Janów Lubelski: Wyszli z zalewu z wysypką na ciele. – Nikt nie informuje o niebezpiecznej kąpieli – alarmują wypoczywający

Od rana dzwonią do nas osoby wypoczywające nad Zalewem w Janowie Lubelskim z informacją, że po wyjściu z wody na ciele kąpiących pojawiła się wysypka.

W poniedziałek rano do naszej redakcji zadzwoniło kilka osób z informacją, że woda w janowskim zalewie nie nadaje się do kąpieli. – Po wyjściu z wody na całym ciele wystąpiła czerwona wysypka. Prawdopodobnie woda jest zanieczyszczona – powiedział w rozmowie nasz Czytelnik. – W obrębie zbiornika nie ma żadnej informacji, że nie można się kąpać. Przyjechaliśmy z całą rodziną ale musimy teraz szukać innego miejsca na wypoczynek – poinformował kolejny Czytelnik.

– Po wczorajszej wyprawie na kąpielisko w Janowie Lubelskim z dziewięciu osób, dwoje dorosłych i wszystkie troje dzieci dostały wsypki skórnej. Jedno z dzieci już po zastrzyku ze sterydem. Zsypane 80% ciała. Rano uważnie czytając tablicę nad zalewem nie było wydanego ostrzeżenia o zagrożeniu. Stosowny komunikat podały władze kąpieliska dopiero po południu w momencie jak wyjeżdżaliśmy do domu. Dzisiaj pisząc informacje do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie okazało się, że na stronie WSSE jest ostrzeżenie zaktualizowane 07.08.2015 r. o treści:
PPIS ostrzega o możliwości wystąpienia odczynów alergicznych po kąpieli – napisał do nas Czytelnik Jarosław.

Sprawdziliśmy, czy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Lublinie informował o ryzyku kąpieli w tym zbiorniku. W dokumencie z dnia 7 sierpnia dotyczącym jakości wody w miejscach wykorzystywanych do kąpieli na terenie województwa Lubelskiego, zbiornik w Janowie Lubelskim został ujęty jako nadający się do kąpieli, jednak z zastrzeżeniem, że po wejściu do wody mogą wystąpić odczyny alergiczne.

Jak twierdzą Czytelnicy informacji takiej nie ma w pobliżu zbiornika na trzech kąpieliskach zlokalizowanych nad janowskim zalewem, „Małe”, „Duże” i „Park wodny”. Na ciele kąpiących pojawia się czerwona wysypka, zapewne związane jest to z nadmiarem sinic w zbiorniku.

Na chwilę obecną nieprzydatna do kąpieli jest woda w zbiornikach; Zalew w Biłgoraju i Zalew we Frampolu. Z kolei w Zalewie w Janowie oraz w Zwierzyńcu w Stawie Echo woda jest przydatna ale po wejściu do niej mogą pojawić się odczyny alergiczne. O takim ryzyku w rejonie zbiornika informuje zarządca zbiornika w Zwierzyńcu.

Przed wyjazdem na wypoczynek nad zbiornik zlokalizowany w naszym województwie warto zerknąć na listę kąpielisk, będących pod nadzorem WSSE w Lublinie. Link tutaj – Kliknij!

2015-08-10 11:49:50
(fot. lublin112.pl)

56 komentarzy

  1. Włodaże Janowa wpisują że próbki są badane i nic nie wykazuje ani sinic ani nic.. a więc proszę Państwa robi się tak: Bierzę się samemu próbkę i robi badanie odpłatnie. To nie wiele kosztuje. Wtedy mamy całą świętą prawdę, Polskie Państwo istnieje no na czym? Pamiętacie Pana z PO co powiedział? JNa papierze! A ty Polaku sam jak nie zbadasz to nie licz zawsze w 100% na polskie instytucję bo nie zawsze im na rękę działać uczciwie. Koleżanka napisała wcześniej. W sobotę był Pan Duda w Janowie Lubelskim a syf w wodzie już się panoszył..Gryczaki i syf w wodzie o jednej porze? Wyobrażacie to sobie? Pan Prezydent Duda pojechał a syf jak koleżanka napisała.. ukazał się jasno w poniedziałek.. który już obsyfił wcześniej ludzi i zero reakcji.
    Włodarze Janowa BRAVO BRAVO BRAVO

