Idzie wiosna a rowery wciąż w magazynach. Mieszkańcy apelują o otwarcie wypożyczalni

Choć na dworze od wielu dni utrzymuje się wiosenna temperatura i raczej nic nie zapowiada, żeby zima miała powrócić, lubelskie wypożyczalnie rowerów ruszą dopiero 1 kwietnia. Jednak mieszkańcy miasta apelują o przyśpieszenie tego terminu.

Uruchomiony w ubiegłym roku system Lubelskiego Roweru Miejskiego okazał się ogromnym sukcesem. Tak wielkiego zainteresowania mieszkańców miasta mało kto się spodziewał. Jak się okazało, średnio co 47 sekund ktoś wypożyczał rower a łącznie lublinianie sięgali po jednoślady aż 128 664 razy. Przez 2,5 miesiąca w systemie zarejestrowało się ponad 22 218 osób. Nic więc dziwnego, że patrząc na wiosenną pogodę jaka panuje za oknem, mieszkańcy nie mogą już się doczekać, kiedy rowery powrócą na ulice. Jednak według zapewnień Urzędu Miasta, stanie się to dopiero na początku kwietnia. Jednak miłośnicy dwóch kółek apelują o przyśpieszenie rozpoczęcia sezonu minimum o 10 dni. Wystosowali też petycję do Prezydenta Lublina.

Głównym powodem ma być najłagodniejsza od lat zima a także prognozy pogody, które nie wskazują na jakiekolwiek większe ochłodzenie. – Tegoroczna zima należała do jednej z najłagodniejszych a prognozy długoterminowe nie przewidują powrotu mrozów. Nie ma więc przeciwwskazań atmosferycznych by odkładać otwarcie wypożyczalni. Coraz większa liczba widocznych na ulicach miasta rowerzystów pokazuje, że sezon rowerowy jest już otwarty – wyjaśniają członkowie lubelskiego Porozumienia Rowerowego. Przypominają jednocześnie, ze ubiegłoroczny sezon, również ze względu na doskonałą pogodę został wydłużony o miesiąc. – Wtedy z ust prezydenta padła deklaracja, że w przypadku sprzyjającej pogody w 2015 roku Lubelski Rower Miejski zostanie otworzony przed 1 kwietnia. Wiemy, że umowa z operatorem pozwala na wcześniejsze uruchomienie wypożyczalni – dodają.

W innych miastach w kraju trwają już przygotowania do rozpoczęcia sezonu. Jako pierwsi, gdyż już dzisiaj rowery mogą wypożyczyć warszawiacy oraz mieszkańcy Konstancina-Jeziornej, Grodziska Mazowieckiego i Szczecina. Z kolei od połowy marca z wypożyczalni będą mogli skorzystać mieszkańcy Trójmiasta, Opola i Krakowa. Lublin jest miastem, gdzie wypożyczalnie ruszą najpóźniej. – Uruchomienie systemu roweru miejskiego pozytywnie wpływa na jakość życia w Lublinie. Rower publiczny to możliwość skorzystania z dodatkowego środka transportu. Wielu mieszkańców przesiada się z aut na rower, dzięki czemu zmniejszają się korki uliczne, poziom hałasu i zanieczyszczenia powietrza- czytamy w petycji.

Petycje można znaleźć i podpisać na stronie internetowej lubelskiego Porozumienia Rowerowego: http://lublinrowerem.pl/ .

(fot. lublin112)
2015-03-01 15:39:12

2 komentarze

  1. spokojnie, przed wyborami na pewno się pojawią, a Gnojowniczek z resztą świty będzie turlał kiełbasę wyborczą ku chwale gajowego i jego szoguna

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska