Koło Krasnegostawu zbudują zalew. Ma chronić przed powodzią oraz stanowić miejsce rekreacji (foto)

Planowany zbiornik Rońsko, który ma powstać pomiędzy Izbicą a Krasnymstawem, ma chronić miasto przed powodzią. Właśnie zapowiedziano podpisanie umowy na stworzenie koncepcji jego budowy.

We wtorek na wale przeciwpowodziowym rzeki Wieprz w Krasnymstawie wojewoda lubelski Lech Sprawka, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca zapowiedzieli rozpoczęcie prac związanych z budową nowego zbiornika przeciwpowodziowego. W wydarzeniu wzięli udział również m.in. starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk oraz burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk. Na początku marca ma zostać podpisana umowa na przygotowanie dokumentacji w tym zakresie.

Jak wyjaśniał Przemysław Daca, obecnie tereny położone wzdłuż rzeki Wieprz w powiecie zamojskim i krasnostawskim chroni zalew w Nieliszu, w którym utrzymana została rezerwa powodziowa. Jednak aby zapewnić bezpieczeństwo terenów w dalszym biegu rzeki, w tym miasta Krasnystaw, podjęto decyzję o budowie kolejnego zbiornika, pomiędzy Izbicą a Krasnymstawem.

Zbiornik ma mieć powierzchnię około 200 hektarów i będzie pełnił również funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe. Zaplanowano też m.in. budowę pomostów, budynków technicznych oraz aparatury kontrolno-pomiarowej. Krasnystaw stara się o tę inwestycję od lat. To właśnie w wyniku wystąpienia z brzegów rzeki Wieprz część miasta jest co kilka lat w okresie wiosennym zalewana. Zbiornik o nazwie „Rońsko” będzie zabezpieczał miasto przed potencjalną falą powodziową, a dodatkowo poprawi warunki retencji.

Zgodnie z zapowiedziami, prace związane z budową obiektu mają się zakończyć do 2025 roku.

(fot. Wody Polskie)

Zobacz również

17 komentarzy

 1. Apostazy Pierdółko Pierwszy (i ostatni)

  Dobra decyzja, lepsza nawet od decyzji budowy kolejnego pomnika niezupełnie świętego JPII, czy Zimnego Lecha, a nawet kościoła (!!!).

 2. Koniec rolników z Latyczowa, z jednej strony zabiorą albo już zabrali pola pod budowę s17 z drugiej łąki pod zbiornik przeciw powodziowy

  • A tam pola uprawne czy łąki? Jeśli pola to faktycznie nie wiem jak to nazwać.

  • A kto z tych łąk korzysta? Nikt! Pozarastane to jest rzadko kto kosi. Tam jest za mokro na uprawę czegokolwiek i za grząsko po za tym czasami też wylewa rzeka.

 3. a kiedy zalew w Piaskach?

  • w planach 😉 wejdź na stronę gminy pewnie jakieś info jest bo na lublin112 były parę miesięcy temu wizualizacje 😉

 4. Już most na Wieprzu wybudowali to czas na zalew.

 5. Jeszcze jeden zalew to w czasie suszy w wieprzu będzie po kostki wody, a temperatura jeszcze bardziej wzrośnie i z wieprza zrobi się strumyk obrośnięty pięcio metrowymi czcinami biorąc pod uwagę spływ azotanów z nowoczesnego rolnictwa

  • No zwłaszcza teraz po tych opadach śniegu poziom wody na pewno zmniejszy sie!

   • Wcześniej narzekałeś na suszę a teraz kiedy ziemia potrzebuje wody i ma szanse uzupełnić jej braki to wielkie nieszczęście

 6. Pewnie będzie tak samo jak z zalewem w Olesnikach. Mapy i wizualizacje gotowe od kilkunastu lat a zalewu jak nie było tak nie ma. A tak poza tym – ostatnie 5 lat to ciągłe gadanie o walce z suszą a jak nagle spadło trochę śniegu to już zaczyna sięwysyp pomysłów na marnowanie publicznych pieniędzy i niszczenie rzek przez hydrotechników.

 7. A Lubartów dalej za murzynami, wolą staw w parku oczyścić gdzie i tak Cygany w nocy odlowia ryby

 8. W Piaskach też miał być zalew.

 9. to juz tam sie kręci wiatr z Zamościa bo czuje piniądz

 10. Panie burmistrz, przypominam że ostatnie opady śniegu nie rozwiązały problemu suszy

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!