Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Jedno dziecko, jedno drzewo”: Ogromne zainteresowanie akcją leśników (zdjęcia)

W ciągu kilku godzin lista uczestników została zapełniona. Kilkudziesięciu rodziców posadziło drzewa na upamiętnienie narodzin swoich dzieci. Leśnicy zapewniają, że tego typu akcje będą kontynuowane.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się akcja leśników „Jedno dziecko, jedno drzewo”, jaka została przeprowadzona w środę 9 października w Świdniku. Nawiązywała ona do dawnej polskiej tradycji, zgodnie z którą zaraz po narodzinach dziecka jego rodzice sadzili drzewo. Następnie, doglądali je, jak rośnie ono wraz z dzieckiem. Dlatego też rodzice dzieci urodzonych w latach 2018 i 2019 na miejskiej działce przy ul. Krańcowej mogli zasadzić drzewa upamiętniające narodziny swoich pociech.

Na pamiątkę narodzin dziewczynek przygotowano lipy, z kolei na symbol narodzin chłopców jawory. Gatunki te wybrano nie bez powodu. Jak wyjaśniał dr inż. Mirosław Waniewski zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej, nie ma bardziej polskich drzew. Po drugie wpisują się one pięknie w krajobraz otoczenia oraz zachwycają swoim wyglądem i zapachem. Do wspólnego sadzenia z rodzicami ze Świdnika i okolic przyłączyli się wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń, burmistrz miasta, Waldemar Jakson, dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, Adam Kot.

Zainteresowanie akcją było bardzo duże. Wystarczyło kilka godzin, aby zgłosiło się do akcji 80 osób a lista chętnych do posadzenia pamiątkowych drzew została zamknięta. Na każdym z nowo posadzonych drzew zawisła tabliczka z wygrawerowanym imieniem dziecka oraz datą jego urodzin, a każdy rodzic otrzymał certyfikat oraz drewniane klocki dla swojej pociechy. Organizatorzy zapewniają, że z uwagi na tak duży odzew mieszkańców, którzy chcieli zasadzić drzewo dla swojego dziecka, zorganizowane zostaną kolejne tego typu działania.

(fot. P. Kurzyna)

7 komentarzy

  1. Tym tabliczkom daję dwa dni.

  2. Stop ekoterrorystom. Miejsce drzew jest w lesie.

  3. Akcja z sadzeniem fajna, aczkolwiek tabliczki po czasie zostaną zerwane lub skradzione i będą zaśmiecać otoczenie.

  4. Ba'al Zebûb(oryginalny)

    A ja daje czas do wyborów. Potem wszystko będzie jak zawsze. Tylko nie głosujcie 😉 wiadomo na kogo. Lublin to….

  5. Wszędzie pełno tych drzew. Wytnijmy je i poszerzmy ulice lub zbudujmy parkingi.

Z kraju