Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nie tylko bociany i sokoły. Można już podglądać najrzadszą i najbardziej tajemniczą sowę w Polsce (wideo)

Niewiele osób miało okazję zaobserwować puszczyka mszarnego. Sowa ta występuje bowiem tylko w jednym miejscu w Polsce i to na Lubelszczyźnie. Teraz można podglądać życie rodziny puszczyków nie wychodząc z domu.

Podglądanie życia dzikich ptaków zyskuje coraz większą popularność. Zamontowane w gniazdach kamery dają możliwość poznania ich zwyczajów, a miłośnicy zwierząt mają okazję obserwacji tego, co zazwyczaj jest ukryte i niedostępne. O ile do tej pory transmisje prowadzone są głównie z gniazd bocianów czy sokołów, tak teraz można obserwować również najrzadszą i najbardziej tajemniczą sowę w Polsce czyli puszczyka mszarnego.

Z danych naukowców wynika, że w ubiegłym roku w Polsce liczebność populacji tego gatunku wynosiła 11 par, jednak tylko w przypadku 6 z nich potwierdzono lęgi. Co ważne, wszystkie puszczyki zaobserwowano na obszarze Polesia Lubelskiego. Jest to jedyne miejsce w kraju, gdzie sowy te występują.

W ramach projektu: „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny” Fundacja Dla Przyrody, przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie oraz nadleśnictwem Sobibór postanowiła zamontować kamerę w gnieździe zlokalizowanym na terenie Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Wsparcie w wykonaniu instalacji i transmisji zapewniła spółka Lubelski Węgiel Bogdanka. Dzięki temu jest to jedyne na świecie miejsce, gdzie można podglądać życie rodziny puszczyka mszarnego w naturalnym siedlisku.

– Celem przekazu jest lepsze poznanie biologii i ekologii puszczyka mszarnego, który w Polsce gniazduje, prawdopodobnie wyłącznie na Lubelszczyźnie. Istotnym elementem jest również popularyzacja wiedzy przyrodniczej oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na ginące gatunki zwierząt – tłumaczą przedstawiciele Fundacji Dla Przyrody.

W pierwszych dniach, z uwagi, że jest to pierwsza taka transmisja, dodatkowo prowadzona ze środka dużego lasu, mogą zdarzyć się sytuacje, iż przekaz będzie ograniczony jakościowo i czasowo. Wynika to ze spraw technicznych, związanych z zasilaniem systemu, jak i dostępem do Internetu. Jednak trwają starania, aby transmisja była cały czas utrzymana a ewentualne przerwy występowały jak najkrócej.

(wideo- Fundacja Dla Przyrody)

9 komentarzy

 1. … jak piękna jest natura którą tak bezmyślnie niszczymy

  • Niszczymy, bo największym szkodnikiem jest niestety, człowiek.

   • Zniszczymy wszystko dookoła, a na koniec samych siebie. To ten właśnie 'najinteligentniejszy’ gatunek.

 2. Stelmach Justyna

  Coś pięknego

 3. Nie ruszać ptaka!

  • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

   Imć Panie – odpowiednie ruszanie ptaka może być baaardzo przyjemne ( (zarówno dla samego ptaka jak i jego posiadacza) 😆

 4. Papierosy i alkohol są bardzo pożyteczne bo zwalczają największego szkodnika ziemi-człowieka.

 5. A somsiadke tyz mozna podglądać bezkarnie