Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Hala produkcyjna już stoi. Jeszcze w tym roku więźniowie mają zacząć produkcję mebli

Główna konstrukcja budynku wraz z poszyciem dachowym jest już gotowa, wykonano też ściany, gotowe są również posadzki. Hala, w której pracować będą osadzeni w Zakładzie Karnym we Włodawie ma zostać ukończona jesienią.

Na terenie Zakładu Karnego we Włodawie trwają prace przy budowie fabryki mebli. Powstaje hala o powierzchni ponad 8 tys. mkw w której znajdzie się linia produkcyjna mebli tapicerowanych. Inwestycja prowadzona jest w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów” i jest finansowana ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z zawartą w ubiegłym roku umową, obiekt zostanie wydzierżawiony przez firmę Woodcraft z Poznania, która zlokalizuje w nim swój kolejny zakład produkcyjny.

Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2017roku. Do chwili obecnej wykonano główną konstrukcję budynku z poszyciem dachowym oraz ściany części socjalnej, biurowej oraz ściany hali. Wykonano również posadzki i część robót tynkarskich. Rozprowadzono instalację sanitarną. Jak wyjaśnia ppor. Daniel Pręciuk z Zakładu Karnego we Włodawie, aktualnie trwają prace związane z montażem ogrzewania podłogowego w części socjalnej. Zakończenie budowy planowane jest do końca października a wartość inwestycji wyniesie ponad 18 mln zł.

Pracownikami fabryki mebli będą więźniowie osadzeni we Włodawie. Może tam przebywać około 500 skazanych, a zatrudnienie znajdzie 250 osób, co oznacza, że pracował będzie co drugi z więźniów. Obecnie z rożnych form zatrudnienia korzysta około stu skazanych. Praca ma być formą resocjalizacji. Podobne hale produkcyjne działają już w Zakładach Karnych w Krzywańcu i Czarnym, kolejna powstaje w Rzeszowie. W naszym województwie włodawski zakład będzie pierwszym tego typu.

Program „Praca dla Więźniów” to zainicjowany przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego w 2016 r. oraz realizowany przez Służbę Więzienną program wspierania szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej. W ramach filaru zakładającego budowę hal produkcyjnych zaplanowano budowę 40 obiektów w latach 2016-2023. Inwestycja w Zakładzie Karnym we Włodawie jest jedną z największych w Polsce.

51

52

53
(fot. ppor. Daniel Pręciuk)
2018-04-29 11:28:43

9 komentarzy

  1. Jeśli jakość mebli robiona przez osadzonych będzie taka jak pojazdów robionych przez osadzonych w fabryce AMZ Kutno to ja podziękuję…

    • Na WER-ze w Lublinie pracują i nie mają żadnego opiekuna ? Przyjeżdżają taksówkami i nikt oprócz kierowników hali ich nie pilnuje

      • Co to za pilnowanie, łażą gdzie chcą, telefony mają, a normalni pracownicy pracują na zlecenia czy inne g”””o warte umowy.

  2. Jeśli ich praca ma być odpracowaniem tych 3500zl za utrzymanie – to się zgadzam. A w innym przypadku nie ma najmniejszego sensu…

  3. Frania i tego drugiego rozjadę i załatwię sobie pracę
    Będzie dwa w jednym
    Mniej trygolotów i zdobęde fach
    Tak jak zrobił komornik który zabrał ciągnik
    ukonczył kurs tynkarza w ZK.

  4. płacę na nich podatki...

    Nic tylko „załapać” się do więzienia…. Darmowa micha, opieka lekarska, telewizor i inne rozrywki, a teraz praca i kasa do kieszeni….

    • No bo myslisz ze tam sa wczasy, mam nadzieje ze pojdziesz to zdanie zmienisz jak ppjdziesz z takim nastawieniem i charakterem to cie chwila zamiata i zoraja w p

  5. Możesz napisać coś

    Troglodyta – wiem że źle napisałem .Nie byłem kujonem a praktykiem i ty się znasz na pisowni ale to ja cię w kozi róg zagonie Pani Graźynko z wiedzy praktycznej.Nieraz trzeba improwizować i wierz mi że jestem dobry.

Z kraju