Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Intensywne opady deszczu wystąpią na obszarze woj. lubelskiego. Wkrótce możliwe przymrozki i śnieg

Najbliższe dni w pogodzie będą deszczowe i chłodne. Niepokojące są prognozy związane z przymrozkami na terenie woj. lubelskiego.

Przełom kwietnia i maja przyniósł zmianę warunków pogodowych w naszej części Europy. Częściej w Polsce pada deszcz, występują też okresami burze. Deszczowy okres synoptyczny pozostanie z nami w najbliższych dniach. To dobra wiadomość, mając na uwadze występowanie suszy. Niestety pojawiają się też niepokojące prognozy. Wkrótce w regionie możliwe są przymrozki. Szczególnie dotkliwe ochłodzenie może być w okresie od 11.05.2020 do 15.05.2020, lecz ujemne temperatury mogą wystąpić jeszcze w tym tygodniu.

We wtorek od centrum na wschód kraju przemieszcza się strefa chłodnego frontu atmosferycznego związana z niżem znad północnej Polski. Deszczowe chmury już docierają do zachodniej części regionu i wkrótce obejmą całe woj. lubelskie. W środę pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. We wschodniej połowie Polski zaznaczy się front okluzji związany z niżem znad wschodniej Europy. W kolejnych dniach stery nad pogodę przejmie wyż. Zmiana warunków pogodowych jest prognozowana na początku przyszłego tygodnia, gdy w naszej części Europy zaznaczy się wpływ niżu wraz z frontem chłodnym zbudowanym na dużym kontraście termicznym. Pojawią się burze w kraju, niewykluczone, że na nizinach spadnie śnieg, ale do omawianego okresu pozostało jeszcze trochę czasu, zatem prognozy przy tak dynamicznej sytuacji mogą ulec zmianie.

Dzisiaj w pierwszej części dnia zachmurzenie małe, ale z biegiem godzin wzrastające do umiarkowanego, a nawet dużego i całkowitego. Wiatr po przejściu frontu zmieni kierunek z południowego na zachodni i północno-zachodni. Prognozowane są w regionie opady deszczu. Temperatura w najcieplejszym momencie wyniesie od 10°C do 14°C. Prognozowana wysokość opadów w regionie do godzin nocnych wyniesie od 5 mm do 15 mm.

Noc z wtorku na środę przyniesie zanikające opady atmosferyczne, chociaż niektóre modele pogodowe prognozują występowanie opadów konwekcyjnych z możliwym wystąpieniem opadów krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie od 3°C do 5 °C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, w porywach do 40 km/h z zachodu.

Środa przyniesie silne załamanie pogody w regionie. Już od godzin porannych prognozowane jest zachmurzenie duże, okresami całkowite. Wystąpią opady deszczu o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym i silnym pochodzenia wielkoskalowego. Zaznaczy się wpływ niżu ze wschodu Europy i związanego z nim frontu okluzji. Napływać ma chłodna masa powietrza z kierunków północnych. Przez cały dzień utrzymają się opady deszczu. Wysokość opadów sięgnie od 10 mm do 25 mm. Strefa opadów wielkoskalowych zacznie słabnąć dopiero w nocy ze środy na czwartek. Wiatr będzie porywisty z sektora północno-zachodniego, w porywach do 60 km/h, potęgując odczucie chłodu. Deszcz zaniknie dopiero w czwartek rano. Temperatura w ciągu dnia jutro wyniesie od 6°C do 10°C. W nocy ze środy na czwartek od 3°C do 5°C.

W czwartek Polska zacznie dostawać się pod wpływ rozległego wyżu z centrum nad zachodnią Europą. Napływać ma chłodna masa pochodzenia polarno-morskiego z północnego-zachodu. Temperatura wyniesie od 11°C do 13°C. Zachmurzenie ma być małe, okresami umiarkowane. Nie są prognozowane opady atmosferyczne. Noc z czwartku na piątek przyniesie dalszy napływ chłodnego powietrza. Pozostaniemy pod wpływem wyżu, dlatego nie będzie padać. Zachmurzenie ma być małe, co przy spływie zimnego powietrza z północnego-zachodu i braku wiatru przyczyni się do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Temperatura wyniesie od 2°C do 4°C, lokalnie prawdopodobny przygruntowy przymrozek.

W piątek Polska pozostanie pod wpływem wyżu, którego centrum przesunie się nad Bałkany. Z tego powodu kierunek napływu mas powietrza zacznie ulegać zmianie na południowo-zachodni i zrobi się cieplej.Temperatura wyniesie od 14°C do 16°C w najcieplejszym momencie dnia. Zachmurzenie ma być małe, okresami umiarkowane podinwersyjnymi chmurami typu Cumulus. Deszcz nie wystąpi. Noc z piątku na sobotę przyniesie temperaturę na poziomie od 5°C do 7°C. Zachmurzenie będzie małe, opady deszczu nie są prognozowane.

W sobotę Polska znajdzie się w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. W napływie powietrza z południa Europy. Temperatura wyniesie od 19°C do 20°C. Jeszcze cieplej zrobi się w niedzielę, gdy na termometrach zobaczymy nawet 23°C.

Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia czeka nas silne ochłodzenie. Niewykluczone są również burze w czasie wymiany masy powietrza. Pierwsze przymrozki wystąpią w regionie już w nocy z poniedziałku na wtorek. W ciągu dnia na początku przyszłego tygodnia będzie poniżej 10 stopni w wielu miejscach wschodniej Polski. Znajdziemy się w napływie powietrza arktycznego z północy. Sprzyjać ma temu ulokowanie wyżu w rejonie Wysp Brytyjskich, który stanowić ma element blokady cyrkulacji strefowej. Przynajmniej do połowy maja nocami w wielu miejscach województwa lubelskiego występować mają przymrozki. Ochłodzenie ma być kilkudniowe i dotkliwe. Szczególnie odczuć mogą je rolnicy i sadownicy. Wkrótce więcej informacji o spływie arktycznego powietrza na okres „zimnych ogrodników”.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz oraz chmur

(fot. pixabay.com)

4 komentarze

  1. Hura, zima w tym roku przyszła wyjątkowo wcześnie!
    Samoloty nie latają, gospodarki zatrzymane, klimat zaczyna w końcu żyć po swojemu.

  2. Śnieg w maju? Chyba w 1996 wyłamał ulistnione brzozy.

  3. Ilu jeszcze jest durniow ktorzy wierzących w te pseudo prognozy?! NIGDY żadna prognoza na dłużej niż dobę się niesprawdzila. Szkoda że z tym bajzlem nikt nigdy nie zrobi porządku. I nie skończy się wkoncu finansowanie tych ludzi pierdzacych w stołki i bawiących się we wróżki pogody….

Z kraju