Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Hospicjum Dobrego Samarytanina ma nowy ambulans. Jego zakup był możliwy dzięki internetowej zbiórce (zdjęcia)

Liczyli na kwotę 100 tys. złotych, udało się zebrać o ponad 36 tys. złotych więcej. Dzięki temu Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie ma już nowy ambulans do przewozu podopiecznych.

W czwartek w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie odbyło się przekazanie nowego ambulansu. Pojazd został zakupiony ze środków zebranych podczas internetowej zbiórki. Placówka do tej pory posiadała jedynie kilkunastoletni ambulans przeznaczony do transportu osób obłożnie chorych. Problem był z przewozem podopiecznych poruszających się samodzielnie lub na wózkach inwalidzkich. Zapadła więc decyzja o uruchomieniu zbiórki. W ciągu miesiąca, dzięki wsparciu 321 osób, udało się zebrać kwotę ponad 136 tys. złotych. Najwięcej, gdyż 20 tys. zł, ofiarowała spółka Lubelski Węgiel Bogdanka.

W oficjalnym przekazaniu nowego transportu medycznego do dyspozycji hospicjum uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Urzędu Miasta Lublin oraz arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który poświęcił ambulans. Wszystkich zgromadzonych na uroczystości powitał i słowo wygłosił prezes Zarządu Hospicjum Dobrego Samarytanina ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie od ponad 30 lat obejmuje opieką chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej, u których zakończono leczenie przyczynowe, a konieczne jest zwalczanie objawów związanych z postępem choroby. Opieka hospicyjna jest nieodpłatna. Opiekę hospicyjną niosą lekarze, pielęgniarki, duchowny, psycholog, fizjoterapeuta, masażysta-rehabilitant, pracownik socjalny oraz odpowiednio przeszkoleni wolontariusze. W hospicjum stacjonarnym przy ul. Bernardyńskiej rocznie umiera około 400 osób oraz kolejne 400 pod opieką hospicjum domowego.

Hospicjum Dobrego Samarytanina ma nowy ambulans. Jego zakup był możliwy dzięki internetowej zbiórce (zdjęcia)

Hospicjum Dobrego Samarytanina ma nowy ambulans. Jego zakup był możliwy dzięki internetowej zbiórce (zdjęcia)

Hospicjum Dobrego Samarytanina ma nowy ambulans. Jego zakup był możliwy dzięki internetowej zbiórce (zdjęcia)

Hospicjum Dobrego Samarytanina ma nowy ambulans. Jego zakup był możliwy dzięki internetowej zbiórce (zdjęcia)

(fot. HDS, UW)

17 komentarzy

 1. i fajnie że dostali dar serca i fajnie że poświęcili w końcu żyjemy w wolnym kraju

  • Zjadłem kiełbasę w Wielki Piątek

   No i zczego tu się cieszyć. Ja jestem za całkowitym zakazem zbiórek pieniędzy. Przecież w budżecie krajowym są pieniądze na opiekę zdrowotną i to tyle mln że nie umiem ich policzyć. A ten ambulans to wyprodukowany w naszym kraju czy z zagranicy. Produkcję krajową należy wspierać no bo podatki zostały uszczelnione że kasa nie wypływa za granicę. A jeszcze jedno może mi ktoś wyjaśnić jaka jest liczba zgonów chorych przewożonych nie poświęconym ambulansem.

 2. Super , robią bardzo dobrą robotę.

 3. SWzkoda tylko,że nasz wspaniały rząd dla rydza ma miliony,a hospicjum musi liczyć na hojność darczyńców…..

  • Szkoda tylko że jeden rząd da dla Rydzyka – drugi weźmie dla swoich a i tak hospicja są na łasce darczyńców – proszę być obiektywnym bo za czasów PO nikt nie przekazał złotówki na hospicja !

   • nie rozumiem co ma jakis nierób budzik do tego tematu a już całkiem jakiś kmiot rydzyk – jestesmy panstwem swieckim !! kościół i jego pracownicy to taka firma jak kazda inna wiec won do swojego cyrku a za reklame sie placi, i jeszcze to marudzenie za po to a za pis tamto – jak dla mnie to wszystko jedna banda

    • Dal osób, które są pod opieką hospicjum, wiara jest często jedynym pocieszeniem z którego czerpią siłę, aby pokonać dzień pełen bólu.
     Co internetowi trolle mogą o tym wiedzieć.

     • a z osób w hospicjum lub ich rodzin sukienkowi poborcy z waty kanu czerpią kasę…
      ostatnie złotówki z marnych emerytur i rent…
      twuu…

 4. Monitoring polityczny

  Ambulans zakupiony z darów dobrych ludzi o wielkich sercach. W przekazaniu ambulansu brali udzial przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz arcybiskup Budzik. Ile dołożył Urząd Marszałkowski a ile dołożyła Kuria Lubelska. Zwykła pokazówka za ludzkie pieniadze. Tak wygląda nasze państwo i zakłamana władza.

 5. Ciekawe czy konie albo wozy drabiniaste tez kiedyś świecili

 6. Zardzewieje od tej wody z miotły

 7. Mag musiał odprawić czary nad samochodem, czy to konieczne? Może będzie miał dłuższe przebiegi bez wymiany oleju?

 8. Ostatnio pleban był na budowie i poświęcił betoniarkę.