690 680 960

Jabłczanka z Fajsławic i krasnostawskie sery z ziołami. Mamy kolejne Produkty Tradycyjne

Dwa kolejne produkty z naszego regionu trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych. Jest już ich 122.

Minister Rolnictwa zarejestrował dwa kolejne produkty z naszego regionu, wpisując je na Listę Produktów Tradycyjnych. Oba pochodzą z powiatu krasnostawskiego, są to jabłczanka z Fajsławic i krasnostawskie sery z ziołami. Nasze województwo ma już 122 produkty zarejestrowane na tej liście i stanowi to 10 proc. z ogółu 1250 zarejestrowanych tradycyjnych smakołyków. Dzięki temu utrzymujemy się w ścisłej czołówce województw z największą liczbą regionalnych specjałów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych.

Jabłczanka to zupa owocowa z widocznymi kawałkami suszonych jabłek. Ze względu na to, że w Fajsławicach uprawa jabłoni jest jedną z wieloletnich tradycji gminy, zupa z jabłek bardzo często gościła na stołach miejscowej ludności. W sezonie letnim gasiła ona pragnienie osób pracujących w polu, zaś w zimowym przygotowywana z suszonych jabłek, zachwycała niezwykłą delikatnością i szlachetnym smakiem. Oprócz tego że była smaczna, to także bardzo tania w przygotowaniu, co sprawiło, że stała się ona niezwykle popularna.

Z kolei krasnostawskie sery z ziołami wywodzą się z Siennicy Różanej, skąd przywędrowały wraz z Wołochami, których do produkcji serów sprowadził sam Mikołaj Rej. Duża ilość pastwisk i łąk sprzyjała hodowli bydła mlecznego w tym regionie, co sprawiło że wytwarzane przez mieszkańców sery stały się niezwykle popularne. Dla urozmaicenia i wzbogacenia ich smaku, dodawano do nich ziół, z których Fajsławice słyną w całym kraju. Tradycja ta jest kultywowana do dzisiaj, gdzie w wielu gospodarstwach gospodynie wciąż wykonują sery z przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów.

Smakołyków tych można skosztować na większości festynów czy też imprez organizowanych na terenie powiatu krasnostawskiego.

(fot. Urząd Marszałkowski)
2014-06-19 12:11:44

4 komentarze

  1. Polecam gołdaki z okolic Gorzkowa w powiecie krasnostawskim, farsz wg mnie jest lepszy jeśli zamiast kaszy gryczany użyjemy kaszy manny… Ugotowane ostudzone, przekrojone na pół i podsmażone… Niebo w gębie, smak dzieciństwa pyszności!!!

  2. Informacje i fotografie pochodzą z urzędu marszałkowskiego, a nie wojewódzkiego. Proszę nie mylić instytucji samorządowych z rządowymi. 🙂

  3. chcialabym kupic taki pyszny serek,moge jakis kontakt?Dziekuje z gory,

Kursy walut

  • USD 4.5164zł 0.75%
  • GBP 5.4141zł -0.08%
  • EUR 4.6813zł -0.05%
  • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie