Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Grupa Azoty Puławy czasowo ogranicza produkcję z powodu rekordowych cen gazu ziemnego

Jak poinformowała wczoraj Grupa Azoty Puławy, spółka podjęła decyzję o czasowym ograniczeniu produkcji. Sytuacja ta ma związek z rekordowo wysokimi cenami gazu.

– W związku z rekordowymi cenami gazu, głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji w Grupie Azoty Puławy, puławska Spółka Grupy Kapitałowej Grupa Azoty podjęła decyzję o czasowym ograniczeniu produkcji na kolejnych instalacjach – czytamy w komunikacie Spółki.

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. obserwowane są na europejskich giełdach nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu w okresie ostatniego półrocza wzrosły blisko czterokrotnie z poziomu 72 EUR/MWh w dniu 22.02.2022 r., do poziomu 276 EUR/MWh w dniu 22.08.2022 r.

– Grupa Azoty Puławy ograniczy produkcję amoniaku do około 10 proc. możliwości produkcyjnych. Zostanie wstrzymana produkcja w Segmencie Tworzywa oraz w Segmencie Agro, z wyjątkiem produkcji: siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy®, Likam oraz PULNOX® – przekazała w poniedziałek Grupa Azoty.

Jak wyjaśnia puławska Spółka, obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego – pomimo jego dostępności – determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Grupy Azoty i nie była możliwa do przewidzenia. W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe.

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

20 komentarzy

  1. w końcu nie będą smrodzić jak się jedzie eską koło azotów smród że nawiew w aucie trzeba było zamykać

  2. Chcieliście sankcję to macie, teraz konsekwencje będzie ponosić Polska inne bogate kraje sobie poradzą. Głupi naród, głupi rządzcy