690 680 960

Jest zainteresowanie dobrowolną zasadniczą służbą wojskową. Wczoraj na piknikach ochotnicy złożyli 1600 wniosków

Wzmocnienie polskich sił zbrojnych ma być najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia dla naszego kraju. Wczoraj złożonych zostało ponad 1,6 tys. deklaracji o wstąpieniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

W sobotę w Kraśniku odbył się piknik wojskowy pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. Był on inauguracją akcji rekrutacyjnej, z tej okazji w wydarzeniu uczestniczył m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślał on, że wejście w życie ustawy o obronie Ojczyzny jest bardzo ważnym wydarzeniem dla polskich sił zbrojnych. Zwłaszcza patrząc na sytuację za naszą wschodnią granicą, w związku z czyn należy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które naprawdę są realne.

Szef MON tłumaczył, że najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmocnienie polskich sił zbrojnych. Celem jest, aby Wojsko Polskie liczyło 300 tysięcy żołnierzy, w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych, oraz by jak najwięcej osób było przeszkolonych. Do tego dochodzi jak najszersze grono rezerwistów. Chodzi o osoby, którzy wiedzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej, a przede wszystkim, potrafią posługiwać się bronią.

Podobne pikniki zorganizowano w 32 miejscowościach w całej Polsce. Znajdowały się tam stoiska promocyjno-informacyjne, na których można było uzyskać informacje i wypełnić wniosek o powołanie do wojska. Dodatkowo uruchomiono punkty, w których można złożyć wnioski o wstąpienie do wojska. Łącznie w kraju takich miejsc jest setka.

Od samego początku cieszyły się one sporym zainteresowaniem. Tylko w ciągu pierwszej godziny prawie 300 osób złożyło deklaracje wstąpienia do dobrowolnej służby. Dziś już wiadomo, że przez całą sobotę podobnych wniosków wpłynęło ponad 1,6 tys. Przedstawiciele MON podkreślają, że jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza, że kampania dopiero się rozpoczyna.

Dobrowolna służba zasadnicza została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich to podstawowy, który trwa do 28 dni. Następnie odbywa się etap specjalistyczny, znacznie dłuższy, gdyż 11 miesięczny. W okresie szkolenia podstawowego żołnierze zapoznają się z musztrą, regulaminami wojskowymi oraz obsługą wyposażenia osobistego. Ten okres zakończy się sprawdzianem z wybranych elementów tego szkolenia. Osoby odbywające dobrowolną zasadniczą służbę wojskową otrzymają uposażenie w wysokości 4560 zł brutto. Będą również miały pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej.

(fot. UM Kraśnik)

27 komentarzy

  1. Jak widać po wpisach ,wrogowie Polski i chrześcijaństwa już trzęsą portaki ze strachu .

  2. Tom to idź się zapisać..

  3. 1600 w skali kraju to bardzo mierny wynik, to raczej nie początek a już koniec listy, może jeszcze do 2000 tys dociągną.

  4. Jakoś brak jeszcze wpisu barbarzyńskiego, internetowego, zacienionego sołdata.

  5. Każdy kto działa na szkodę Polski powinien być z kraju jak najszybciej wydalony lewaki pełowce tęczaki i inna patologia won z Polski.

  6. Młodzież? Chyba ta od Rydzyka?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel