrzymano kolejnych pięć osób

Wpadają kolejni przedsiębiorcy, którzy wyłudzali podatek VAT. Jak ustaliła prokuratura, biznesmeni mieli z naczelnikiem urzędu skarbowego w Jarosławiu układ, gwarantujący im bezpieczeństwo w legalizowaniu przestępczego procederu.

Kolejne pięć osób zostało zatrzymanych do prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie śledztwa związanego z korupcją w urzędzie skarbowym w Jarosławiu.

Akcję przeprowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zatrzymani wykorzystując „puste” faktury wyłudzać mieli podatek VAT. Doprowadzono ich już do lubelskiej prokuratury, gdzie wykonano z ich udziałem czynności procesowe. Czworo z podejrzanych usłyszało zarzut wyłudzenia podatku VAT, zaś jedna osoba jest podejrzana o powoływanie się na wpływy w spółce Skarbu Państwa.

Są to przedsiębiorcy z terenu województwa podkarpackiego, którzy w latach 2017-2018 przyjęli do swoich firm kilkadziesiąt „pustych” faktur VAT o łącznej wartości ponad pół miliona złotych.

Wykorzystując faktury dokumentujące różne fikcyjne usługi wyłudzili ze Skarbu Państwa ponad 100 tysięcy zwrotu podatku VAT. Po ogłoszeniu im zarzutów i przesłuchaniu prokurator wobec jednego z podejrzanych skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Został on uwzględniony przez sąd, który podzielił stanowisko prokuratora i zastosował areszt na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zastosowano dozór policji i poręczenia majątkowe.

Prowadzone przez lubelskich śledczych postępowanie dotyczy układu, jaki biznesmeni mieli zawierać z naczelnikiem urzędu skarbowego w Jarosławiu. Przedsiębiorcy zajmowali się m.in. wyłudzeniami podatku VAT poprzez wprowadzanie do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę, w tym fikcyjnych faktur, czyli działalnością na szkodę skarbu państwa. Z kolei naczelnik skarbówki, miał za odpowiednie kwoty gwarantować bezpieczeństwo w legalizowaniu przestępczego procederu. Otrzymywał za to 10 tys. złotych miesięcznie.

Na początku grudnia ub. roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w jednym z hoteli w Łańcucie zatrzymali czwórkę biznesmenów: trzy kobiety i mężczyznę.

Wpadli oni na „gorącym uczynku”, kiedy to przyjęli kwotę 40 tys. złotych za wystawienie tzw. pustych faktur. Naczelnika urzędu skarbowego zatrzymano na stacji paliw przy autostradzie A4. Funkcjonariusze zabezpieczyli też fikcyjne faktury VAT na kwotę blisko miliona złotych. Łapówki dla naczelnika skarbówki przekazywane były co miesiąc, przez co najmniej kilka lat. Aby nie wzbudzać podejrzeń, mężczyzna otrzymywał pieniądze jako czynsz za najem lokalu, który nawet do niego nie należał.

(fot. CBA)

10 komentarzy

  1. A ci znowu Lublin w Jarosławiu… Gdzie Rzym gdzie Krym…

  2. Lublin 113 stosuje widać metody łapanki na tytuły prawie jak wupe…hehe

  3. Wynajmę komnatę na Zamku, przystępny czynsz.

  4. Jakby tak dobrze przeswietlic te wszystkie urzedy to chyba nikt by w nich nie pracowal no bo jak?

  5. A już myślałem, że zatrzymali naczelnika i kilku referentów. A tu klops. Tytuł bezcenny

  6. Brawo PIS Pogonić złodzieji raz na zawsze