To już koniec Pride of Poland? Najsłynniejsza aukcja koni arabskich ma przejść do historii

Jeszcze do niedawna zapewniano, że pomimo licznych zmian, w tym przeniesienia Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi do stolicy, słynna na całym świecie aukcja koni w Janowie Podlaskim jest niezagrożona. Okazuje się jednak, że Pride of Poland, którą nazywano dumą Polski, przechodzi do historii.

Słynna na całym świecie aukcja koni arabskich Pride of Poland w tym roku się nie odbędzie. Jak poinformowało RMF FM, w dniach 12 i 13 sierpnia zaplanowano Janów Podlaski Auction & Summer Arabian Horse Sale, czyli „letnią aukcję i sprzedaż koni arabskich z Janowa”. Tym samym odbywająca się od 1970 roku i prestiżowa aukcja Pride of Poland, która przez wiele lat była jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń dla miłośników koni, przechodzi do historii. Wydarzeniu rokrocznie przypatrywali się hodowcy z kilku kontynentów, gdyż to właśnie ono kształtowało podaż i popyt na konie arabskie na całym świecie.

Dwa lata temu wszystko uległo diametralnej zmianie. Decyzje Agencji Nieruchomości Rolnych, która nadzoruje stadninę w Janowie Podlaskim sprawiły, że wśród hodowców i miłośników koni arabskich zawrzało. Najpierw z dnia na dzień odwołano ze stanowiska wieloletniego prezesa stadniny Marka Trelę, co tłumaczono „brakiem odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi”. Wszczęte nawet zostało prokuratorskie śledztwo, jednak nikomu nie postawiono zarzutów.

Powołany na to stanowisko Marek Skomorowski sam otwarcie przyznawał, że nigdy nawet nie siedział w siodle i nie zajmował się tą branżą. Znawcy tematu otwarcie mówili, że nowy prezes ma wiedzę tylko taką, że wie jak wygląda koń. Tymczasem w stadninie zaczęły padać kolejne, cenne zwierzęta, przez co wizerunek stadniny został mocno nadszarpnięty. Tymczasem zorganizowana pod nowymi rządami aukcja Pride of Poland okazała się finansową klapą. Kiedy wcześniej sprzedawane w Janowie Podlaskim konie osiągały rekordowe ceny, liczone nawet w milionach euro za jednego konia, to później szesnaście koni sprzedano za łączna kwotę 1 mln 271 tys. euro.

Kolejną decyzją, która wywołała wzburzenie, było przeniesienie Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi do stolicy, na niedawno przebudowany tor wyścigów konnych na Służewcu. Pokaz ma uświetnić obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz według zamysłów przyciągnąć o wiele większą publiczność. W Warszawie impreza miałaby zyskać na prestiżu i medialności, a aukcja Pride of Poland, stać się bardziej ekskluzywna.

Teraz okazuje się, że aukcji Pride of Poland nie będzie. W nowej formule, wszystko ma się zmienić. Z informacji, do jakich dotarli dziennikarze RMF FM wynika, że w dwudniowej imprezie będą mogli wziąć udział tylko wybrani goście. Impreza ma też być zamknięta dla publiczności, co więcej, nazwa aukcji (Arabians of the State Studs) sugeruje, że sprzedawane na niej mają być tylko „konie arabskie ze stadnin państwowych”, To oznacza, że właściciele prywatnych stadnin nie będą do niej dopuszczeni. Osoby z zewnątrz, będą mogły obejrzeć konie podczas dnia otwartego w drugim dniu imprezy. Jednak przed aukcją, będą musieli opuścić teren stadniny. Organizatorzy obecnie nie komentują podjętej decyzji.

(fot. lublin112)
2018-06-03 13:08:37

Zobacz również

62 komentarze

 1. Podlaskim ,a nie Lubelskim

  • Oczywiście że Podlaskim.

   • do "lublin 112"

    Nie lubię się czepiać, ale dlaczego w tagach jest dalej: janów lubelski? Trochę słabe, że dziennikarz nie wie gdzie są stadniny hodujące konie czystej krwi!

  • W Janowie Lubelskim to tylko zające w okularach biegają by piach w oczy nie zawiał.

   • Hej pisiorki jak Jarosław mówił żeby zrobić porządek z arabami to nie o te mu chodziło…

    • Jakoś tylko łonet tym się zainteresował a 112 podchwyciło by zwiększyć wejścia. Czyżby niemiaszki zostali odsunięci od kasiory i płaczą na polskojęzycznych, niemieckich portalach?

 2. Dobra zmiana…

 3. Literowka Fmf FM , a poza tym to widać jak rząd na 100 lecie chce to uswietnic upadkiem.

 4. Pisiarnia wszystko rozwali….. Az zal patrzec ci roba z tego kraju.

  • Żeby pisać takie komentarze, to jednak rzeczywiście tylko dwa rozwiązania wchodzą w grę… Albo totalna ignorancja, oporność na wiedzę i zwyczajny hejt albo najzwyklejsza w świecie tępota autora.

   • Tu akurat przykład dwóch w jednym. Co się dziwisz, jak szanse na koryto co raz mniejsze. Nawet obecne upały to wina PiS.

    • Tak Mietek, koryto. A teraz spójrz na te wszystkie nagrody, prezesów ARiMR, PZU, PKO BP, LOTOS, ORLEN itd. itp. I tutaj koryta nie widzisz? Tylko nie bredź że za PO było to samo, bo PiS mial być klasą samą w sobie.

     • Zdaje się, że wymienione firmy zarobiły na nagrody jak też i Rząd uszczelniając vat znalazł pieniądze na 500+. ARiMR w rękach PSL więc nic nowego.Boli Cię, że do twojej kieszeni te pieniądze nie trafiły?

     • Rząd uszczelniając VAT znalazł pieniądze na 500+ ????? Przestań bredzić. 500+ okrada ciężko pracujących z ponad 20 miliardów rocznie a szczelinki w VAT to jakiś 1 miliard. Proponuję wrócić do podstawówki i nauczyć się liczyć.

   • nawet liczyć 3 nie potrafisz…, ponadto nie znasz znaczenia słów których używasz… ładnie się wpisujesz w ramy typowego fanatyka PiS… Fakty: ta impreza co roku przynosiła stadninie miliony zysku i byłą dumą Polski słynną na cały świat aż PiS wsadziło swoich i już pozamiatane… świnie chować a nie konie…! Proszę o merytoryczne kontrfakty choć spodziewam się jedynie wulgaryzmów i epitetów…

    • Przepraszam bardzo, w PL nawet świń już nie można hodować. Będziemy sprowadzać mięso z izraela, tak jak z kurczakami było.

 5. Kryształowicz w grobie się przewraca…. taka zmiana.Brak słów….tylko koni żal.

 6. icosietakpatrzysz

  Ktoś kiedyś będzie oglądał za to świat w kratkę

 7. Co by tu jeszcze spieprzyć? Prawie 50 lat tradycji, sława na całym świecie. A te durnie zazdrosne, złośliwe w dwa lata zniszczyły .

 8. uważam że to bardzo dobrze. Ta aukcja kojarzyła się z nieprzyzwoicie bogatymi ludźmi o snobistycznych zainteresowaniach. Hodowla koni czystej krwi źle się kojarzy. Tyle jest biedy w Polsce , tyle jest głodnych dzieci , tylu bezdomnych – takie aukcje tylko denerwują ludzi.

  • Oj nie masz chyba pojęcia o takim hobby. Znałem zwykłego rolnika, który miał „hopla” na punkcie koni. Akurat preferował angloaraby. Zawsze miał ich kilka, piękne, z papierami i nagrodami na wystawach. Do pracy w polu używał ciągnika, koń był miłością i hobby. Używany do lekkich prac, zadbany, odżywiony. Kasa jaka na nich zarabiał nie raz ratowała jego gospodarstwo. Konie to nie jest hobby tylko dla bogatych.

  • Masz rację, zamiast tego zróbmy aukcję bezdomnych dzieci…

  • Placili podatki na tych biednych idioto

 9. Powodem upadku tej stadniny jest to, że PIS nie wykonał w 100% zmiany kadrowej. Należało wymienić wszystkich pracowników – od prezesa do ciecia. Nie można zarządzać tak ważną instytucją narodową z ludźmi o niskim współczynniku zaufania. Teraz sabotażyści zacierają ręce. Niestety jak się ma miękkie serce to trzeba mieć twardą…

  • Wam jakby prezes powiedział że ziemia jest płaska to byście uwierzyli. Was jakby za rękę złapali na kradzieży to byście powiedzieli że to nie wasza ręka. Cytując klasyka „Nam nikt nie powie, że białe jest białe, a czarne jest czarne”. Jeszcze cytować?

  • albo g—pi albo marna w tej sytuacji prowokacja

   • Przecięż to słowa brata waszego guru. Nawet swojemu zwierzchnikowi nie wierzycie? Ehhh co z was za suweren

  • język godny młodzieżowego zaangażowanego działacza ZSMP z czasów Bieruta

 10. I to robią Ci co mówili że podniosą Polskę z kolan…ale „ciemny lud” i tak to kupi i na nich zagłosuje

 11. trzeba było wyp… wszystkich

 12. Bo teraz będą tylko pokazy kotów.

 13. konie arabskie drażnią izraelitów

 14. Bo przy pewnych rzeczach się nie „kręci” jak się nie ma o tym pojęcia, na nieszczęście tego naszego pięknego kraju każdy kolejny rząd dłubie zawsze tam gdzie coś jeszcze jako tako funkcjonuje .Od przeszło 20 lat mam wrażenie że rządzący wstają rano z łóżka i zastanawiają się co by tu jeszcze spier…. .Czy kiedyś zdarzy się jakiś cud i trafią się ludzie wszystko jedno z jakiej opcji politycznej którzy będą na tyle kompetentni ze zajmą się ministerstwami na których się znają ?

 15. Co by tu jeszcze …. panowie. Co by tu jeszcze??!!!
  Politycy są w stanie spie… wszystko co tylko się da. Oczywiście bez jakichkolwiek konsekwencji. Ty człowieku pomyl się w pracy raz a już chcą cię zwalniać, ale polityk (bo tylko tacy ludzie, a nie fachowcy siedzą w zarządach państwowych firm i miejskich spółek) nic nie potrafią wszystko chrzanią, doprowadzają ludzi do ostateczności znęcając się nad nimi ale żadnych konsekwencji nie ponoszą. Taka to nasz rzeczywistość.
  „Mój mąż jest z zawodu dyrektorem” , niestety ten cytat z poszukiwany poszukiwana” pasuje do zarządów dzisiejszych firm państwowych i spółek miejskich jak ulał. Niestety !!

 16. wierzę, że wróci

 17. Ku… przeżyłem w tym Kraju 70 lat, ale takiego bu… jeszcze nie było.

  • To już czas najwyższy odejść i odciążyć ZUS jak nie pasi. Jesteś już spakowany jak Bolek?

   • No chyba trochę przesadzasz w tych komentarzach, nikt ci tu odchodzić do wieczności nie życzy, trochę się zastanów co piszesz. Kreujesz się na katolika a komentarze dalekie od zgodności z nauką kościoła. Nie tylko ten komentarz ale wszystkie przepełnione agresja i nienawiścią do drugiego człowieka o odmiennych poglądach. Takie macie wytyczne z partii, czasami wato przemleć zanim się coś napisze.

 18. POdobno złodzieje z PO strasznie zadłużyli stadninę

 19. Co jak co, ale w tym temacie trole pisowskie nie bardzo mają cokolwiek do powiedzenia. W rok-dwa zniszczono taki dorobek, że wcale mnie to nie dziwi. Myśleć trzeba było zawczasu a to akurat „dobrej zmianie” jest obce. Nie wszędzie da się obsadzic swoich i liczyć, że samo jakos będzie ciągnęło. Takich szkodników tego kraju jeszcze nie było a to jest tylko jeden z dosadniejszych przykładów. Oby za 1,5 roku wróciła normalność – czyli wg troli koryto, komuniści, złodzieje i jak tam jeszcze? 🙂

  • Brakuje im argumentów:D Ale trafiają się diamenty co bronią pisuarów. Nie wyrzucili tylko ciecia i to on z tej zeszłej władzy rozpiździł całą stadninę:D hahahaha obawiam się że to oni w to wszystko wierzą:D Ale ciemny lud wszystko kupi:D

  • Ty lepiej już zajmij kolejkę do specjalisty, bo takich wierzących w cuda będzie wielu i kolejnej porażki już nie przetrzymają.

 20. Pisiory niszczą wszystko czego tylko się dotkną!
  Szerzą nienawiść i są mistrzami obłudy!
  Na stulecie przygotowali żałosny upadek „DUMY POLSKI”
  Mam nadzieję,że kiedyś zostaną postawieni przed Trybunałem Stanu za te wszystkie swoje,
  POLSKĘ niszczące absurdalne decyzje!!!!

  • Pierwszym, który trafi przed Trybunał Stanu będzie TuSSk. Na nic wasze POkrzykiwania. Lista jest długa PO ośmiu latach Rządu Platformy Oszustów. Kilku z PSL-u i Baronów z SLD też się załapie. Złodziej krzyczy, Łapać złodzieja.

   • Naprawdę wierzysz w to co piszesz czy tylko jaja sobie robisz?

    • Pożyjemy, zobaczymy, kto ma rację. Ty naprawdę wierzysz, że PO wróci do władzy a TuSSka zrobicie Prezydentem i Róże Szlezwik coś tam, coś tam Premierem?

 21. Mondrych to aż miło poczytać. Szkoda, że w rządzie nie ma takich, to byśmy już dawno mieli nie zieloną wyspę a kontynent.

 22. Głosujmy dalej na PiS to w tym kraju tylko 500+ zostanie!

 23. Za co się pisowcy wezmą wszystko zepsują. Totalni amatorzy i nieudacznicy.

 24. wierny czytelnik

  Z przykrością czytam tak marny artykół, rozumiem że redakcja nie weryfikuje zamieszczanych na stronie informacji tylko w takiej sytuacji upodabniacie się do pudelka. Przepisywanie z innch portali nie zawsze jest najlepszą metodą na funkcjonowanie w internecie, a jeśli już chcecie tak działać podawajcie linki do źródeł z których w pocie czoła redaktor napisał tak wyczerpujący artykół. Na wypadek gdybyście zapomnieli doinformować czytelników o dalszych losach aukcji link do źródła (tylko wtedy po co wchodzić na lublin112?):

  http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-koniec-z-wielka-tradycja-nie-bedzie-pride-of-poland,nId,2589195

  http://www.kowr.gov.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/oswiadczenie-prasowe

  http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-aukcja-pride-of-poland-jednak-sie-odbedzie,nId,2589916

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9313zł 1.17%
  • GBP 5.0998zł 0.77%
  • EUR 4.6189zł 0.65%
  • CHF 4.3113zł 0.87%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach