690 680 960

Jak nasi przodkowie zdobili choinki? Wystawa w Parczewie

Zachwycają pięknem, są jedyne w swoim rodzaju a przede wszystkim wykonane ręcznie przez samych mieszkańców. Mowa o ozdobach choinkowych, jakie kiedyś wieszali na świątecznych drzewkach nasi przodkowie.

W Parczewskim Domu Kultury odbywa się wystawa świąteczna „Ozdoby choinkowe naszych przodków”. Każdy może obejrzeć czym dekorowano świąteczne drzewka, gdy nie było w sprzedaży bombek, światełek czy szeregu innych współczesnych ozdób. Dawniej podstawowym materiałem z którego powstawały choinkowe ozdoby, była słoma i papier. E względu na to, że były to powszechnie dostępne materiały, tylko inwencja twórcza osób wykonujących ozdoby decydowała o tym jak będą wyglądały wisząc na choince. Choinki ozdabiano również owocami, orzechami, papierowymi łańcuchami, a także watą.

Pokazywane na wystawie ozdoby zostały wykonane przez samych mieszkańców Parczewa na ogłoszony przez Dom Kultury konkurs na najładniejszą ozdobę choinkową naszych przodków. Dzieci jak i dorośli czy nawet całe rodziny musieli zgodnie z tradycją wykonać ozdoby z materiałów, których używano w dawnych czasach. A są to bibuły, słomy, waty, włóczki, wydmuszki jaj, ptasie pióra, kolorowe papiery, wióry drzewne, orzechy, szyszki, makaron, piernik, pestki owoców, nasiona, albo ziarna zbóż. Oceniane były przede wszystkim inwencja twórcza, samodzielność wykonania, a także dobór materiałów i elementów dekoracyjnych

Najciekawsze prace można oglądać na świątecznej wystawie w galerii domu kultury w Parczewie. Jest ona czynna do 17 stycznia w godzinach od 9:00 do 18:00.

null
null
(fot. DK Parczew)
2013-12-21 11:39:36

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dni Janowa Lubelskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk
Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach