690 680 960

Handlarze dopalaczy jak dilerzy narkotyków. Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy

Od dzisiaj wchodzą nowe przepisy, które mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Za posiadanie ich znacznych ilości grozi do trzech lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat.

Od dzisiaj handlarze dopalaczy będą traktowani na równi z narkotykowymi dilerami. We wtorek weszły w życie nowe przepisy zaostrzające kary dla osób, które będą zajmowały się sprzedawaniem substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy. Przepisy mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych.

Po zmianach listy związków zakazanych mają stanowić załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację i w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy. Zmieni się także samo ich definiowanie, by producenci groźnych substancji łatwo nie „wymykali się” poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.

Nowe przepisy nakładają także obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Przepisy zakładają zapewnienie takiego samego wsparcia osobom uzależnionym od dopalaczy jak od narkotyków – będą one mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Rozporządzenia MZ w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających i nowych substancji psychoaktywnych.

2018-08-21 15:31:10
(fot. Policja)

12 komentarzy

 1. A kiedy wezmiecie sie za papierosy?

  • Właśnie a kiedy weźmiecie się za kiełbasy i parówki. Bo ja mam już dość jedzenia chleba ze smalcem i cebulą.

  • To też potrzebne bo są osoby, które śmierdzą jak przeżuty pet u bezzębnej baby.

 2. Ci co handlują papierosami mają też inne używki Takich trzeba przetrzepać a nie przymykać oczy

 3. A gdzie Pani Anna co grzmi fanaberią na temat narkotyków. Czyżby dopalacze były dla Pani mniejszym zagrożeniem od trawki?

 4. A kiedy weźmiecie się za alkohol? Ludzie pod wpływem alkoholu popełniają znacznie więcej przestępstw, niż ludzie po dopalaczach. Po dopalaczach w większości przypadków człowiek szkodzi sam sobie, a po alkoholu albo bije żone i dzieci, albo zabije kogoś samochodem, albo pobije kogoś śmiertelnie… Alkohol jest gorszy od narkotyków i dopalaczy, a jest legalny….

 5. w kocu – brawo

 6. Brawo nareszcie

 7. A takie trucizny jak wódka i te śmierdzące pety kiedy zlikwidujecie ? …pewnie nigdy ,bo kasa do państwowego „skarbca ” za te trucizny już nie śmierdzi

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas