690 680 960

Kolejne gminy z woj. lubelskiego podpisały porozumienia dotyczące „Czystego Powietrza”

Jastków, Wólka, Niedrzwica Duża i Serokomla – to kolejne gminy z woj. lubelskiego, które podpisały dziś porozumienia dotyczące współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w sprawie realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”.

W siedzibie funduszu porozumienia podpisali: Teresa Kot – wójt gminy Jastków, Ryszard Golec – wójt gminy Niedrzwica Duża, Edwin Gortat – wójt gminy Wólka (powiat lubelski) i Piotr Chaber – wójt gminy Serokomla (powiat łukowski). Dokument ustala zasady promocji oraz realizacji programu na terenie gminy, w tym wsparcia i obsługi wnioskodawców.

– To, że się spotykamy świadczy o tym, że jesteśmy instytucją w pełni otwartą na to, żeby wspierać samorządy. Na pewno istotny i bardzo potrzebny przy realizacji programu przez gminy będzie merytoryczny wkład naszych pracowników. Bardzo się cieszę, że podpisujemy to porozumienie mając nadzieję, że będzie to z korzyścią dla mieszkańców – powiedział Grzegorz Grzywaczewski, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Lublinie.

„Czyste Powietrze” to program z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Do tej pory Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie przyjął od mieszkańców woj. lubelskiego w sumie ponad 11,6 tys. wniosków o dofinansowanie w formie dotacji i pożyczek, na łączną kwotę 256,5 mln zł. Z tego WFOŚiGW w Lublinie wypłacił już wnioskodawcom ponad 80 mln zł dotacji oraz 6,3 mln zł pożyczek.

21 października br. została uruchomiona druga część programu „Czyste Powietrze”, dająca możliwość wsparcia uboższej części społeczeństwa. Teraz mogą oni otrzymać wyższą dotację – sięgającą nawet do 37 tys. zł – na wymianę kopciucha i termomodernizację domu. Nowe przepisy, które weszły w życie 1 października br., umożliwiają wójtom, burmistrzom i prezydentom miast wydawanie zaświadczeń o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego, osobie zamierzającej złożyć wniosek o dofinasowanie z drugiej części programu. Takie zaświadczenie jest niezbędne, żeby ubiegać się o podwyższony poziom dofinansowania na wymianę starego źródła ogrzewania. To kolejna zmiana dostosowująca program do szerszego grona odbiorców.

Dla gmin korzyścią z podpisania porozumienia jest możliwość uzyskania refundacji w wysokości do 100 zł za wydanie beneficjentowi zaświadczenia oraz skutecznie złożony wniosek o podwyższone dofinansowanie. Ale uwaga: aby skorzystać z refundacji poniesionych od 1 października kosztów związanych z obsługą beneficjentów „Czystego Powietrza” gminy muszą podpisać porozumienie z WFOŚiGW w Lublinie jeszcze w tym roku.

(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

 1. Jak węglowy kocioł jest stary to nie znaczy ,że „kopciuch” …ja mam zwykły kocioł na paliwa stałe z miarkownikem ciągu ,ale jest odpowiednio rozpalany(od góry ) i kłębów dymu nie uświadczycie .

  Sąsiedzi mają nowe kotły sterowane elektroniką,dmuchawy i po rozpaleniu nap**** kłębami dymu jak Batory

  • A kto teraz pali węglem ? Dom 250m , gaz , wychodzi 3200 zł ricznie.I nawet niewiem kiedy się zaczyna sezon. Na węglu bym zaoszczędził może z 50 zł miesięcznie.

   • Spoko..też bym wolał gaz z tego względu ,że taki kocioł gazowy jest łatwiej sterowalny i przede wszystkim w kotłowni czysto .
    Tyle ,że nie wszędzie jest gazociąg,a te przydomowe zbiorniki wychodzą różnie cenowo …w zależności od dostawcy

    • to sobie załóż fotowoltaikę i parę klimatyzatorów, będziesz mieć wszystko za darmo…trzeba zainwestować…trudno…ale na elektrownię dostaniesz kredyt, który przez WFOŚ jest finansowany na naprawdę 3%…a klima, to pompa ciepła, więc na nią dostajesz dotację…w zależności od zarobków…od 70 do 30% jej wartości…przez parę lat ( najlepiej 5) spłacasz ten kredyt w takiej wysokości rocznie co płaciłeś do tej pory za prąd i opał…a potem masz przez 20 lat wszystko za free….po tym czasie jak dożyjesz będziesz mógł to trochę ulepszyć i dalej za darmo…wiem o czym piszę…bo u mnie to chodzi od 3,5 roku…

     • 130m2 dobrze ocieplony, kocioł węglowy ,solary do grzania cwu,spalam ok 2 t węgla orzecha na sezon + trochę drewna na tzw przepalenie …drewno mam swoje …póki co jestem zadowolony

   • Ta u sąsiada 70 metrów wszystko ocieplone jak trzeba i mu wyszło 4200 zł w tamtym roku za gaz.

    • Lsw ile masz stopni w domu 16?

    • a piec ma pewnie sprzed 40 lat…u moich rodziców 260m2 i wyszło 3800zł za poprzedni sezon…wcześniej był piec na ekogroszek…no i jak trzeba było w 2018 kupić ekogroszek za 5500zł na następny sezon, to założyli piec kondensacyjny…teraz liczę na to, że najwyżej 2000zł będzie, bo chodzą dwie klimy…

 2. A ja palę wodorem , tylko strasznie strzela z komina , chyba jakieś parametry przekroczyłem.😃😃

  • Czapka z daszkiem

   Też paliłem wodorem ,to że strzelało z komina to mi aż tak bardzo nie przeszkadzało ,zaczęło mi przeszkadzać jak koło domu codziennie w ogródku znajdowałem nowe szczątki zestrzelonych samolotów

 3. Racja jest jak d, upa każdy ma swoją! Niech każdy pali czym chce i jak mu wygodnie. W tym temacie jak i wielu innych chodzi tylko o pieniądze dla firm które sprzedają nowości. I te ciągłe dotacje na wszystko przez które banda urzędników ma „władzę” Nad obywatelem i moze Cię wodzić za nos. I za rozdanie 10mln weźmie 30 mln pensji rocznie.

  • No niech pali czym chce, ale ten smród i gęsty dym niech sobię najlepiej łapie spowrotem do odkurzacza !

Kursy walut

 • USD 4.33zł -0.5%
 • GBP 5.3242zł -0.23%
 • EUR 4.6816zł -0.09%
 • CHF 4.7205zł -0.62%

Polub nas