690 680 960

Klienci myśleli, że kupują oryginalne papierosy. Tymczasem produkowano je w magazynie

Przez miesiąc wyprodukowali ponad 700 tys. paczek papierosów. Część z nich opatrzyli w markowe opakowania. Teraz siedem osób zamieszanych w tą sprawę stanie przed sądem.

Zakończyło się śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która podrabiała papierosy marek „Richmond” oraz „West”. Działania prowadzone były wspólnie z lubelskim zarządem Centralnego Biura Śledczego. Akt oskarżenia, który właśnie został skierowany do sądu, obejmuje siedem osób.

Odpowiedzą oni za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a także uchylanie się od opodatkowania podatkiem akcyzowym i narażenie Skarbu Państwa do jego uszczuplenia w wielkiej wartości. Jak oszacowali śledczy, kwota ta wynosi co najmniej 13 247 887 złotych. Dwie z tych osób usłyszało także zarzuty składania fałszywych zeznań, zaś jedna posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej wraz z amunicją.

Jak wynika z akt śledztwa, grupa działała od 21 marca 2019 roku do 22 czerwca 2019 roku. W ciągu miesiąca wyprodukowała 729 750 paczek papierosów, których wartość oszacowano na 10 168 337 złotych. Część z nich była opatrzona markami należącymi do firmy IT Imperial Tabaco Polska.

– Jak ustalono, podejrzani, przy użyciu kompletnej linii do wytwarzania papierosów, wytwarzali, a także podejmowali czynności bezpośrednio związane z produkcją wyrobów akcyzowych, w postaci papierosów bez urzędowego sprawdzenia. Do tego dochodzi przechowywanie krajanki tytoniowej o wadze 1654,40 kg – wyjaśnia prokurator Artur Szykuła z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Sąd zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczeń majątkowych w łącznej kwocie blisko 500 tys. złotych, zakazu opuszczania kraju i tymczasowego aresztowania. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. straż graniczna/zdjęcie ilustracyjne)

14 komentarzy

 1. Podobno były równie niezdrowe co oryginalne.

 2. A czym więc się różniły? Wygląda że tylko opakowaniami. Dla palacza więc żadna różnica za wyjątkiem ceny.

 3. Wysoka jakość podróbek.

 4. To jest syf od razu idzie załapać nawet są inne filtry tyko pisiory niewidzi roznicy

  • Niezidiociały mimo bulu

   Pewnie Ty jako poplecznik tą różnicę dojrzałeś – byznesmenie .??!!

 5. cyt. ,,ąd zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczeń majątkowych w łącznej kwocie blisko 500 tys. złotych” – tyle to oni zarabiali w dzień…

  • Jak to obliczyłeś? Teraz wakacje poducz się matematyki przed powrotem do szkoły ale najpierw zaprzestań komentować, głupka nie musisz z siebie robić, za późno.

   • 10 baniek / 22 dni robocze to 450tys/dzień do podziału na wszystkich (mniej jeśli pracowali w weekendy, a tego nie wiemy). Kara to 500tys dla wszystkich łącznie. Wolak miał rację (kwestią przyblizenia) więc to może Ty Krik nie powinienem robić z siebie mądrzejszego niż jesteś? Bo trochę to wstyd

   • Oj pisać umiesz, czytać ze zrozumieniem i liczyć nie bardzo.

 6. I co z tego?

 7. A kiedy wezmą się za handlarzy z Ruskiej czy są pod specjalnym parasolem milicji?

 8. Nie wiem kto liczy i jak ale:
  – ponad 13mln niezapłaconej akcyzy
  – wyprodukowano papierosy na kwotę 10mln

  To cos jest nie tak w obliczeniach….

 9. Niezidiociały mimo bulu

  Pewnie Ty jako poplecznik tą różnicę dojrzałeś – byznesmenie .??!!

 10. Mniej prawdziwy, ale Polak (!)

  Redakcjo, rozstrzygnij sprawę liczenia, bo dzieci się tu pokłóciły i będą niedobre dla rodziców, a może nawet przełoży się to na ich zachowanie na ulicach i szkołach.

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi