Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kobieta już nie tylko Gospodarna lecz przede wszystkim Przedsiębiorcza. Konkurs dla kół gospodyń wiejskich zmienia formułę (zdjęcia)

Cieszący się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem konkurs dla kół gospodyń wiejskich zmienia swoją formułę. Postawiono na potrawy ściśle związane z regionem lubelskim, mające przynajmniej 25-letnie receptury.

We wtorek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym podsumowano odbywające się od 2019 roku konkursy „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. Do tej pory odbyły się cztery coroczne finały, tego koordynowanego przez Zarząd Województwa Lubelskiego wydarzenia, którego celem jest promowanie lubelskich tradycji kulinarnych i regionalnej sztuki ludowej. Sam konkurs skierowany był do kół gospodyń wiejskich, na których to spoczywa pielęgnowanie tradycji i przekazywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego kolejnym pokoleniom.

Z roku na rok wydarzenie cieszyło się coraz większym zainteresowaniem. W pierwszej edycji wzięło udział 66 kół gospodyń wiejskich, rok później był to już 234 koła, w 2021 roku było ich już 308 a w ubiegłym roku aż 356 kół. Jak wyjaśnia Członek Zarządu
Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed, świadczy to również o tym, że wzrasta ilość kół gospodyń wiejskich w województwie lubelskim.

-Konkurs dotyczył przede wszystkim kulinariów i rękodzielnictwa. Chodziło nam o to, aby nasze województwo mogło pokazać to, co w naszych małych ojczyznach mamy najcenniejsze. A więc tą tradycyjną kuchnię, tradycyjne wyroby, tradycyjną sztukę. Mam nadzieję że nam się to udało o czym świadczy właśnie ogromne zainteresowanie – mówi Zdzisław Szwed.

W trakcie wydarzenia przypomniano, że obecnie na Lubelszczyźnie znajduje się 1431 kół gospodyń wiejskich, co daje nam trzecie miejsce w Polsce po Wielkopolsce i Mazowszu. Za to w województwie lubelskim zarejestrowano 252 produkty i potrawy tradycyjne, co daje pierwsze miejsce w kraju.

W tym roku postanowiono zmienić formułę konkursu, który teraz będzie się odbywał pod hasłem „Kobieta Przedsiębiorcza”. W dalszym ciągu będzie on skierowany do przedstawicielek kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju wsi. Jednak wydarzenie ukierunkowane będzie na odtworzenie tradycyjnych receptur ze skarbczyków kulinarnych.

– Potrawy muszą spełniać kryteria produktu tradycyjnego, z kolei podanie i zaprezentowanie musi być zgodne z zasadami savoir vivre. Nasze województwo ma bogate dziedzictwo kulinarne, którego różnorodności i smakowitości nie sposób opisać, trzeba go zakosztować – mówi Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Ewa Szałachwiej.

Nowa odsłona konkursu polega na wyszukaniu i wykonaniu potrawy ściśle związanej z regionem lubelskim, o przynajmniej 25-letniej recepturze. Przepisy powinny znajdować się w starych książkach kucharskich lub domowych zeszytach z przepisami kulinarnymi, a wybrane potrawy powinny spełniać kryteria wpisania na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do tej pory odbywały się cztery półfinały: w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Lublinie. Teraz do współorganizowania wydarzenia zaproszono starostów, dzięki czemu odbędą się one w każdym z 20 powiatów województwa lubelskiego. Dzięki temu w konkursie będzie mogła wziąć udział większa liczba kół. Wszystko zaplanowano w terminie od kwietnia do lipca.

Na dzisiejsze wydarzenie koła gospodyń wiejskich przygotowały szereg smakołyków. Uczestnicy mieli okazję również obejrzeć pokaz kulinarny w wykonaniu lubelskiego kucharza Grzegorza Barwińskiego z restauracji hotelu Ilan. Za pokaz kelnerski odpowiadali uczniowie z Zespołu Szkół Lider z Lublina. Były też rozmowy pokoleniowe między babcią i wnuczką na temat tradycji kulinarnych, a także podobieństw i różnic w polskiej kuchni dawniej i dziś.

(fot. lublin112)

Komentarze wyłączone

Z kraju