690 680 960

Innowacyjny projekt ma zwiększyć niezawodność maszyn górniczych. Bogdanka liczy na znaczne efekty

Kompleksowe cyfrowe rozwiązanie ma poprawić efektywność wydobycia poprzez zapewnienie większej niezawodności maszyn górniczych ma zostać wprowadzone w kopalni w Bogdance. Zakończeniu projektu planowane jest w lutym 2020 roku.

Lubelski Węgiel Bogdanka rozpoczęła współpracę z firmą ABB mającą na celu opracowanie innowacyjnego rozwiązania mającego na celu poprawę efektywność wydobycia poprzez zapewnienie większej niezawodności maszyn górniczych. Oba podmioty opracują platformę Industrial Internet of Things, czyli Przemysłowy Internet Rzeczy, w celu połączenia różnych systemów a także urządzeń oraz usług. W efekcie ma powstać narzędzie do usprawnienia procesów decyzyjnych, konserwacji predykcyjnej oraz efektywnego wykorzystania zasobów i koordynacji operacji w czasie rzeczywistym.

Podstawowym założeniem projektu R&D jest zwiększenie możliwości przewidywania awarii, rozwiązywania problemów maszyn i urządzeń oraz skrócenie czasu przestojów sprzętu, a w konsekwencji – redukcja kosztów. Ma to szczególne znaczenie w kontekście poprawy efektywności wydobycia.

-Bogdanka od lat pozostaje najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, m.in. dzięki sukcesywnemu wdrażaniu najnowszych inicjatyw w ramach programu Kopalnia Inteligentnych Rozwiązań. Rozpoczęcie prac nad wykorzystaniem zaawansowanej analizy danych w systemach wspomagania decyzji to kolejny krok w kierunku dalszego doskonalenia procesów operacyjnych w Spółce i ułatwienia pracy naszych górników. Niezmiennie stawiamy więc na innowacje, które są istotnym elementem strategii Bogdanki – powiedział Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

Jak dodała Anna Wujec, menedżer ds. cyfryzacji w ABB, prowadzenie konserwacji urządzeń wydobywczych jest procesem bardzo dynamicznym, ponieważ zarówno warunki produkcji jak i pracy maszyn górniczych zmieniają się nieustannie i wymagają ciągłej analizy ewaluacyjnej. Skuteczny program diagnostyki predykcyjnej powinien pozwolić na wczesne wykrywanie anomalii. Dzięki temu możliwe będzie zaplanowanie napraw maszyn i urządzeń w najbardziej dogodnym momencie, zarówno z perspektywy finansowej, jak i produkcyjnej.

(fot. LW Bogdanka)

2 komentarze

  1. Już nasz złoto/krzywo-usty i jego drożyna zadbają o to żeby w polskim górnictwie żadne innowacje nie były w ogóle potrzebne.

  2. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    Wszysto cacy, a naet (nie bójmy się tego słowa), piękne, ale dalej nie pojmuję zdawałoby się prostej zależności… dlaczego węgiel z nieodległej od Lublina, Bogdanki jest sporo droższy (mimo porównywalnej jakości) od tego, przywleczonego koleją z drugiego końca Rosji albo statkiem z Maroka, a samochodami z Gdańska.

Kursy walut

  • USD 4.4911zł -0.34%
  • GBP 5.4564zł 0.76%
  • EUR 4.6892zł 0.45%
  • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej