Środa, 08 maja 202408/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jakie dokumenty są potrzebne przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Aby transakcja sprzedaży nieruchomości stała się faktem, niezbędne jest sporządzenie aktu notarialnego. Zanim jednak złożymy pod nim podpis, musimy dopełnić szeregu formalności. Jakie dokumenty będą nam niezbędne? Czego potrzebujemy, gdy sprzedajemy lub kupujemy mieszkanie obciążone hipoteką? Co w sytuacji, gdy właścicielem nieruchomości jest spółdzielnia mieszkaniowa? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Zacznijmy od potwierdzenia praw własności

Kompletowanie dokumentów przed sprzedażą mieszkania powinniśmy zacząć od aktu potwierdzającego, że rzeczywiście jesteśmy właścicielami nieruchomości (lub posiadamy prawo do rozporządzania nim, w przypadku mieszkań spółdzielczo-własnościowych). Taki dokument jest wymagany w każdej sytuacji — niezależnie od tego, w jaki sposób weszliśmy w posiadanie nieruchomości. Może być nim:

  • akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu — jeżeli kupiliśmy nieruchomość na rynku pierwotnym (od dewelopera);
  • akt notarialny sprzedaży nieruchomości — w przypadku, gdy kupiliśmy nieruchomość z rynku wtórnego;
  • akt notarialny umowy darowizny;
  • poświadczenie o dziedziczeniu lub nabyciu spadku.

Księga wieczysta — nie możemy o niej zapomnieć!

Każde mieszkanie z rynku wtórnego powinno mieć założoną księgę wieczystą, określającą aktualny stan prawny nieruchomości. Przygotowując się do sprzedaży lokalu koniecznie się z nią zapoznajmy — czuwający nad umową notariusz będzie potrzebował numeru księgi.

Nie jest natomiast konieczne przedstawienie odpisu księgi wieczystej — jednak jeśli chcielibyśmy się dowiedzieć jak taki dokument wygląda „na żywo”, możemy go bez problemu uzyskać za pośrednictwem Elektronicznych Ksiąg Wieczystych.

Załączniki do umowy — jakie zaświadczenia będą nam potrzebne?

Wymienione dokumenty to jednak nie wszystko — do umowy kupna-sprzedaży musimy dołączyć jeszcze kilka istotnych zaświadczeń. Chodzi tu o:

  • zaświadczenie o zameldowaniu w lokalu — przed samą sprzedażą powinniśmy dopilnować, aby nikt nie był zameldowany w naszej nieruchomości; w przeciwnym razie przysporzymy nieco kłopotów nowemu właścicielowi!
  • zaświadczenie o braku zadłużenia oraz zaległości czynszowych — mieszkanie nie powinno być już na starcie „ciężarem” dla kupującego; upewnijmy się, że rozliczyliśmy wszystkie należności;
  • zaświadczenie o uregulowaniu podatku od nieruchomości — nowy właściciel mieszkania nie opłaci go za nas!
  • świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości — określające, ile wynosi zapotrzebowanie mieszkania na energię.

O żadnym z wymienionych zaświadczeń nie zapomnimy, jeśli będzie nam towarzyszył doświadczony pośrednik nieruchomości współpracujący z agencją homfi — odpowiedzi na pytania dotyczące formalności związanych z zakupem lub sprzedażą mieszkania znajdziesz na stronie https://www.homfi.com/biuro-nieruchomosci/lublin lub na żywo, w oddziale w Lublinie!

Mieszkanie obciążone hipoteką? Czeka nas wizyta w banku

Wcale nie należą do rzadkości sytuacje, w których sprzedawane mieszkanie jest obciążone hipoteką. Jeżeli tak właśnie jest i w naszym przypadku — będziemy musieli dołączyć do umowy stosowne zaświadczenie z banku, który udzielił nam kredytu. Pismo powinno zawierać informacje dotyczące salda kredytu oraz prowizji, numer rachunku technicznego do spłaty kredytu, a także zgodę banku na zwolnienie zabezpieczeń po spłacie hipoteki.

A co, jeśli to kupujący chce ustanowić hipotekę na nieruchomość? W takiej sytuacji notariusz będzie wymagał zaświadczenia o udzieleniu kredytu przez bank oraz kopii umowy kredytowej.

Jakich dokumentów wymaga sprzedaż mieszkania spółdzielczo-własnościowego?

Dodatkowe formalności czekają także na tych, którzy przygotowują się do sprzedaży mieszkania spółdzielczo-własnościowego. Dla wyjaśnienia — to szczególna forma własności, w przypadku której pełne prawo do korzystania z mieszkania oraz rozporządzania nim posiada lokator, zaś samo prawo własności — przypada spółdzielni mieszkaniowej (właścicielowi budynku). O czym zatem powinniśmy pamiętać? Oprócz wymienionych wcześniej dokumentów, o:

  • akcie potwierdzającym spółdzielczo własnościową formę własności;
  • dokumencie potwierdzającym członkostwo w spółdzielni;
  • zaświadczeniu o przydziale lokalu;
  • zaświadczeniu o braku należności wobec spółdzielni.