Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kontakty rodzica z dzieckiem w trakcie rozwodu i uprawomocnienie wyroku. Adwokat radzi naszym czytelnikom

Publikujemy kolejny materiał poruszający często skomplikowane i nie do końca zrozumiałe aspekty dotyczące życia codziennego. Nasi czytelnicy poprosili bowiem o wyjaśnienie kolejnych kwestii z których rozwikłaniem trudno jest im sobie poradzić. Przedstawiamy odpowiedzi przygotowane przez jednego z lubelskich adwokatów.

Kolejni z naszych czytelników poprosili o pomoc prawną związaną ze sprawami, z którymi nie mogą sobie poradzić. Często są one tak zawiłe i skomplikowane, że bez porad specjalistów trudno rozwikłać wiele nawet podstawowych kwestii. Jak zawsze pomocny okazał się adwokat Łukasz Lecyk z Kancelarii Adwokackiej przy ul. Chmielnej 13/6 w Lublinie, który specjalizuje się w tego typu sprawach.

Czy sąd musi orzekać o kontaktach rodzica z dzieckiem w sprawie rozwodowej? Słyszałam, że nie.

Zgodnie z przepisem art. 58 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Zgodnie z paragrafem 1b ww. artykułu, na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.

– Zgoda na na powyższe nie może mieć charakteru dorozumianego. Trzeba jednoznacznie wyrazić swoje stanowisko w tej kwestii. Zgoda może być wyrażona na piśmie albo ustnie na rozprawie. Podsumowując – gdy małżonkowie wyrażą wspólnie zgodę by Sąd nie orzekał o kontaktach, Sąd pozostawi tę kwestię bez rozstrzygnięcia uznając, że dwie dorosłe osoby są w stanie osiągnąć porozumienie w tym zakresie – wyjaśnia adwokat Łukasz Lecyk.

Słyszałem, że zmieniły się przepisy. Czy to prawda, że w tej chwili wyrok w sprawie cywilnej staje się prawomocny po 7 dniach?

Do dnia 7 listopada 2019 r. wyrok stawał się prawomocny po upływie 21 dni. Zgodnie z przepisem art. 369 § 2 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli strona nie złożyła wniosku o uzasadnienie wyroku (a miała na to 7 dni), termin do wniesienia apelacji biegł od dnia, w którym upłynął termin do złożenia takiego wniosku (kolejne 14 dni – razem 21). Orzeczenie staje się prawomocne , jeżeli nie przysługuje od niego środek odwoławczy.

W tej chwili, zgodnie ze stanem prawnym na dzień 17 stycznia 2020 r., warunkiem koniecznym do złożenia apelacji, jest złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku. Mamy na to 7 dni. Gdy tego nie zrobimy, wyrok staje się prawomocny. To oznacza, że w tej chwili wyrok staje się prawomocny po upływie 7 dni.

(fot. archiwum)

Komentarze wyłączone

Z kraju