Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Idzie wiosna a rowery wciąż w magazynach. Mieszkańcy apelują o otwarcie wypożyczalni

Choć na dworze od wielu dni utrzymuje się wiosenna temperatura i raczej nic nie zapowiada, żeby zima miała powrócić, lubelskie wypożyczalnie rowerów ruszą dopiero 1 kwietnia. Jednak mieszkańcy miasta apelują o przyśpieszenie tego terminu.

Uruchomiony w ubiegłym roku system Lubelskiego Roweru Miejskiego okazał się ogromnym sukcesem. Tak wielkiego zainteresowania mieszkańców miasta mało kto się spodziewał. Jak się okazało, średnio co 47 sekund ktoś wypożyczał rower a łącznie lublinianie sięgali po jednoślady aż 128 664 razy. Przez 2,5 miesiąca w systemie zarejestrowało się ponad 22 218 osób. Nic więc dziwnego, że patrząc na wiosenną pogodę jaka panuje za oknem, mieszkańcy nie mogą już się doczekać, kiedy rowery powrócą na ulice. Jednak według zapewnień Urzędu Miasta, stanie się to dopiero na początku kwietnia. Jednak miłośnicy dwóch kółek apelują o przyśpieszenie rozpoczęcia sezonu minimum o 10 dni. Wystosowali też petycję do Prezydenta Lublina.

Głównym powodem ma być najłagodniejsza od lat zima a także prognozy pogody, które nie wskazują na jakiekolwiek większe ochłodzenie. – Tegoroczna zima należała do jednej z najłagodniejszych a prognozy długoterminowe nie przewidują powrotu mrozów. Nie ma więc przeciwwskazań atmosferycznych by odkładać otwarcie wypożyczalni. Coraz większa liczba widocznych na ulicach miasta rowerzystów pokazuje, że sezon rowerowy jest już otwarty – wyjaśniają członkowie lubelskiego Porozumienia Rowerowego. Przypominają jednocześnie, ze ubiegłoroczny sezon, również ze względu na doskonałą pogodę został wydłużony o miesiąc. – Wtedy z ust prezydenta padła deklaracja, że w przypadku sprzyjającej pogody w 2015 roku Lubelski Rower Miejski zostanie otworzony przed 1 kwietnia. Wiemy, że umowa z operatorem pozwala na wcześniejsze uruchomienie wypożyczalni – dodają.

W innych miastach w kraju trwają już przygotowania do rozpoczęcia sezonu. Jako pierwsi, gdyż już dzisiaj rowery mogą wypożyczyć warszawiacy oraz mieszkańcy Konstancina-Jeziornej, Grodziska Mazowieckiego i Szczecina. Z kolei od połowy marca z wypożyczalni będą mogli skorzystać mieszkańcy Trójmiasta, Opola i Krakowa. Lublin jest miastem, gdzie wypożyczalnie ruszą najpóźniej. – Uruchomienie systemu roweru miejskiego pozytywnie wpływa na jakość życia w Lublinie. Rower publiczny to możliwość skorzystania z dodatkowego środka transportu. Wielu mieszkańców przesiada się z aut na rower, dzięki czemu zmniejszają się korki uliczne, poziom hałasu i zanieczyszczenia powietrza- czytamy w petycji.

Petycje można znaleźć i podpisać na stronie internetowej lubelskiego Porozumienia Rowerowego: http://lublinrowerem.pl/ .

(fot. lublin112)
2015-03-01 15:39:12

2 komentarze

  1. spokojnie, przed wyborami na pewno się pojawią, a Gnojowniczek z resztą świty będzie turlał kiełbasę wyborczą ku chwale gajowego i jego szoguna