Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

W całym regionie wprowadzono zakaz używania fajerwerków. Wyjątek to Sylwester i Nowy Rok

Od dnia dzisiejszego, aż do końca stycznia, na terenie województwa lubelskiego będzie obowiązywał zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Bez konsekwencji petardy i fajerwerki będą mogły być odpalane jedynie w Sylwestra i Nowy Rok.

W okresie świąteczno-noworocznym, z wyjątkiem Sylwestra i Nowego Roku, w całym województwie lubelskim nie będzie można używać materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych. Rozporządzenie takie wydał wojewoda lubelski Lech Sprawka. Związane jest ono z zapewnieniem ochrony życia, zdrowia i mienia osób oraz porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

Zakaz wszedł w życie 24 grudnia i będzie obowiązywał do 31 stycznia 2020 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakaz używania fajerwerków w miejscach publicznych obowiązuje przez cały rok, jednak służby porządkowe czy też funkcjonariusze reagują dopiero po zgłoszeniu tego faktu przez mieszkańców, którzy proszą o interwencję gdy dochodzi do zakłócaniu ciszy, spokoju lub porządku publicznego. W okresie obowiązywania rozporządzenia, strażnicy miejscy czy też funkcjonariusze policji będą interweniować bez zgłoszenia tego faktu przez mieszkańców.

– Apelujemy, aby używanie wyrobów pirotechnicznych w sylwestra i Nowy Rok odbywało się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę – mówi Marek Wieczerzak z Urzedu Wojewódzkiego.

Wystrzałowa zabawa może okazać się bardzo kosztowna, gdyż za takie wykroczenie grozi mandat karny lub grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych. Zakaz nie będzie dotyczył firm, które zawodowo organizują pokazy z użyciem materiałów pirotechnicznych. Urzędnicy przypominają również, że petard czy też fajerwerków nie można sprzedawać osobom poniżej 18 roku życia. Jeżeli taki fakt zostanie stwierdzony, sprzedawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

(fot. lublin112)

15 komentarzy

  1. wczoraj na slawinku bylo bardzo duzo wystrzalow… straz miejska bez samochodu najblizszy byl na felinie…. kazali dzwonic na policje… zadnych reakcji i po co sa ustawy

  2. Życzę wszystkim odpalającym petardy, żeby im pourywało łapska. Zabawa dla plebsu.

Wiadomości z info112