Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

KONSERWACJA DREWNIANEGO DOMU: CO WPŁYWA NA STAN DREWNA?

Pielęgnowany dom z drewna oferuje piękno i charakter, których nie może zapewnić żaden inny materiał budowlany. Jednak „bez pracy nie ma kołaczy”, aby móc cieszyć się urokliwością swojej drewnianej konstrukcji trzeba włożyć trochę wysiłku w jej odpowiednią pielęgnację. 

Drewniany dom – konstrukcja długowieczna?

Można śmiało powiedzieć, że dom z drewna jest konstrukcją długotrwałą. Budynek z tego materiału może służyć 100-200 lat, oczywiście, przy odpowiednim podejściu do jego budowy oraz przy prawidłowej konserwacji. Zaawansowane technologie w produkcji drewnianych domów pozwalają zapobiec wielu negatywnym procesom, jak: pękanie, gnicie, przebarwienie drewna. Co jeszcze wpływa na stan Twojej drewnianej konstrukcji i jak temu zaradzić? Oto parę podpowiedzi:

    1. Zniszczenia spowodowane przez słońce  

Promienie słoneczne (zwłaszcza w okresie letnim) powodują, że domy drewniane na zamówienie są narażone na uszkodzenia komórek drewna. W miarę upływu czasu słońce doprowadza do zniszczenia włókna drewna, co w konsekwencji przyczynia się do blaknięcia koloru. W tym wypadku, należy pomyśleć jak ochronić budynek przed nadmiernymi promieniami UV. Jednym ze sposobów jest zapewnienie trochę cienia. Tu z pomocą przychodzą takie rozwiązania jak: sadzenie drzew wokół domu, lub tworzenie głębokich werand.

    2. Występowanie zgnilizny drewna

Nie jest tajemnicą, że połączenia woda + drewno należy się bać. Zbyt duża wilgotność prowadzi do gnicia, osłabienia konstrukcji, a w fazie końcowej powoduje rozpadania się drewna. Ponadto, pojawienie się zgnilizny lub pleśni ma szkodliwy wpływ również na zdrowie człowieka. Aby temu zapobiec, konieczne jest sprawdzenie skuteczności środka konserwującego, ponieważ od niego zależy, jak dobrze utrzyma się domek w porze deszczowej. 

    3. Nadmierne wysychanie konstrukcji 

Silne powiewy wiatru również wpływają negatywnie na drewniane domy. Prowadzą one m.in. do wysychania drewna, a to z kolei powoduje powstawanie pęknięć, a także rozszczelnienia konstrukcji i pojawienie się szpar. Konieczne jest posiadanie jakiegoś rodzaju osłony przed takimi żywiołami. Pomocne może okazać się (po raz kolejny) sadzenie drzew wokół domu. Ten zabieg zmniejszy prędkość wiatru chroniąc budynek przed jego intensywnością.

    4. Pojawienie się problematycznych szkodników

Do szkodników „niechcianych” zalicza się przede wszystkim owady. Jako, że drewno jest materiałem całkowicie naturalny przyciąga ono właśnie takich nieproszonych gości, jak termity, mrówki, czy chrząszcze. Zagnieżdżające się w drewnie owady, powodują wiele szkód jak, na przykład, rozkład tego naturalnego surowca. Dobrym wyjściem jest upewnienie się, że wszelkie rośliny znajdują się co najmniej 3 metry od domu. To w znacznym stopniu ograniczy insektom dostęp do budynku.

    5. Co więcej?

Drewno to materiał cechujący się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na wiele czynników – o ile nie zapomnimy o prawidłowej konserwacji. Oprócz tych bardzo szkodliwych elementów, należy również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drewnianego domu. Do tych czynności zalicza się: mycie elewacji, usuwanie plam i przebarwień, malowanie, uszczelnianie rynien (ważne, ponieważ zatkane rynny utrudniają odprowadzenie wody), czy impregnacja. Jeśli chodzi o impregnowanie, to warto jest rozważyć substancje na bazie naturalnych składników. W skład (sugerowanego przez Dom Mistrza) naturalnego impregnatu powinno wchodzić m.in. woda, czy glina. To może zmniejszyć narażenie drewna na kolejne uszkodzenia.

Wbrew powszechnym przekonaniom, domy drewniane mają bardzo długą żywotność. Jednak składa się na to, nie tylko jakość materiału oraz doświadczony dostawca, ale również nasza ciężka praca, w dbaniu o ich stan zewnętrzny.