Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

78 ochotników, mieszkańców województwa lubelskiego w miniony weekend przekroczyło bramę jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie i rozpoczęło szkolenie podstawowe.

Chęć sprawdzenia swoich sił, spełnienie młodzieńczych marzeń, kontynuacja rodzinnych tradycji, potrzeba pomagania innych lub też zwykła ciekawość wojska – to najczęstsze motywacje ochotników wstępujących w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

W minioną sobotę, 13 marca br. 78 mieszkańców Lubelszczyzny, a wśród nich studenci, pełnoletni uczniowie oraz osoby pracujące w różnych zawodach, rozpoczęło pierwsze w swoim życiu szkolenie wojskowe, tzw. „szesnastkę”. Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy ochotnicy zostali wcześniej poddani testom na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Trwające 16 dni szkolenie podstawowe żołnierzy OT, obejmuje naukę podstawowych działań taktycznych, zasad posługiwania się bronią, strzelanie, udzielanie pierwszej pomocy, ewakuację rannego z pola walki, czy posługiwanie się mapą. Szkolenie zakończy test nabytych umiejętności w formie tzw. pętli taktycznej.

W ostatnim dniu szkolenia rekruci złożą przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady OT, która odbędzie się 28 marca br. na terenie jednostki wojskowej w Lublinie. Po przysiędze żołnierzy czekają comiesięczne, dwudniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata.

Pełnienie tzw. terytorialnej służby wojskowej możliwe jest tylko w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Od najbardziej powszechnej w naszym kraju – zawodowej służby wojskowej różni się ona tym, że można ją pełnić kontynuując dotychczasową aktywność zawodową i inną, gdyż szkolenia żołnierzy w WOT odbywają się w systemie weekendowym. Należy jednak pamiętać, że ochotnicza służba w WOT ma formę służby stałej, co oznacza, że żołnierze mogą zostać powołani do służby lub działań kryzysowych również w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Żołnierze WOT za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie, które składa się z dwóch stawek: za gotowość – 411 zł miesięcznie, pod warunkiem powołania, na co najmniej dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych) oraz dodatkowo za każdy dzień szkolenia (realizacji zadań) w zależności od stopnia wojskowego, na przykład dla najniższego stopnia – szeregowego jest to 117,14 zł za dzień, a w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika jest to 172,62 zł. Stawki te nie podlegają opodatkowaniu. Żołnierze WOT podczas swojej służby nabywają szereg kompetencji zawodowych i specjalistycznych, przydatnych w wojsku, jak i w życiu cywilnym.

(fot. WOT)

Zobacz również

7 komentarzy

  1. nabywają kompetencje- jak antoś … do wszystkiego i niczego

  2. No tak 90% pseudo-zolnierzy to studenci gdzie nie pracują od poniedziałku do piątku a weekend mają wolne.
    Czyli idą dla kasy i ciekawe ile z nich zostanie po pół roku czy kilku tygodniach szkoleniach jak zobaczy co się dzieje tam,, wewnątrz,??

  3. Gul się huśta, bo LGBTIQ nie biorą.

  4. Dzięki takim formacjom wstaliśmy z kolan, jesteśmy mocarstwem ,uzbrojeni w najnowocześniejszą broń masowej zagłady strzelającej żołędziami, zakupionej od rozbójnika Rumcajsa-i co wystarczyło tylko nie kraść parafianie.

  5. I księży też nie biorą,bo księża biorą- znienacka.

  6. Gratulacje i powodzenia…!

  7. To takie współczesne ORMO tylko jak stwierdził jeden z terytorialsów tam były chłopy a u dzieci i baby.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew