Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Piknik historyczno-wojskowy z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino (zdjęcia)

Wczoraj na terenie Szkoły Podstawowej nr 57 odbył się piknik historyczno-wojskowy z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Podczas wydarzenia zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne, były też pokazy artylerii, broni palnej i białej. Nie zabrakło również nowoczesnego sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego.

W sobotę, 18 maja na terenie Szkoły Podstawowej nr 57 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie odbył się Piknik Wojskowy z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Wydarzenie zorganizowała Rada Dzielnicy Konstantynów oraz Szkoła Podstawowa nr 57.

Wśród uczestników Pikniku znaleźli się m.in.: Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej, SRH 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych, Grupa Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości, Stowarzyszenie Historyczne Ćwieki ze Starościna, 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, Spartans ASG, GRH Związek Orła Białego, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Lithuanian-Polish-Ukrainian Brigade, ZTS Lublin – Klub modelarstwa redukcyjnego.

Piknikowi towarzyszył bogaty program artystyczny, na który składały się występy orkiestr, zespołów pieśni i tańca, chórów oraz grup rekonstrukcyjnych. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Była to doskonała okazja do zapoznania się z historią wojskowości i tradycjami patriotycznymi, a także do wspólnej zabawy i integracji. Dla dzieci i młodzieży przygotowano wiele atrakcji, m.in.: dmuchańce, gry, konkursy i zabawy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Portal lublin112.pl był patronem medialnym imprezy.

4 komentarze

  1. oho wyjeli z magazynu i się chwalą później ochotnicy dostaną xD

  2. To najbardziej uwsteczniony region cywilizacyjnie i kulturowo w Polsce, to w zasadzie jest 100% świat radziecki.

  3. Będzie tusk?

  4. Po co było zdobywać coś co nie miało żadnego znaczenia strategicznego? Nie ma takiego błędu którego Polacy nie popełnią ( Winston Churchill)

Dodaj komentarz