Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jak podarować samochód członkowi rodziny?

Często zdarzają się sytuacje, w których samochód zmienia właściciela w obrębie jednej rodziny. Jeśli ma do tego dojść formalnie, należy pamiętać o dopełnieniu kilku znaczących kwestii. Sprawdź, jak podarować pojazd członkowi rodziny w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

Formalne przekazanie samochodu członkowi rodziny odbywa się w formie darowizny. Fakt ten powinien zostać odpowiednio udokumentowany, a dodatkowo koniecznością jest dopełnienie kilku formalności – głównie związanych z procedurami podatkowymi.

Umowa darowizny to podstawa

Jeśli samochód ma być wręczony w formie darowizny, nie można tego zrobić w formie ustnej. Umowa przekazania auta musi mieć wyłącznie formę pisemną – dokument powinien zawierać kilka istotnych elementów.

Sporządzając umowę darowizny, należy uwzględnić takie aspekty jak:

  • dane obdarowywanego
  • dane darczyńcy
  • dane pojazdu
  • podpisy obu stron.

Jeżeli samochód ma kilku współwłaścicieli, wówczas w umowie powinny pojawić się dane wszystkich osób. To samo dotyczy podpisów. W przeciwnym razie taka umowa będzie nieważna.

Ważne kwestie podatkowe

Darowizna – mimo że dokonywana jest między członkami rodziny – wymaga zgłoszenia w urzędzie skarbowym. Ponadto – w zależności od stopnia pokrewieństwa – może zajść konieczność uiszczenia podatku od spadku i darowizn. Warto zatem sprawdzić, kiedy będzie to zasadne.

Szerzej tę kwestie opisuje artykuł dostępny w serwisie pod adresem https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/darowizna-samochodu-w-rodzinie-co-warto-wiedziec/

Najważniejsze jest to, że osoby należące do pierwszej grupy pokrewieństwa nie zapłacą żadnego podatku. Mowa m.in. o współmałżonku, zstępnych (dzieciach, wnukach, prawnukach), rodzeństwie, wstępnych (rodzicach, dziadkach, pradziadkach). W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 9 637 zł – jeżeli więc wartość samochodu mieści się w tej kwocie i w ciągu 5 lat obdarowany nie otrzymał od darczyńcy żadnej innej darowizny, nie trzeba będzie płacić podatku.

Otrzymane auto trzeba ubezpieczyć

Po dopełnieniu wszystkich kwestii formalnych, pozostaje jeszcze wykupienie ubezpieczenia OC. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojazd będzie miał ważną polisę, jednak nowy właściciel może zrezygnować z niej.

 Jeżeli zależy Ci na wykupieniu własnego ubezpieczenia, kieruj się przede wszystkim ceną. Najtańsze OC będzie najlepszym wyborem – na wysokość sumy ubezpieczenia i zakres ochrony nie wpływa bowiem wysokość składki.