Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jest szansa na brakujące środki na budowę nowego mostu. Miasto musi jednak się pośpieszyć

Dodatkowe 16 mln zł dofinansowania na budowę nowego mostu na ul. Żeglarskiej obiecał Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. W ciągu tygodnia miasto ma skompletować niezbędne dokumenty.

Wszystko wskazuje na to, że jednak uda się zrealizować planowaną od dłuższego czasu budowę nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej w Lublinie. Pod koniec stycznia miasto ogłosiło przetarg na realizację inwestycji, jednak nie został on rozstrzygnięty. Wszystko z powodu ofert, które przekraczały zarezerwowaną na ten cel kwotę.

Ratusz planował, że zadanie to pochłonie 16,2 mln zł, tymczasem najtańsza oferta, złożona przez śląską spółkę Primost Południe, opiewa na 36,7 mln zł. Z kolei najdroższą wyceniono na blisko 54 mln zł. Miasto miało dwie możliwości. Pierwsza to unieważnienie postępowania i ogłoszenie nowego przetargu z nadzieją, że wpłyną tańsze oferty. Druga, to znalezienie w budżecie dodatkowych środków.

Jeżeli chodzi o nowy przetarg, to nie było większych szans na niższą wycenę zadania. Wszystko z uwagi na ciągle rosnące ceny materiałów budowlanych, a głównie stali. Tymczasem wartość zadania została oszacowana przez miasto, kiedy sytuacja na rynku była jeszcze stabilna. Dlatego też postanowiono poszukać możliwości zdobycia brakującej kwoty. I wszystko na to wskazuje, że się to właśnie udało.

W czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego poinformował, że jest możliwość dodatkowego dofinansowania projektu w kwocie 16 mln zł. Wszystko jednak pod warunkiem złożenia niezbędnych dokumentów w ciągu najbliższego tygodnia. Dlatego Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zwołał nadzwyczajną sesję Rady Miasta, która będzie poświęcona zmianie uchwały budżetowej. Chodzi o potwierdzenie zabezpieczenia w budżecie miasta środków na realizację tego zadania.

Nowy most w ciągu ul. Żeglarskiej powstanie w miejscu istniejącej przeprawy. Będzie on większy od obecnego, gdyż jego długość wyniesie 50 m, a szerokość 19 m. Dodatkowo roboty obejmą wykonanie izolacji przeciwwodnych, ustawienie barier ochronnych oraz balustrad na obiekcie i dojazdach do niego, umocnienie skarp i koryta rzeki oraz wykonanie powierzchniowego odwodnienia.

Korekcie podlegać będzie także przebieg ścieżki rowerowej biegnącej pod mostem. Regulacji ulegnie również koryto rzeki. Przebudowa obejmie ponadto odcinek ul. Żeglarskiej, od nowo powstałego węzła, do skrzyżowania z ul. Nałkowskich. Projekt przewiduje, że zakończenie robót budowlanych nastąpi do końca bieżącego roku.

Jest szansa na brakujące środki na budowę nowego mostu. Miasto musi jednak się pośpieszyć

Jest szansa na brakujące środki na budowę nowego mostu. Miasto musi jednak się pośpieszyć

(fot. lublin112, UM Lublin)

18 komentarzy

  1. Gdzie peło tam dno.

  2. A to już nie mógłby mieć dwóch pylonów i lin pomiędzy nimi żeby wyglądał jak ten z San Francisco?
    Gdyby nie barierki nawet nie wiedziałbym że przez rzekę przejeżdżam

  3. po ch…a te pylony to nie jest drozsze 2-3 razy od zwyklego mostu??/

Wiadomości z info112