690 680 960

Koła Gospodyń Wiejskich mogą się wykazać. Rusza kolejna edycja konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”

Najlepsze danie z kaszą, najsmaczniejsze ciasto z owocami oraz najpiękniejsze rękodzieło malowane na drewnie będą oceniane w tegorocznej edycji konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. Na zwyciężczynie czekają nagrody finansowe.

Rozpoczęła się czwarta edycja konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, organizowanego przez Zarząd Województwa Lubelskiego, którego celem jest promowanie lubelskich tradycji kulinarnych i regionalnej sztuki ludowej. Przeznaczony on jest dla Kół Gospodyń Wiejskich, na których to spoczywa pielęgnowanie tradycji i przekazywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego kolejnym pokoleniom. W tym roku zaplanowano trzy kategorie konkursowe: na najlepszy produkt z użyciem kaszy, na najlepszy wyrób cukierniczy oraz na najpiękniejsze rękodzieło.

W pierwszej z kategorii oceniane będą wyroby oraz potrawy, do których przygotowania użyta została kasza. Jej rodzaj jest obojętny, może być gryczana, jaglana, perłowa, pęczak czy też kasza manna. Liczyć się ma również smak, jak też estetyka podania potrawy. Jednak nie bez znaczenia jest także związek z tradycją kulinarną Lubelszczyzny. Druga z kategorii to wypieki i desery z owocami. Tutaj komisja będzie brała pod uwagę zastosowanie rodzimych owoców oraz oczywiście smak i estetykę podania. Natomiast w przypadku rękodzieła, musi być ono wykonane z drewna, poprzez malowanie lub wypalanie wzoru czy też obrazu. Ważna będzie także inspiracja sztuką ludową i regionalnymi tradycjami.

Rywalizacja może być zacięta, gdyż województwo lubelskie zajmuje czołowe miejsce w kraju pod względem liczby Kół Gospodyń Wiejskich. Możemy poszczycić się 1326 kołami i stowarzyszeniami działających na ich prawach. Dlatego też panie w pierwszej kolejności zmierzą się na szczeblach powiatów. Półfinały zaplanowano w Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej i Lublinie. Autorki najlepszych potraw z kaszą, ciast z owocami i rękodzieła wezmą później udział w finale, który to odbędzie się w połowie czerwca w Zamościu.

Dla laureatek konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” przygotowane zostały też nagrody. Na szczeblach powiatowych wynoszą one od 300 do 500 zł, a w finale od 1 do 3 tys. zł. Suma nagród w finale wynosi 28,5 tys. zł. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 marca.

(fot. KPRP)

3 komentarze

  1. I wtedy ktoś powiedział: TWISTA CZAS ZACZĄĆ!

  2. Dudas przyjeżdżaj , lachony wiejskie czekajo na otwarcie klubu.

Kursy walut

  • USD 4.3258zł 0.01%
  • GBP 5.3609zł 0.19%
  • EUR 4.716zł 0.18%
  • CHF 4.7054zł 0.2%

Polub nas