Kolory jesieni w rezerwacie przyrody „Las Królewski” (zdjęcia)

Las Królewski, to leśny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Krzczonów, w powiecie lubelskim. O tej porze roku warto do niego zajrzeć, aby podziwiać drzewa mieniące się kolorami jesieni.

„Las Królewski” to najstarszy z rezerwatów Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on powierzchnię 49,39 ha (dane nadleśnictwa). Sięga po strome zbocza po prawej stronie rzeki Radomirki, okolice „Śmierdzącego Źródełka” i zalesioną część Łysej Góry. To najlepiej zachowany i najbardziej atrakcyjny przyrodniczo rezerwat na terenie parku. Jest on pozostałością naturalnego kompleksu leśnego, który jeszcze na początku XIX wieku pokrywał znaczne obszary Wyniosłości Giełczewskiej. Jedynym ciekiem wodnym na terenie rezerwatu jest rzeka Radomirka, której woda wpada do Giełczwi, a rzekę tę zasila zboczowe źródło podziemne – „Śmierdzące Źródełko”.

Na terenie rezerwatu natrafimy na fragmenty muraw i zarośli kserotermicznych z takimi rzadkimi gatunkami jak: turzyca niska, ostrożeń pannoński, powojnik prosty, oman wąskolistny i inne. W rezerwacie znajduje się jedno z dwóch w parku, a jedno z nielicznych na Lubelszczyźnie stanowisko bardzo rzadkiej rośliny w Polsce, cieszynianki wiosennej. Występują tu także parzydło leśne, podkolan biały, lilia złotogłów, groszek wschodniokarpacki, łuskiewnik różowy, przylaszczka pospolita, paprotka zwyczajna, zawilec gajowy.

Na terenie parku spotkać można ssaki charakterystyczne dla Wyżyny Lubelskiej: jeże, ryjówki aksamitne, kuny, lisy, borsuki i drobne gryzonie (mysz leśną, orzesznicę, nornice rudą, badylarkę). Na polach i w zagajnikach występują zające. Z kopytnych spotykane są tu sarny, dziki, a coraz częściej łosie, a nawet jelenie.

Obecnie rezerwat przybrał jesienne barwy. Warto udać się na niedzielny spacer po jego duktach, a wprawne oko być może dojrzy gdzieś pomiędzy drzewami sarny lub dziki. Przez teren rezerwatu prowadzi oznakowana ścieżka przyrodnicza.

 

 

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

3 komentarze

 1. Dzięki za pomysł Redakcjo 🙂 Mam nadzieję, że od czasu do czasu wrzucicie taki artykulik o mało znanych szlakach i miejscach w regionie, gdzie nie ma tłumów 🙂

 2. znam, więcej takich artykułów

 3. Miejsce fajne, byłem tam kilka razy, poza mną i rodzinką, nikogo…cisza spokój Polecam. Wejść trudno, bo pokrzywy na 1,5 m wysokości tarasowaly przejście…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL