Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kierowcy autokarów wyjadą na ulice Lublina. Zapowiedzieli pokojowy protest

Dzisiaj po godzinie 14 na terenie Lublina odbędzie się protest przewoźników autokarowych. Pojazdy wyjadą z parkingu Areny Lublin. Przewoźnicy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację branży.

W środę w godzinach popołudniowych w Lublinie odbędzie się protest przewoźników autokarowych. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie on miał pokojową formę. Przewoźnicy chcą w ten sposób zwrócić uwagę, że branża ta jest jedną z tych, która najmocniej ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Jak nam wyjaśniają, na chwilę obecną sytuacja jest taka, że do wiosny 2021 r. firmy te nie mają żadnych perspektyw na jakąkolwiek pracę. Z tego też powodu większość przewoźników za chwilę będzie musiała ogłosić upadłość.

Przewoźnicy tłumaczą, że pomoc jaką dla tej branży dają rozwiązania rządowych tarcz antykryzysowych, jest niewystarczająca. Z szacunków wynika, że w porównaniu do ubiegłego roku, w tym roku zrealizowanych zostanie zaledwie około dwóch procent zleceń. Polscy przewoźnicy, jako liderzy rynku, obsługiwali większość największych biur podróży na świecie, do tego wszystkie duże imprezy w całej Europie. Obecnie zleceń nie ma praktycznie wcale. Strach klientów przed koronawirusem doprowadził do tego, że branża autokarowa nie ma już szans w tym roku na możliwość zarabiania.

-W transporcie osób od kilku lat jesteśmy gwiazdami Europy. To nas wynajmuje cały świat, bo mamy nowoczesny tabor i najwyższą jakość. Zdobyliśmy to ogromnym wysiłkiem i inwestycjami. Niemcy otrzymają od rządu pomoc 170 mln euro. My prosimy zaledwie o 25% tej kwoty, bo tyle nam wystarczy, by być nadal lepszymi w europejskim turystycznym transporcie autokarowym. Nasz rząd powinien pomagać najlepszym, bo inaczej już za rok niemieccy przewoźnicy zabiorą sobie za darmo, to co my wypracowaliśmy przez lata – tłumaczą organizatorzy protestu.

Przewoźnicy domagają się pomocy rządu w utrzymaniu pracowników. Chodzi o dopłaty do pensji minimalnej oraz całkowite pokrycie lub umorzenie składek ZUS do końca 2020 roku. Do tego dochodzą dopłaty do autokarów do końca roku w formie bezzwrotnej subwencji. Większość pojazdów bowiem jest co kilka lat wymieniana a przedsiębiorcy mają do spłaty liczne raty leasingu.

Uczestnicy protestu spotkają się o godzinie 14:00 na parkingu przed Areną Lublin, po czym pół godziny później przejadą ulicami Lublina. Trasa przejazdu zostanie ustalona na miejscu. Podobne akcje protestacyjne zostały zapowiedziane w wielu innych miastach Polski.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

30 komentarzy

 1. Odp do tematu.

  HA HA. DURNI RZĄDZĄCY W TYM KRAJU.
  WYSTARCZY ZABLOKOWAĆ NAROBIC WRZASKU I JUZ RZĄD DAJĘ PIENIĄDZE!! .
  STARY NUMER GÓRNIKÓW,, ROLNIKÓW,,I JESZCZE MUNDUROWKI,Z TYM ZE ONI CHODZII NA L4!! TAKI TO DOBRZE CO ?. BO NORMALNY CZŁOWIEK NIEMA PRAWA DO TEGO BO ZARAZ ZA MORDĘ WEŹMIE ZUS !
  NOTO TERAZ BĘDZIE ZRZUTKA SPOŁECZEŃSTWA NA NICH. A KTO NASTĘPNY W KOLEJCE ?????

 2. … jutro ma być protest maszynistów którzy swoimi pociągami zjadą pod arenę … potem ruszą w miasto !!! …

 3. Głosujcie dalej na dude to tak sie z głodu wys ra cie że korzenie z pokrzyw chlac będziecie

 4. Poczekajcie zaraz będzie Uber Bus i Bolt Bus tu chodzi o przejęcie przez mega koncerny.
  Co dostaliście z tarcz??? wielkie g… umorzenie zus??? nie fak….a