Czwartek, 24 kwietnia 202524/04/2025
690 680 960
690 680 960

Groźne potrącenie rowerzysty. Trwa walka o życie mężczyzny, ulica została wyłączona z ruchu (zdjęcia)

Lekarze walczą o życie rowerzysty, ktory został potrącony w pobliżu Targów Lublin i nowego dworca autobusowego. Mężczyzna po długiej resuscytacji krążeniowo-oddechowej trafił do szpitala.

Do wypadku doszło w środę około godziny 16 na ul. Dworcowej w Lublinie. Pod wiaduktem, którym przebiega ul. Lubelskiego Lipca ’80 rowerzysta został potrącony przez samochód osobowy. Na miejscu interweniował zespół ratownictwa medycznego oraz policja.

Ze wstępnych ustaleń wynika, iż kierujący toyotą młody mężczyzna poruszał się w kierunku dworca. Na przejeździe dla jednośladów wjechał w rowerzystę, który przekraczał ulicę od strony lewej do prawej względem kierunku jazdy auta.

Jak ustaliliśmy, trwa walka o życie cyklisty. Początkowo nie wykazywał on funkcji życiowych, po długiej resuscytacji krążeniowo-oddechowej został on przetransportowany do szpitala. Obecnie funkcjonariusze drogówki ustalają dokładne okoliczności wypadku.

Występują duże utrudnienia w ruchu. Ulica jest całkowicie zamknięta między rondem przy hali Targów Lublin a skrzyżowaniem z ul. Młyńską. Objazdem kursują również pojazdy komunikacji miejskiej.


(fot. lublin112.pl, nadesłane – Marcin)

69 komentarzy

  1. Ocena: 24

    Wygląda na to, że ostro gonił. Brakuje informacji o aresztowaniu sprawcy przy tak ewidentnym naruszeniu przepisów.

    • Ocena: 5

      Fakt, że kierowca musiał poruszać się szybko, ale myślę , że nie jakoś super szybko, to przejście jest zaraz za rondem, więc jest mały odcinek żeby się rozpedzic. Ale przypominam też, że rowerzysta nie ma pierwszeństwa na przejściu, bo jakoś cykliści mają tendencję do zapominania o tym…

      • Będąc już na przejeździe dla rowerów ma pierwszeństwo rower. Nie ma pierwszeństwa zamierzając na nie wjechać w przeciwieństwie do pieszego.

        • W kodeksie nie ma nic o pieszym zamierzającym.
          Jest to ujęte tak: „Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”.
          Jest o tym filmik na kanale motoprawda – gość nie przepuszczał pieszych „zamierzających”, nie przyjął mandatu i sprawa poszła do sądu, a sąd nawet nie zaczął sprawy, bo orzekł, że nie doszło do żadnego naruszenia prawa.

          • Ocena: -1

            na przejściu z wysepką nie ma pieszy tzw pieszy oczekujący wyrok sądu jako precedens z Bydgoszczy chyba ….

          • Ocena: -1

            Nie stety pieszy tez nie ma pierwszeństwa chcąc wkroczyć na przejście ale nie liczni o tym wiedzą dopiero ma pierwszeństwo na przejściu.

        • Ocena: -3

          Po co rozważać pierwszeństwo czy brak pierwszeństwa przed przejazdem, skoro do 99,9% potrąceń dochodzi na przejeździe?

      • Przecież jest wyraźnie napisane, że trafił go na przejeździe rowerowym.

      • Po pierwsze to nie przejście dla pieszych, a przejazd dla rowerów (tam jest ścieżka wraz z przejazdem).
        Po drugie to rowerzysta ma pierwszeństwo (a przynajmniej tego uczą na kursie na prawo jazdy i to wynika z pytań i odpowiedzi egzaminacyjnych).

      • Doucz się.

      • Ocena: -1

        Na przejściu ma pierwszeństwo

        • Na przejściu to ma przeprowadzać rower, będąc na przejeździe dla rowerów ma pierwszeństwo.

    • Ocena: -1

      a niby dlaczego ? gdyby za każde naruszenie przepisów aresztowali niewiele ludzi by chodziło po ulicach

    • Ocena: -3

      Nie musiał szybko. Mógł dobrze go trafić, albo rowerzysta uderzył głową o asfalt. Boltissimo!

  2. Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nakładają na kierujących pojazdem obowiązek, aby zbliżając się do przejazdu dla rowerów zachowali szczególną ostrożność i ustąpili pierwszeństwa kierującemu rowerem, który już znajduje się na tym przejeździe, a nie, gdy na ten przejazd wjeżdża! Natomiast, gdy pojazd skręca w drogę poprzeczną, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, który jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów i drodze dla rowerów.
    A rowerzyści? Przepisy nie wskazują jednoznacznie jak mają się zachować, ale nie mogą na przejazd wjeżdżać z taką samą prędkością, z jaką poruszają się po drodze dla rowerów, bez upewnienia się, że ich wjazd nie spowoduje niebezpiecznej sytuacji!

    • Szykany na DDR przed przejazdem przez jezdnie rozwiazały by sprawę, rowerzyści musieliby również zmniejszyć prędkość przed wjazdem na jezdnię.

      • Ocena: 2

        ok, szykany dla rowerzystów i sykany dla aut przed przejściami i przejazdami dla rowerów – i obowiązkowo szykany przed wjazdami na rondzie mochyły i tym strasznym z „pniakiem”!!

    • Racja. Niektórzy rowerzyści wjeżdżają na przejazd z taką samą prędkością, z jaką jadą ścieżką rowerową. Zero rozwagi, zero odpowiedzialności, a później wielki krzyk i cierpienie. To samo dotyczy niektórych pieszych, którzy bez jakiejkolwiek sygnalizacji zamiaru przejścia na drugą stronę ulicy po PdD mają później pretensje do kierowców, że nie zatrzymali się w miejscu. Ludzie, trochę wyobraźni! Rozumiem, że wielu kierowców to idioci i powinni stracić uprawnienia, ale to piesi i rowerzyści mają więcej do stracenia w przypadku wypadku, więc powinni mieć tego świadomość. Poza tym łatwiej zatrzymać się pieszemu i cykliście, niż pojazdowi. To nic nie kosztuje. Inna sprawa to widoczność – piesi i rowerzyści mają całą przestrzeń do obserwacji, podczas gdy kierowca siedzi jednak z ograniczoną widocznością w zamkniętym pojeździe i nie ma obrazu sytuacji, jak poza autem. Tylko tyle i aż tyle.

      Zdrowia dla poszkodowanego.

    • Ocena: 0

      powiedz to potrąconemu rowerzyście no i co z tego ?

  3. Ocena: 11

    Bolt miał szkolenia równościowe dla kierowców. Szkoda, że nie szkolenia z ruchu drogowego.

    • Rolnik spod granicy
      Ocena: 1

      Takie szkolenia że jedna dacia jeździ z naklejkami PW a obok fake-taksi.

  4. Kolejny bolt w akcji … ukr czy zimbabwe??

  5. Czarna kulega pewnie za fajerą

  6. Na odcinku od ronda do ul. Dworcowej są aż cztery przejazdy dla rowerów, zawsze jak tam jadę to uważam żeby jakiś rowerzysta nie wyskoczył mi na przejazd. Takich przypadków w tamtym miejscu będzie więcej.

  7. Powinien być bezwzględny stop dla rowerów i pieszych aby mogli się upewnić czy mogą bezpiecznie przedostać się na drugą stronę

    • Ocena: 5

      Czy ten bezwzględny stop ma być tak samo przestrzegany jak jest przestrzegany dotychczas? Czyli, że na stopie zatrzymuje się 10% pojazdów, a przy zielonej strzałce 1% pojazdów.

    • Ocena: 3

      Powinien być bezwzględny stop dla samochodzistów na każdym skrzyżowaniu, aby mogli się upewnić czy mogą bezpiecznie przedostać się przez skrzyżowanie

    • Ocena: 1

      i dla pociągów

  8. Ocena: 7

    Byłem skrzyżowanie dalej. Widziałem zdarzenie. Pędzący rowerzysta WJECHAŁ w samochód powodując kolizje. Kiedy rowerzyści nauczą się jeździć ?????

    • Ocena: 0

      to ten rowerzysta jechał drogą! pod prąd?? bo jakoś nie widzę uszkodzeń z lewej strony auta!

      • Ocena: 0

        Drogi rowerowe są z reguły dwukierunkowe. Jednokierunkowe zdarzają się wyjątkowo. Ta jest dwukierunkowa.
        Ale to nic nie zmienia. Bo zasady obowiązujące na PdP czy PdR czy przejeździe kolejowym są identyczne niezależnie od kierunku z którego wchodzi/wjeżdża pieszy/rowerzysta/pociąg.

      • Czytać nie umisz?
        Ocena: 0

        na tych zdjęciach w ogóle nie widać lewej strony auta. Rower jechał z lewej na prawą stronę patrząc z za kierownicy taxi. Tak wynika z treści artykułu!

  9. Dwa przejścia dla pieszych, a on rozpędził się jak rakieta Muska nie zważając na nic.

  10. Muszę w tym miejscu pogratulować patrolowi Straży Miejskiej, który był jako pierwszy na miejscu zdarzenia, jako pierwsi zabezpieczyli miejsce i z przechodniami reanimowali rowerzystę z użyciem defibrylatora. Brawa

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia