Kończą się miejsca na największym cmentarzu po tej stronie Wisły. Lublin planuje nową nekropolię

Ma być większy od nekropolii na Majdanku i wystarczyć na 55 lat. Mowa o planowanym nowym cmentarzu w Lublinie, który ma powstać w rejonie ul. Zelwerowicza. Mieszkańcy mogą zapoznawać się już z koncepcją tego terenu.

We wtorek, 26 listopada, o godz. 16:00 w lubelskim Ratuszu odbędzie się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o cześć miasta położoną na północ od projektowanej ul. A. Zelwerowicza. Plan związany z tym terenem został wyłożony do wglądu mieszkańców już w ubiegły czwartek i można się z nim zapoznawać do 12 grudnia.

Zgodnie z założeniami, ponad 50 ha terenu przeznaczone jest pod nowy w Lublinie cmentarz. Wszystko dlatego, że na największej miejskiej nekropolii na Majdanku, która działa od 1976 roku, niebawem zaczynie brakować miejsc. Każdego roku przybywa tam około 1300 grobów, co oznacza, że za kilka lat się ona zapełni. Potrzeba budowy nowego w Lublinie cmentarza znana jest już od ponad 30 lat. Wtedy to zaczęto wskazywać właśnie ten rejon na lokalizację przyszłej nekropolii.

Rezerwa terenu na ten cel ujęta została w planie ogólnym miasta z 1986 r. oraz uwzględniona w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 2000 r.. Została też potwierdzona w obecnie obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Możliwości lokalizacji na tym obszarze cmentarza komunalnego potwierdziła również opracowana dokumentacja hydrogeologiczna oraz Wstępna Koncepcja Programowo-Przestrzenna.

Według założeń, przyszły cmentarz będzie miał układ parkowo-cmentarny, oparty na topografii terenu uwzględniającej suchą dolinę. Jak przewidziano, znajdzie się na jego terenie ok. 120 tys. miejsc pochówku, co ma zaspokoić potrzeby Lublina na około 55 lat. Wraz z cmentarzem ma powstać niezbędna infrastruktura w postaci domów pogrzebowych czy też kaplic wyposażonych w katakumby i kolumbaria. Na planie ujęte zostało także miejsce pod spopielarnię zwłok. Przy czym zaznaczono, że obiekt ten ma spełniać zaawansowane rozwiązania technologiczne, dzięki którym żadne substancje mogące być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców czy środowiska się nie wydostaną.

Głównym dojazdem do cmentarza komunalnego ma być przedłużenie ul. Zelwerowicza od ul. Bohaterów Września do ul. Sławinkowskiej. Wokół nekropolii, w czterech miejscach, mają też powstać parkingi, na których zmieści się nawet do 1,2 tys. pojazdów. Miasto planuje, że pierwsze prace związane z urządzaniem nowego cmentarza mogłyby ruszyć w 2021 roku. W pierwszej kolejności ma to być przygotowanie projektu.

(fot. lublin112.pl)

37 komentarzy

 1. Powinno być więcej kolumbariow i tak jak w Ameryce :Zakaz stawiania tych okropnych pomników zakurzonych i zasmieconych. Kazdy inny. I wyścigi który zmarły ma większy i ładniejszy. Powinna być Tylko trawka ławka i tablica. I miejsce na 2 znicze i KONIEC!!!!!!

  • Twoja mentalność nie pozwala Ci na dalszą egzystencje w tym kraju, wizy zniesione, polecam przeprowadzkę.

 2. Powinien być zakaz pochówku w trumnie,tylko spopielenie zwłok i urna.

  • Sama się spal.

   • Oczywiście,że będę skremowana a ty w trumnie będziesz gnijącym śmierdzielem, w którym ucztę będą miały tłuste robale.

   • Homo homini homo est

    A co, bozia cię nie weźmie i nie da skrzydelek jak cie spalą? ;D a co jeśli rodzina zadecyduje inaczej, wrócisz z „zaświatów” i będziesz wszystkich straszyć? ;D za sam komentarz „sama się spal” i tak się nie nadajesz do tego „Bożego królestwa” które jest ciągle walkowane w wierze katolickiej więc sorka – czeka cię piekiełko 💁🏻‍♂️

  • właśnie….i niepotrzebne by były te hektary leżące odłogiem i to w tak chodliwej części miasta….zamiast jednego grobowca byłaby cementowa szafeczka na 20 urn…wtedy nie ma wieńców ani plastikowych, ani 10 lampek na każdym grobie…czysta ekologia…

  • Zakaz to powinien być, ale gadania głupot dla ciebie.

  • widać tęsknisz za komuną skoro chcesz zakazów i nakazów

 3. Bardzo dobry pomysł. Jestem za !

 4. A najlepiej byłoby skremować, prochy oddać rodzinie i niech każdy zrobi z tym co zachce a nie nowe przestrzenie zagracać jakimiś cmentarzami.

  • też jestem tego zdania, ale (w Polsce) ustawa o cmentarzach i grzebaniu zmarłych zabrania zabierania prochów do domu – bo przecież to czysta kasa dla gminy albo parafii brać kasę za to.
   moim życzeniem jest być skremowanym i jeśli przepisy się zmienią być rozsypanym po trochu w miejscach, które kocham i są częścią mnie,
   a rodzina i znajomi lepiej zrobią 1 listopada jak się spotkają przy jednym stole, wypiją herbatę i powspominają mnie zamiast szlajać się po cmentarzach

 5. Pierd… sie w leb nowoczesny. Po tobie nawt nikt nie zaplacze

 6. Po co nowy cmentarz? Zaorać Świdnik (i tak stamtąd niczego dobrego spodziewać się nie można) i powiększyć cmentarz na Majdanku.

 7. Cmentarz sprawa poważna, a niektórzy komentujący, tradycyjnie: o du***e Maryni

 8. „Rezerwa terenu na ten cel ujęta została w planie ogólnym miasta z 1986 r. ” może by tak pomyśleć i przyjąć nową rezerwę troszkę dalej od zabudowań bo za x- lat znowu będzie brakowało miejsca i nie będzie jak powiększyć

 9. co z cmentarzem dla czworonogów , to jest potrzeba nr 1 w Lublinie , był obiecany w kampanii wyborczej i nic nie słychać a pies długo już nie pozipie

  • Potrzeba numer 1 to żebyście sprzątali po sobie kupy. I tak jest o niebo lepiej niż kiedyś, ale na zacofanych dzielnicach, których nie będę tu wymieniał, nadal można wdepnąć nawet na chodniku.

   • Ustawa zabrania zakopywania zwierząt na własną rękę, więc co niby ma zrobic człowiek jak mu zdechnie pies i kot? Oddać do spalarni dla zwierząt, której też nie ma bo tubylcom sie to nie podoba? Takie poczynania moga cofnąc nas do średniowiecza i wywołac kolejna epidemię.

 10. Jak się cmentarz szybko zapełnia to trzeba grzebać na stojąco i problem się sam rozwiąże. Więcej się zmieści jeden obok drugiego, na wierzchu postawić słupek z małą tabliczką z danymi zmarłego i to wystarczy. Bez ciężkich bunkrów z podziałami na biednych i bogatych. Teren wygrabić, zasiać ładną trawkę i będzie gitara.

  • Też własnie zastanawialem się nad tym, jednak wtedy nieboszczyka trzeba by jakos przytwierdzić do trumny, inaczej sie zsunie w dół. Problem też później byłby chyba z ekshumacja takich pochówków.

 11. wystarczy wpisać 2 wojna i górki czechowskie i wszystko jasne a ten teren pod budownictwo

 12. Najwieksza głupota to stawianie nagrobków powinien być krzyż i nic więcej.

 13. Gdzie można obejrzeć plan w wyższej rozdzielczości?

 14. Najnowocześniejszą metodą rozkladu ciała jest resomacja a nie kremacja. Poczytajcie sobie o resomacji. Ale w Polsce to nigdy się nie przyjmie. Dla tych, którym nie chce się czytać- resomacja to rozklad zwlok ludzkich poprzez alkaliczna hydrolizę. Oferowana na całym świecie oprocz Polski oczywiscie

  • Jeszcze lepszą metodą jest kompostowanie, ale w Polsce też pewnie nie znana.

   • kompostowanie jak najbardziej znane, ale widać nie jesteś z Polski, bo każdy Polak ma w rodzinie kogoś skompostowanego przez szkopa albo kacapa

 15. Cmentarz bardzo potrzebny!!! 2017 i 2018 r to lata z największą umieralnością Polaków po II wojnie światowej. Chyba coś jest nie tak?

  • 2019 tak samo. Oczywiście że coś jest nie tak, ale nie jest to na pewno tylko jedna ta sama przyczyna, tylko szereg róznych, ale napewno powtarzalnych.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9255zł -0.4%
  • GBP 5.0657zł -0.39%
  • EUR 4.3355zł 0.59%
  • CHF 4.0734zł 0.46%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Otwarty Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
   Zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   W Lublinie odbędą się spotkania biznesowo-szkoleniowe dla przedsiębiorców. Udział jest bezpłatny
   „Zalipie. Malowana wieś” Wystawa zdjęć z niezwykłej miejscowości odbędzie się w Zamościu
   Zbadaj swoje płuca w Nałęczowie
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.