Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak co roku ruszyli na ratunek żabom. Tym razem wyjątkowo wcześnie (zdjęcia)

Na Roztoczu ruszyła akcja przenoszenia płazów na drugą stronę jezdni lub do znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych. Dzięki temu nie są rozjeżdżane przez samochody, co miało miejsce w przeszłości.

Wiosenna aura, jaka występuje w ostatnim czasie sprawiła, iż przyroda zaczęła budzić się do życia. Wyjątkowo wcześnie swoje wędrówki rozpoczęły płazy. Zimę spędziły one najczęściej w leśnej ściółce lub w ziemi, a teraz, po przebudzeniu się z letargu, wyruszają one ze swoich kryjówek ku zbiornikom wodnym, które są miejscami ich godów

Często jednak muszą pokonać ruchliwe drogi, na których giną rozjeżdżane przez samochody. Jednym z miejsc, gdzie każdej wiosny tysiące płazów było rozjeżdżanych przez auta, są drogi na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dlatego też już od ponad 20 lat prowadzone są działania, mające na celu ochronę żab, ropuch, kumaków, rzekotek czy traszek, których populacja zmniejsza się w alarmującym tempie.

W poniedziałek, 26 lutego, ruszyła coroczna akcja przenoszenia płazów na zabezpieczonych przenośnymi barierami odcinkach dróg w rejonie miejscowości Kosobudy Bór oraz między Stawami Echo a miejscowością Sochy. Działania polegają na kontrolowaniu danego odcinka pobocza drogi i zbieranie do pojemników płazów znajdujących się przy zamontowanym tam ogrodzeniu ochronnym. Następnie przenoszenie ich na drugą stronę jezdni lub wypuszczane do znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych.

Pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego dwukrotnie w ciągu dnia kontrolują bariery i zbierają płazy. Następnie są one liczone, oznaczane co do gatunku, a następnie wypuszczane w bezpiecznym dla nich miejscu, aby mogły osiągnąć cel swojej wędrówki.

12 komentarzy

  1. … piękna akcja, brawo!

  2. Uwielbiam żabie udka😁

  3. Czy żaby obowiązuje ZIELONY ŁAD?

  4. … taka śliczna dziewczyna na foto i żab się nie boi ?! … brawa dla niej

  5. Co to jest, ropucha i 40-ci żabek? Teściowa wieszająca firankę. Taki suchar.

  6. Całkiem fajna ta żabcia ze zdjęć

  7. brawo , szkoda tylko ,że rolnicze blokady blokują obsługę karetek pogotowia , Polacy omijać rolników , ie chcą za minimalną jak reszta Polski , no chyba że z PIS , i było głosować na nieudaczników PIS ? pytanie zasadnicze zielony ład flagowy program PIS coś cię nie udało ?

  8. Akcja zakrojona na szeroką skalę…

  9. Ropuchy zbierają żaby

Dodaj komentarz

Z kraju