Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze wystąpią na obszarze woj. lubelskiego. Możliwy duży grad, wiatr ponad 100 km/h, a nawet trąby powietrzne

W poniedziałek w regionie prognozowane są groźne zjawiska pogodowe. Burzom będą towarzyszyły silne porywy wiatru, lokalnie zaś opady dużego gradu. Nie można wykluczyć pojawienia się trąb powietrznych.

W poniedziałek Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu o imieniu „LUCIANO”, który znad Danii powoli przesuwał się będzie w kierunku południowej Szwecji. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się ma system frontów atmosferycznych związany z tym układem niżowym. W ciepłym wycinku zaznaczy się również wewnątrzwycinkowa linia konwergencji wiatru, która wymusi pionowe ruchy wstępujące.

Co istotne przed frontem chłodnym z tendencją do powstania zafalowań napływać ma z południowego zachodu ciepłe powietrze zwrotnikowe, za frontem wypierać je będzie chłodniejsza masa powietrza o cechach polarno morskich. Spodziewane są dziś groźne burze, które ponownie mogą spowodować duże szkody materialne. Termometry wskażą w regionie od 26°C do 29°. We wtorek natomiast będziemy w świeżej masie polarno morskiej, dlatego temperatury spadną. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 17°C do 20°C.

Niedzielne burze były mocno punktowe. Główna aktywność burzowa koncentrowała się w powiatach na zachodzie, centrum i południu regionu. Przeważnie przyjmowały formę groźnych superkomórek burzowych, miejscami struktur wielokomórkowych. Dzisiaj zjawiska burzowe pojawić powinny się na większym obszarze woj. lubelskiego.

Poranne dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD wskazują, że nad zachodnią część naszego regionu wkroczył w godzinach porannych klaster wielokomórkowy. Przemieszcza się on na wschód, północny-wschód. Pojedyncze burze są obserwowane również na Roztoczu. Podstawowym zjawiskom towarzyszącym porannym burzom są ulewne opady deszczu do 10-30 mm, wiatr do 65 km/h. Z uwagi na uniesiony tryb konwekcji ograniczone jest zagrożenie ze strony porannych burz.

Burze, które pojawiły się rano na terenie województwa lubelskiego mogą zmodyfikować warunki do rozwoju dziennej konwekcji. Prognozy numeryczne na dzisiaj są mocno zróżnicowane. Dużo zależeć będzie też od skali i długości rozpogodzeń, które skutkować będą nagrzaniem planetarnej warstwy granicznej i wzrostem dziennej niestabilności.

Modele pogodowe o wysokiej rozdzielczości sugerują przynajmniej trzy strefy burzowe. Wędrujące z zachodu, południowego-zachodu na północny-wschód. Będą to zarówno izolowane komórki burzowe, jak i klastry wielokomórkowe. Niewykluczone są superkomórki burzowe. Szczególnie w drugiej części dnia. W nocy możliwe mezoskalowy układ konwekcyjny z linią szkwału.

Warunki panujące w troposferze będą prawdopodobnie sprzyjać dobrze zorganizowanym burzom. Oczekujemy rozwoju burz superkomórkowych, które mogą posiadać silne i trwałe mezocyklony. W takiej sytuacji ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk pogodowych jest podwyższone.

Podczas burz oczekujemy opadów gradu o średnicy do 2-8 cm. Największy grad spadnie z burz posiadających rotujący prąd wstępujący. Nie można całkowicie wykluczyć pojawienia się 1-2 przypadków lokalnych trąb powietrznych. Wiatr w czasie burz do 80-110 km/h, może powodować szkody wiatrowe.

Najgroźniejszych burz spodziewamy się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Wtedy to nad regionem mogą pojawić się bardzo silne i dobrze zorganizowane burze.

Nie można wykluczyć, że wieczorem, bądź w pierwszej części nocy od zachodu, południowego-zachodu nasunie się mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału. Na zobrazowaniach radarowych możliwe jest pojawienie się groźnej sygnatury bow echo, która może wskazywać na duże prawdopodobieństwo gwałtownych, miejscami niszczących porywów wiatru powyżej 100-120 km/h.

Burzowa może być cała noc z poniedziałku na wtorek. Aczkolwiek największa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta w pierwszej części nocy. Prognozy numeryczne wskazują na przynajmniej 3 strefy burzowe na obszarze woj. lubelskiego wędrujące z zachodu na wschód, północny-wschód.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych, powodujących duże szkody burz ocenia się dziś na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

5 komentarzy

  1. To w Lublinie będzie ta burza czy nie?

  2. Hm, logika wywodu wskazuje, że autor czuje bluesa, tyle, że zamiast kataklizmów ledwo co mruczało, nie mówiąc o gradzie. Rzeczony klaster tracił na sile, jak to zwykle bywa w ciągu dnia, z tym, co powstanie w nocy. Szkoda, że synoptycy nie odwołali ostrzeżeń, które wystawili na kataklizmy. Może do końca mieli nadzieję, którą zresztą potwierdzili również w prognozach TAF. Więcej było na Roztoczu, tylko, że to, co nad ranem się utworzyło, dość szybko zanikło. Późnym wieczorem, albo wczesną nocą Jedna komórka przeszło na północ od Lublina, no i ta znad Warszawy i województwa mazowieckiego śliznęła się trochę po skraju naszego województwa. Na coś więcej należy czekać do wtorkowego ranka. Ale z tym, to na swoje babka wróżyła…

Z kraju