690 680 960

Kolejny etap łagodzenia obostrzeń. Więcej wiernych w kościołach, większa liczba osób na targach, konferencjach i koncertach (wideo)

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek po południu kolejne etapy łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Dotyczą one głównie zwiększenia limitów osób. W limity nie będą wliczane osoby, które są zaszczepione.

– Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, bo dane są coraz lepsze. Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord – ponad 620 tys. szczepień dziennie – powiedział premier.

Jak przekazał Mateusz Morawiecki od 13 czerwca zostaną wprowadzone nowe zmiany w obostrzeniach, a od 26 czerwca kolejne zmiany na okres wakacyjny. Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach – połowa miejsc będzie mogła być zajęta. Zmiany w limitach osób obejmą również targi, konferencje, koncerty, hotele, obiekty sportowe i dyskoteki.

Większość nowych zasad będzie obowiązywała od 26 czerwca. Targi i konferencje – zmieniony limit z 1 os./15 m2 na 1 os./10 m2. Wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych – więcej widzów, zajęte 50% miejsc. W hotelach i obiektach wypoczynkowych zostanie zwiększony limit dopuszczalnych zajętych miejsc do 75%. Do tego limitu nie będą wliczane zorganizowane grupy dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

– Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się – powiedział Morawiecki.

Szef rządu przedstawił jednocześnie plan łagodzenia obostrzeń w ciągu najbliższych dni. Obecnie trwa konferencja z udziałem premiera oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Zmiany już od 13 czerwca – otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach i więcej wiernych w świątyniach

 • Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
 • Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Co się zmieni od 26 czerwca?

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

– Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Co jeszcze się zmieni?

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

(fot. wideo KPRM)

25 komentarzy

 1. Dalej dyskryminacja osób niezaszczepionych? Ciekawe kiedy na popularnym serwisie filmowym oprócz czarnoskórego, osoby jednoorientacyjnej, skośnoookiej będzie osoba niezaszczepiona w tle? 😀

 2. Czemu nie promują darmowych testów na ilość przeciwciał? Przecież to intelektualna kompromitacja doradców medycznych. Nikt nie lobbuje takich testów? Przecież osoba niezaszczepiona może mieć więcej przeciwciał niż osoba zaszczepiona, lub na odwrót.

Kursy walut

 • USD 4.476zł -0.17%
 • GBP 5.4484zł 0.19%
 • EUR 4.6976zł 0.02%
 • CHF 4.7496zł -0.24%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bal Sylwestrowy w Wilkołazie
Miejski Urząd Pracy w Lublinie serdecznie zaprasza na „Polsko-Ukraińskie Spotkanie dla Pracy”!
Zaproszenie na wspólne ubieranie osiedlowej choinki
X Turniej o Puchar Świętego Mikołaja w Karate Tradycyjnym w Zamościu
Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy