690 680 960

Kolejny krok do rewitalizacji i przebudowy Zalewu Zemborzyckiego. Wybrano firmy, które przygotują projekt

Wody Polskie wybrały firmy, które mają wykonać dokumentację projektową rewitalizacji i przebudowy Zalewu Zemborzyckiego. Chodzi o pogłębienie zbiornika oraz budowę Centrum Edukacyjno–Operacyjnego.

Rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej rewitalizacji i przebudowy Zalewu Zemborzyckiego. Jest to kolejny krok przybliżający lubelski akwen do kompleksowych zmian. Wody Polskie podzieliły postępowanie na dwie części. Pierwsza dotyczy pogłębienia mającego 280 hektarów zbiornika wodnego, druga związana jest z budową Centrum Edukacyjno–Operacyjnego Wód Polskich „Lublin – Zemborzyce”.

Jeżeli chodzi o główne prace, dotyczące pogłębienia zalewu, wpłynęły dwie oferty, z czego obie przekraczające kwotę 600 tys. złotych, jaką Wody Polskie zamierzały przeznaczyć na ten cel. Tańsza była oferta warszawskiej firmy DHV Hydroprojekt, która wyceniła koszt swoich prac na 1 065 131,62 zł i ostatecznie to ona została wybrana. W drugiej części wpłynęły trzy oferty, również wybrano najtańszą, złożoną przez konsorcjum firm BIM Process z Krakowa i RR_Architeksci z Opoczna. Tutaj Wody Polskie zarezerwowały 490 tys. złotych, oferta została wyceniona zaś na 482 442,95 zł.

Wody Polskie, które administrują Zalewem Zemborzyckim, zamierzają przywrócić mu funkcję rekreacyjną przy zachowaniu funkcji retencyjnej. Zalew ma zagwarantować nienaruszony przepływ wody w korycie rzeki Bystrzycy, być rezerwuarem wody, zasilać podziemny zbiornik wody pitnej, zapewniać pobór wody na potrzeby Elektrociepłowni Wrotków, zmniejszać zagrożenia powodziowe dla miasta Lublina, być miejscem rekreacyjno – sportowym oraz spełniać założenia gospodarki rybackiej.

Prace mają się rozpocząć w 2022 roku.

(fot. lublin112)

27 komentarzy

 1. Przecież taki projekt już jest od dawna. Nawet był zatwierdzony przez urzędasów. Leży w urzędzie…i nic…
  Ale jak widać trzeba kogoś z rodziny wspomóc kasiorą , to trzeba robić kolejny, który znowu nie dojdzie do realizacji, a kasa popłynie …
  I tak będą następne przetargi, i następne , i następne….

 2. Wielkie ukłony dla Panów Policjantów z posterunku wodnego nad Zalewem Zemborzyckim. Bardzo mili ludzie, to pamiętam z poprzedniego sezonu a wczoraj wykazali się pełną kulturą pływania swoją niemałą łodzią, opływają powoli, z daleka widząc że łowi się ryby w przeciwieństwie do fanów skuterów którzy jakiekolwiek zasady i kulturę wspólnego użytkowania akwenu mają daleko gdzieś… Jeszcze raz bardzo pozdrawiam Panów Policjantów i dziękuję za dawanie dobrego przykładu dla tych bardziej opornych.

 3. Jak to w końcu będzie wyglądało, spuszczą wodę z zalewu czy przy napełnionym będą prace prowadzone?

Kursy walut

 • USD 3.9769zł -0.83%
 • GBP 5.0142zł -0.36%
 • EUR 4.3543zł -0.41%
 • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas