690 680 960

Kończący się okres ubezpieczenia a daleka podróż autem? Oblicz online cenę Twojej polisy!

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe. Polisę najczęściej zawiera się na rok, a składkę można opłacić z góry za cały okres ochrony lub uiszczać ją ratalnie. Ważne jest zapewnienie ciągłości OC. Sprawdź, jak wykupić ubezpieczenie samochodu online.

Okres trwania ochrony ubezpieczeniowej

Powszechnie przyjętą praktyką jest zawieranie umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego na okres 12 miesięcy. Tylko w nielicznych przypadkach zdarza się, że ochrona obowiązuje krócej i wynika ona z OC krótkoterminowego.

W przypadku rocznych ubezpieczeń ochrona ubezpieczeniowa działa od chwili zawarcia polisy, nawet jeśli składka na OC nie jest uiszczona do dnia wyznaczonego w umowie. Natomiast nieopłacona polisa nie przedłuży się automatycznie.  

Kara za brak ciągłości ubezpieczenia OC

To na barkach właściciela spoczywa obowiązek uiszczenia składki na OC – jednorazowo z góry lub ratalnie, ale i zapewnienie ciągłości ochrony. Przy ubezpieczeniach rocznych działa mechanizm automatycznego przedłużenia polisy. Po wygaśnięciu dotychczasowego ubezpieczenia dane towarzystwo odnowi je, co uchroni właściciela pojazdu przed przerwą w OC i ponoszeniem z tego tytułu wysokich kar. W 2022 roku wynoszą one:

  •     W przypadku samochodów osobowych – 1200 zł przy przerwie w okresie ubezpieczenia do 3 dni, od 4 do 14 dni przerwy – 3010 zł, powyżej 14 dni przerwy – 6020 zł.
  •     W przypadku samochodów ciężarowych – 1810 zł przy przerwie w okresie ubezpieczenia do 3 dni, od 4 do 14 dni przerwy – 4520 zł, powyżej 14 dni przerwy – 9030 zł,
  •     W przypadku pozostałych pojazdów – 200 zł przy przerwie w okresie ubezpieczenia do 3 dni, od 4 do 14 dni przerwy – 500 zł, powyżej 14 dni przerwy – 1000 zł.

Z tego względu warto pamiętać, by wykupić następne ubezpieczenie, jeśli dokonuje się wypowiedzenia kolejnej umowy OC. Ponadto ubezpieczający samochód, który dopuściłby się przerwy, przy spowodowaniu kolizji na drodze wszelkie szkody majątkowe czy osobowe musiałby pokryć z własnej kieszeni.

Czy polisę można zawrzeć na odległość?

Jeśli nie wypowiesz umowy OC w dotychczasowym towarzystwie, a zawarłeś ją na 12 miesięcy, to przy planowaniu dalekiej podróży autem, nawet za granicę, nie musisz przejmować się upływającym terminem umowy – ochrona się przedłuży. Ciągłość zostanie zachowana.

W sytuacji gdy kupiłeś samochód i korzystasz z ochrony z OC poprzedniego właściciela, polisa nie przedłuży się automatycznie. Musisz zadbać o to samodzielnie, a z racji podróżowania autem za granicę możesz nie mieć możliwości wykupienia niezbędnego ubezpieczenia OC stacjonarnie, u agenta.

Jednak istnieje możliwość zawarcia nowej umowy ubezpieczenia OC online, z dowolnego miejsca, w którym się znajdziesz. Ubezpieczenie samochodu online np. w UNIQA przyniesie Ci ponadto aż 15-procentową zniżkę od wyliczonej kwoty składki na OC.

Ile będzie kosztować ubezpieczenie OC pojazdu?

W kalkulatorze ubezpieczenia samochodu możesz wyliczyć wysokość proponowanej składki na OC. Po wpisaniu wszystkich wymaganych danych dotyczących ubezpieczanego pojazdu i właściciela samochodu oraz informacji o przebiegu historii zostanie Ci wskazana wysokość składki. Możesz ją zaakceptować i zdalnie, przez Internet, wykupić polisę z wybraną opcją płatności – jednorazowo lub ratalnie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Rodzinny na Rynku w Modliborzycach
Koncert: Śpiewajmy Piosenki Żołnierskie
Zlot motocyklowy w Szczebrzeszynie
Obchody Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Lublin
Piknik Rodzinny w Konopnicy