  2. W zalewie Janowskim kąpiemy się co roku od ok.11lat. Nic nigdy się nie działo. W tym roku przyjechaliśmy w sobotę 1.08. Zdziwiły nas dwie rzeczy: 1- spodziewaliśmy się jak zwykle tłumów. Sobota po południu, upał. Przyjeżdżamy – w wodzie pusto, na plaży rozłożonych tylko kilka kocy. Generalnie cisza i spokój, nie ma gwaru i tłumu, jak to zwykle w takie dni bywało. Obejrzeliśmy – żadnych ogłoszeń, kilku ratowników siedziało w swoim punkcje na plaży. Podejrzane, ale pomyśleliśmy, że pewnie, żniwa, maliny, przygotowania do pielgrzymki czy coś… I druga rzecz – krystalicznie czysta woda. Nigdy taka w tym zalewie nie była. Przejrzysta, prawie błękitna. Kolorem bardziej przypominała górskie jeziora niż zalew w Janowie. Z reguły była raczej (delikatnie mówiąc) mętna, buro-zielonkawa. A teraz – cudo. W sumie to się ucieszyliśmy, że tak fajnie im się udało oczyścić. A że wcześniej kilka dni było zimno, ludzi mało w wodzie to pewnie nie zmącili…. Super. Przestaliśmy się cieszyć po wyjściu z wody. Skóra zaczęła nas strasznie swędzieć. Z trudem wróciliśmy, drapiąc się niemiłosiernie. Rano pojawiła się wysypka. Byliśmy z szóstką dzieci. Najmłodsze 10m-cy i 16m-cy moczyły się, ale nie za długo i raczej na płytkiej wodzie – u nich krostek nie było, starsza 5 lat wchodziła troszkę dalej i na dłużej – pojedyncze krostki na nogach, synek 6 lat wchodził do ok. pasa – od pasa w dół gęsto zsypany. Najstarsze córki 9 i 11lat siedziały dłużej i na głębszej wodzie – w krostach calutkie, nawet we włosach. Mocno swędzące ślady, jak po ukąszeniu komarów tylko, że raz koło razu. Na całym ciele. Nie było miejsca bez krost. Pojechaliśmy z nimi na janowski SOR. Nikt nic nie wie, nikt inny się nie zgłaszał. „A może pani proszek do prania zmieniła, a może uczulenie na leki…” usłyszałam. Klasycznie – wapno, fenistil, clemastin. Dziewczyny męczyły się strasznie. Na szczęście po paru dniach wysypka zeszła. A mnie męczy pytanie – jak bardzo człowiek może się „odczłowieczyć”. Bo na 100% obsługa musiała coś wiedzieć, miejscowi musieli wiedzieć. W upalne weekendy Zalew Janowski tętnił życiem, a tym razem pusto. Rozumiem, że liczy się kasa, ale kurcze, siedziała pani w okienku, siedziało kilku ratowników na plaży, panie smażące gofry i naleśniki. Jak mogli spokojnie patrzyć, jak kolejni nieświadomi wchodzą z dziećmi do wody! Kilka razy z półtoraroczną córeczką przeszłam tuż obok ratowników, dlaczego żaden z nich nie podszedł, nie powiedział, że były przypadki wysypki po kąpieli. Czy zrezygnowalibyśmy z kąpieli – nie wiem, ale to było by ludzkie, normalne zachowanie, a siedzenie i patrzenie ilu dzisiaj będzie się drapać i kiedy zacznie to już nawet nie wiem jak określić! Brak mi słów! Smutne. Szerokim łukiem będziemy omijać Zalew w Janowie. I jak widzę – nie my jedyni, niestety.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!