Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kontrola wałów przeciwpowodziowych na terenie powiatu opolskiego. W najbliższych dniach kolejne opady deszczu

W czwartek Komendant Powiatowy PSP w Opolu Lubelskim wraz z Zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Opolu Lubelskim skontrolowali stan wałów przeciwpowodziowych. Komendanci zapoznali się również z sytuacją hydrologiczną na Wiśle.

W czwartek Komendant Powiatowy PSP w Opolu Lubelskim bryg. Dariusz Popek wraz z Zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Opolu Lubelskim st. bryg. Zbigniewem Zielonką zapoznali się ze stanem wałów przeciwpowodziowych i sytuacją hydrologiczną na rzece Wiśle, na terenie powiatu opolskiego.

Prewencyjnie kontrolowano wały na odcinku rzeki Wisły, który przebiega przez powiat opolski od miejscowości Basonia do miejscowości Podgórz. Na terenie gminy Józefów nad Wisłą przy kontroli stanu obwałowania obecny był burmistrz Grzegorz Kapica.

Jak poinformował dzisiaj IMGW-PIB na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, której czoło rano znajdowało się na wysokości Zawichostu. Stan wody o godzinie 8:00 wynosił 660 cm, czyli 40 cm powyżej stanu alarmowego.

Jak informuje IMGW-PIB, kolejne dni, w tym weekend, zapowiadają się dość niespokojnie. W wielu miejscach wystąpią opady deszczu i burze przemieszczające się z zachodu na wschód. Burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu, lokalnie dochodzące do 40 mm, porywy wiatru nawet do 80 km/h oraz grad.

W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów stanów wód, zwłaszcza w rejonach wystąpienia opadów. Obserwowany będzie również spływ wód opadowych z górnych części zlewni i dalsze przemieszczanie się fali wezbraniowej w środkowych i dolnych odcinkach rzek. Będzie to skutkować podniesieniem się poziomu wody, a nawet podtopieniami.

(fot. bryg. Dariusz Popek, KP PSP Opole Lubelskie)

Jeden komentarz

  1. Będzie dobrze!