690 680 960

Konna Straż Ochrony Przyrody jeszcze tylko miesiąc na Roztoczu

Tylko do końca września na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego będzie można w tym sezonie spotkać jeźdźców na koniach, którzy pilnują porządku na szlakach

Mijają już dwa miesiące 30-tej jubileuszowej akcji Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. XXV Pułku Ułanów Wielkopolskich. Społeczni strażnicy pozostaną na Roztoczu tylko do końca września, potem nastąpi przerwa zimowa. Członkowie straży każdego dnia przeprowadzają na terenie parku zarówno patrole konne jak i piesze, głównie o charakterze interwencyjno-informacyjnym. Dzięki nim w Parku Narodowym jest o wiele czyściej, natomiast pracownicy RPN notują o wiele mniej dewastacji przyrody, sprzętu oraz urządzeń które mają służyć turystom.

Uczestnikami akcji są głównie młodzi ludzie których połączyła pasja do koni, przyrody, tradycji polskiej kawalerii. Wszyscy wykonują patrole społecznie poświęcając swój czas wolny na rzecz ochrony przyrody. Wywodzą się z lubelskiego Akademickiego Klubu Jeździeckiego Kandydaci muszą pozytywnie zaliczyć dwa egzaminy: praktyczny w którym oceniana jest umiejętność jazdy konnej oraz przygotowania konia do jazdy, a także teoretyczny, gdzie wśród kandydatów sprawdzana jest wiedza dotycząca historii 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich, ochrony przyrody w Polsce, topografii, fauny, flory, historii oraz zasad korzystania z Roztoczańskiego Parku Narodowego a także podstaw żywienia i weterynarii koni.

Każdy dzień strażników zaczyna się od porannego apelu, po którym następuje wciągnięcie flagi na maszt. Po posiłku dokonuje się przygotowania koni i w różne rejony parku kierowane są patrole zarówno konne jak i piesze. Stanowią one nie lada atrakcję dla turystów, z których większość jest przyjemnie zaskoczona ich widokiem. Robią sobie z nimi zdjęcia, a wspólne rozmowy znacząco wpływają na zachowanie turystów na terenie parku. Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody jest jedyną tego typu strażą konną w naszym kraju, która jest oparta na zasadzie wolontariatu, oraz działającą na tak szeroką skalę i skupiającą w swoich szeregach tak wielu strażników.

(fot. lublin112.pl)
2013-08-28 17:22:13

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas