690 680 960

Jutro w Lublinie uczczą pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej

Z okazji przypadającego na 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w Lublinie zostaną zorganizowane uroczystości, których celem jest upamiętnienie osób wymordowanych przez NKWD.

We wtorek, 13 kwietnia, w Lublinie odbędą się uroczystości mające na celu uczczenie pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie, Mińsku i innych miejscach kaźni zginęło blisko 22 tysięcy polskich jeńców wojennych. Zostali oni wymordowani przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego. Egzekucji osób, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, dokonywano przez strzał w tył głowy.

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej o godz. 11:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i za ojczyznę. Po nabożeństwie uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej.

Na godzinę 12:30 zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową gen. dyw. Mieczysława Smorawińskiego – dowódcy Okręgu Korpusu Nr II w Lublinie 1934- 1939, ofiary zbrodni katyńskiej, na budynku Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego przy ul. Spadochroniarzy. Pół godziny później złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze pod symboliczną Mogiłą Katyńską na cmentarzu komunalno-wojskowym, przy ul. Białej.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego im. gen. dyw. Mieczysława Smorawińskiego w Lublinie oraz innych instytucji.

(fot. UW Lublin)

8 komentarzy

  1. Jest wspaniała okazja by jeden mieszkaniec lublin dał drugiemu w gebę, by na koniec jeden wyskoczył z okna…

  2. Dlaczego po katastrofie smoleńskiej temat Katynia jakoś zbladł i skończyły się wycieczki polityków do Katynia…?

  3. Najbardziej przykre jest to, że nikt z PiS-u od jedenastu lat nie pojawił się w Katyniu.

  4. JASNE ! Ale oczym tu mowa?! A kiedy uczcimy zbrodnie UPA ???!! Zbrodnie na tysiącach Polaków na uwczesnej Ukrainie. Całe Polskie wnioski były palone,całe rodziny, dzieci żywcem palone!! Przez Ukraińców!!! Dziś bardziej się kocha Żydów, bardziej jakichś Kapitalistów którzy byli bandytami niż ludzi całe rodziny które tam ginęły. To byłi Polacy jak my…..

  5. A PROPOS. a kiedy uczcimy zbrodnie Polaków ofiar w BEREZIE KARTUSKIEJ? Tam tak samo ginęli ludzie. Każdy system polityczny gnębił zabijal ludzi…. Dzis jest inna sytuacja. Ale należy otym pamiętać! Tamtym ludziom bogaterom zapłacić lampkę…….

    • Nie siej tej swojej propagandy czerwony komuchu i poczytaj trochę wiarygodnych źródeł nt. Berezy – onnych niż twoje komunistyczne załgane.

  6. W BEREZIE KARTUSKIEJ ginęli ludzie. Normalni Polacy. Widać to czytając owczesna literature. To były dziwne podłe czasy. Pierwszy obóz w Polsce dla Polaków wtedy tam powstał.

    • Normalni Polacy… co własną Ojczyznę byli w stanie sprzedać Stalinowi za nic. Już we wrześniu 1939 roku w samym tylko Grodnie ci tzw „polacy” pokazali swój „patriotyzm” jak strzelali w plecy Wojsku Polskiemu i denuncjowali współobywateli sowietom.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!