Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Jest lista firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy. Nie brakuje na niej pozycji z naszego regionu

Po wielu miesiącach oczekiwań w końcu dostępna jest lista importerów zboża zza naszej wschodniej granicy. Zawiera ona blisko 2 tys. pozycji. Wśród nich są też firmy z Lubelszczyzny.

We wtorek Ministerstwo Rolnictwa opublikowało listę firm, które importowały z Ukrainy do Polski zboże, rzepak i kukurydzę. Rolnicy jak też dziennikarze apelowali o to od dawna. W kwietniu ówczesny minister Robert Telus wskazywał, że w ciągu kilku dni dane te zostaną upublicznione. Późnej jednak wycofał się ze swojej deklaracji wskazując, że ma niepełne informacje w tej sprawie oraz zasłaniał się obawami o złamanie tajemnicy skarbowej.

Urzędująca od wczoraj na tym stanowisku Anna Gembicka od razu zdecydowała się jednak na ten krok. Lista liczy 62 strony, znajdują się na niej tylko nazwy firm, brakuje jednak informacji o ilości przywiezionego zza naszej wschodniej granicy zboża. Wiele nazw się powtarza co sugeruje, iż dane te pochodzą z poszczególnych transportów, jakie zostały zarejestrowane. Łącznie jest tam prawie 2000 pozycji.

Jak wskazują przedstawiciele resortu rolnictwa, na liście znajdują się dane firm, którymi dysponują inspekcje podlegające ministerstwu. To oznacza, iż może być ona niepełna. Jednak nowa minister już wystąpiła do Krajowej Administracji Skarbowej o udostępnienie listy firm importujących zboże z Ukrainy, jaka znajduje się w posiadaniu tej instytucji.

Już pobieżna analiza dokumentu wskazuje, że na liście nie brakuje też firm z naszego regionu. Mają one swoje siedziby m.in. w: Draganach, Konopnicy, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Teptiukowie, Stoczku Łukowskim, Hrubieszowie, Białej Podlaskiej, Mirczu czy też Chełmie. Jest też 7 firm z Lublina. Jak jednak ustaliliśmy, mają one tu jedynie biura, gdyż wiele z nich zlokalizowanych jest w ścisłym centrum miasta.

Zaskakuje jednak działalność kilku z tych podmiotów. O ile część z nich zajmuje się sprzedażą hurtową „zboża, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt”, czy też „mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych” oraz „paliw i produktów pochodnych”, to jednak wśród importerów są firmy, które prowadzą „wydawanie książek”, „działalność pocztową i kurierską”, czy też „naprawę pojazdów samochodowych”.

Na liście najczęściej powtarzają się dwie firmy z Zamościa, co może wskazywać, iż sprowadziły one najwięcej transportów zboża z Ukrainy. Jednak na dokładne dane tego typu musimy jeszcze poczekać. Skalę działalności importerów prezentuje za to raport Najwyższej Izby Kontroli. Wynika z niego, że ciągu 16 miesięcy 541 firm sprowadziło łącznie 4,3 mln ton zbóż i roślin oleistych o wartości 6,2 mld zł. Rekordzistą ma być jedna z firm z Mazowsza, na której koncie jest import pół miliona ton zboża wartego blisko 0,6 mld zł.

Ministerialna lista zawiera m.in. następujące firmy z województwa lubelskiego: Safe Agro z Lublina, Inglia z Lublina, Forpost z Lublina, Atlas Trading z Lublina, Trade Oil z Lublina, CL Investments z Lublina, Agro-V Polska z Lublina, M.W.M. z Dragan, International Logistic z Konopnicy, Max-Plon z miejscowości Mircze, Corn Trans Group z Zamościa, Freezepoint z Tomaszowa Lubelskiego, Bożek Skład z Teptiukowa, Piotr Celej ze Stoczka Łukowskiego, Ensped z Hrubieszowa, Agrifeed z Zamościa, Agro-Upol z Hrubieszowa, Anakus z Białej Podlaskiej, Max z Chełma czy HS Farm z Sitańca-Wolicy.

Przypomnijmy, kiedy podczas wojny Rosja zablokowała Ukrainie możliwości wywozu zboża przez Morze Czarne, utworzony został korytarz eksportowy przez Polskę. Zgodnie z założeniem, miało ono przejeżdżać przez Polskę tranzytem i trafiać przez Unię Europejską do odbiorców m.in. w Afryce. Rolnicy szybko zaczęli jednak alarmować, że wiele z transportów zostawało w naszym kraju zalewając i destabilizując rynek. Polscy producenci boleśnie to odczuli, gdyż z uwagi na wysoką podaż, ceny zaczęły gwałtownie spadać. Oferowane im stawki często nie pokrywały nawet kosztów produkcji.

Lista firm importujących zboże z Ukrainy:
Jest lista firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy. Nie brakuje na niej pozycji z naszego regionu

38 komentarzy

  1. Sprowadzali wszyscy beż względu na powiązania partyjne tylko dlatego że było przyzwolenie rządu który rolnikom mydlił oczy a w majstacie prawa po cichu wszelkiej maści cwaniacy sprowadzali z Ukrainy nie tylko zboże czy owoce miękkie ale też przetwory mleczne miód produkty spirytusowe itd itd ich jakość wola o pomstę do nieba gdyby polski rolnik sprzedał zboże mleko czy coś innego gdzie były by tylko śladowe ilości antybiotyków lub środków ochrony roślin może się pożegnać z produkcją kary są astronomiczne a z Ukrainy jechało wszystko i to solidnie naszprycowane i nikt u nas tego nie badał

  2. Pozamykać firmy a sssynów właścicieli na place w tych miejscowościach do pala przywiązać na goolasa i batożyć.

  3. Zboże techniczne z Ukrainy ale właściciele tej trucizny to w większości szwabskie bauery.

  4. Unia naciskała ponieważ ziemia ukraińska jest w rękach zachodnich firm..!!

  5. W sumie stoją teraz przewoźnicy na granicy i strajkują, a część z tych spółek sprowadzających zboże została zarejestrowana w KRS po lutym 2022, przez Polaków, z udziałowcami z UA…co poszło nie tak 🙂

  6. Rycho w gumiakach

    Niezła kicha . Firmy w centrum miasta założone na dziadka mroza a zboże gdzie ? Na placu Litewskim?

  7. Rządy (i ten i poprzedni) dogadane i opłacone przez zachodnie holdingi. Cel to najpierw zniszczyć produkcję w Polsce – rękami Ukraińców i Zielonym Ładem – następnie wykupienie ziemi za bezcen i pozatrudnianie rolników jako siły roboczej w neo-kołchozach prywatnych obszarników. Nic nie będziesz miał i będziesz szczęśliwy…

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo