Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi Terytorialsów. Wśród nich jest 30 kobiet (zdjęcia)

Dzisiaj bramę jednostki wojskowej w Zamościu przekroczyło 82 ochotników terytorialnej służby wojskowej. Przejdą oni 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się uroczystą przysięgą wojskową 6 grudnia br.

Ze względu na pandemię proces wcielenia nowych ochotników w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przebiega w podwyższonym reżimie sanitarnym. Podczas szkolenia ochotnicy będą musieli sprostać sanitarnym wymaganiom: żołnierze mają obowiązek zakrywania nosa i ust, kontakt żołnierzy jest ograniczony tylko do zmniejszonych grup szkoleniowych, do których delegowani są ci sami instruktorzy, zmniejszona jest również liczba osób na salach żołnierskich, odpowiednie procedury obowiązują na stołówkach. Duża waga jest przywiązywana do higieny i dezynfekcji.

Ochotnicy to mieszkańcy województwa lubelskiego w wieku od 18 do 52 lat, studenci, osoby pracujące w rożnych zawodach. Wśród 82 ochotników jest 30 pań. Jedną z nich jest szeregowa Karolina z Hrubieszowa, z zawodu pielęgniarka. Dlaczego zdecydował się wstąpić do WOT?

– Postanowiłam poznać nowe osoby i przeżyć przygodę życia. Słyszałam dobre opinie na temat WOT. Liczę także na możliwość podniesienia swoich kwalifikacji medycznych – mówi pani Karolina.

– Takie mam tradycje rodzinne, mój dziadek był obrońcą Modlina, tata także służył w wojsku, chciałbym kontynuować te tradycje. Spodziewam się ciężkiej służby, ale dającej satysfakcję. Działałem w harcerstwie przez długi czas i mam we krwi pomaganie innym. Mam nadzieję, że taka będzie ta służba – mówi z kolei szeregowy Janusz, pracownik naukowy.

Mimo utrudnień związanych z reżimem sanitarnym cały proces szkolenia będzie przebiegał zgodnie z planem. Ochotnicy będą strzelać, uczyć się poruszania w terenie z wykorzystaniem map i kompasu, poruszania się w marszu ubezpieczonym, opanują zasady udzielania pomocy medycznej na polu walki, poznają elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przejdą również szkolenie saperskie. 16-dniowe szkolenie zakończy się przysięgą wojskową, która odbędzie się 6 grudnia br. na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadzi w tym roku jeszcze dwa wcielenia dla ochotników z województwa lubelskiego, w terminach: 12-13 grudnia – na szkolenie podstawowe oraz 29 grudnia – na szkolenie podstawowe i wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy. Zajęcia szkoleniowe odbędą się już w nowym roku. Osoby zainteresowane powinny zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, zgodnie z miejscem swojego zamieszkania lub złożyć wniosek przez platformę ePUAP.

(fot. LBOT)

23 komentarze

 1. No i fajnie, szacun.

 2. Plecaków, ciuchów, żarcia maseczek, matka nadała. Na dwa tygodnie to chyba za dużo nie ? Proszę nie obrażać wojska. To dobrze, że młodych ludzi ciągnie miłość do obrony ojczyzny, jednak niech zaczną od harcerstwa, chyba że już nie ma harcerstwa. Może ja jestem naprawdę do tyłu ?

 3. tylko żeby to 16 dniowe szkolenie nie skończyło sie trzydziestoma ciążami Amen

  • Kobiety przecież tam idą w błocie się czołgać, dobre na skórę. A niech się kończą, gdzie problem?

 4. to mi wygląda na nielegalne zgromadzenie. Brak dystansu

 5. Jak to szkolenie skończy się ciążami to będziemy mieli prawdziwe wojsko zaciężne, w pełnym tego słowa znaczeniu

 6. Dlaczego chcą wstąpić w szeregi formacji, z której śmieją się wszyscy prawdziwi mundurowi?

 7. Chłop małorolny, co nie znaczy, że głupi...

  Mnie o tyle się to podoba, że m.in. nauczą ich chodzić, bez szurania, czy pociągania szanownymi stópkami, jak to się często widzi na ulicach.
  Np. „pani” w szpileczach drepce na ugiętych w kolanach nóżkach, a obok niej chłoptaś w któtkich majteczkach (z obowiązkowo wytwtuowanymi łydeczkami) ciągnie jakieś rozczłapane adidasy, albo klapeczki ze stópkami w białych skarpetkach.

 8. Skoro z zawodu pielegniarka ta wuj jej to! Niech walczy z koronaświrusem. Skoro płaczą ze brakuje medyków pielęgniarek. A ta ma czas na szkolenia i bycie „wojskowa” . ? K*** nie rozumiem…
  Jeszcze takie wojsko ma pobierać nam wymazy nie znajac się zupełnie na tym. ?!
  Świat staje na głowie!

 9. A ile po tym kobiet zajdzie w ciążę???hmmmm facet wyposzczony to kobieta głodna!!
  600 za miesiąc plus 500+ równa się 1100.cos cudownego.

 10. Ahahaha buhehehe WOT co to k… jest? Harcerstwo było modne 30 lat temu ahahaha

 11. Fajna zabawa, tylko dlaczego za nasze pieniądze?

 12. pisowskie bojówki oszołoma macierenki

 13. Taka bieda i bezrobocie na Wschodzie Polski że baby czepiają się byle czego aby zarobić. Żenada.

 14. O kim ty mówisz? Owszem przy lasach to stoja ale okoliczni wiesniacy z grzybami czy jagodami.

 15. Czy kobiety są jakieś niedołężne, że trzeba wyszczególnić ich liczbę? Nie wystarczy napisać, że „w szeregi WOT wstąpiło 82 ochotników”? Albo dlaczego Redakcja nie pisze „w szeregi WOT wstąpiło 82 ochotników, wśród nich jest 52 mężczyzn”?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7625zł 0.02%
  • GBP 5.0283zł 0.02%
  • EUR 4.4714zł 0.08%
  • CHF 4.1297zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach