Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Komornik oskarżony o przekroczenie uprawnień. Pieniądze klientów miał przeznaczać na własne potrzeby

Kontrole wykazywały, że w kasie kancelarii brakowało za każdym razem nawet po kilkaset tysięcy złotych. Dodatkowo komornik miał nie wywiązywać się z obowiązków pracodawcy. Chodzi o niezapłacone składki ZUS czy też zaległości w wypłatach wynagrodzeń.

Przed sądem stanie jeden z puławskich komorników, któremu prokuratura zarzuciła m.in. przywłaszczenie pieniędzy. Sprawa wyszła na jaw, kiedy to w należącej do Jacka C. kancelarii, przeprowadzone zostały kontrole. Pierwsza z nich, w kwietniu 2017 r. wykazała, że w kasie brakuje około 270 tys. złotych. Wówczas komornik od razu dostarczył brakującą gotówkę, jednak jak się później okazało, nie wpłacił jej na konto. Kiedy pół roku później odbyła się ponowna kontrola, tym razem na koncie miało brakować blisko 180 tys. złotych. Dlatego też o wszystkim powiadomiona została prokuratura.

Po rozpoczęciu postępowania okazało się jednak, że stan konta uległ znaczącej zmianie. W międzyczasie bowiem zostało na nie wpłacone większość z brakującej wówczas gotówki. Dlatego też śledczy postanowili dokładnie prześledzić dokumentację finansową kancelarii za ostatnie lata. Jacek C. nie przekazał jednak dokumentów księgowych. Ustalono za to nieprawidłowości w dokumentacji elektronicznej. Brakowało w niej danych, które jak wyjaśniają śledczy, zostały usunięte z systemu. Biegli ustalili, że dokonała tego osoba logująca się z konta Jacka C.

Kolejna kontrola w puławskiej kancelarii została przeprowadzona w styczniu ub.roku, tym razem przez Radę Izby Komorniczej w Lublinie. I tym razem wykazała ona braki w kasie. Niezgodności opiewały na kwotę ponad 250 tys. złotych. W tym przepadku również od razu na konto wpłynęły pieniądze, jednak w niepełnej kwocie. Jacek C. zobowiązał się do uregulowania braków, jednak w wyznaczonym terminie tego nie dokonał. W wyniku tego wszczęte zostało wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Zakończyło się ono zawieszeniem komornika w obowiązkach.

Z kolei śledztwo wykazało, że nieprawidłowości finansowe w kancelarii miały występować najmniej od 2013 roku. 42-latkowi, jako funkcjonariuszowi publicznemu, przedstawiono zarzut przekroczenia uprawnień. Zdaniem śledczych pieniądze jakie uzyskiwał on z prowadzonych postępowań, zamiast do klientów, przeznaczał na własne potrzeby. Do klientów kancelarii środki te trafiały ze znacznym, gdyż kilkumiesięcznym opóźnieniem. Dodatkowo komornik miał nie wywiązywać się z obowiązków pracodawcy. Chodzi o niezapłacone składki ZUS czy też zaległości w wypłatach wynagrodzeń.

Jacek C. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. archiwum)

11 komentarzy

 1. Coś mi się zdaje że to teraz jego będzie ścigał komornik

 2. Pabloo(oryginał)

  Może pora aby dobra zmiana zajęła się tą kastą, a nie grzebie w konstytucji.
  Spokojnych Świąt życzy wszystkim forumowiczom i redakcji @Pabloo…co złego to nie ja 😉

  • abc z elementarza

   Dobra zmiana nie grzebie w konstytucji bo nie ma takiej możliwości, brak jej większości konstytucyjnej… Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia…

   • Pabloo(oryginał)

    Widzisz… jestem tylko kierowcą…nie pouczaj, piszę co myślę, a nie co mi się wydaje że wiem. ABC logi-sty-ki.

 3. KOMORNIK TO ZŁODZIEJ ZNAJĄCY SIĘ NA PRAWIE I WIEDZĄCY JAK JE WYKORZYSTAĆ

 4. CHOPER ,dokładnie tak jak napisałeś i nikt mi nie powie że jest inaczej

 5. Przecież to nie jest odosobniony przypadek.Państwo zamiast ścigać takich oszustów i degeneratów żerujących na nieszczęściu ludzkim marnuje pieniądze podatników na nikomu nie potrzebne ustawy.Nikt by nic nie mówił gdyby były one sęsowne.Np korytarz życia jak niby mamy robić miejsce dla karetki policji czy straży jak infrastruktura nie jest do tego przygotowana krawężniki po 30,40 cm i niby jak uszkodzę auto to pewnie pieniádze nam oddadzą?

 6. I tak nic mu nie zrobią

 7. Kawał Bur…a z pana Komornika, kiedyś na mój wniosek o okazanie mi rozliczenia mojej sprawy bardzo po chamsku, prawie wyrzucił mnie z tej swojej niby kancelarii . Karma powraca skur…lu.

 8. Znaczy KOMORNICY NIE KRADNĄ !!!!!! ONI PRZEKRACZAJĄ UPRAWNIENIA buahahahahahahahahahaha Polska

Z kraju