Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Groźna bakteria w produkcie z Biedronki. Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego (zdjęcia)

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ważne ostrzeżenie dotyczące jednego z produktów dostępnych w sieci sklepów Biedronka. W partii tego produktu stwierdzono obecność groźnej bakterii Listeria monocytogenes.

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes we wskazanej poniżej partii produktu „Rolada ze szpinakiem”. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: Kraina wędlin Rolada ze szpinakiem 300 g
Należy spożyć do:/numer partii produkcyjnej: 24.04.2023
Kod kreskowy: 5904750008819
Producent: „Aves” Sp. z o. o., Gajewniki 16, 98-220 Zduńska Wola, Weterynaryjny numer identyfikacyjny: PL 10190601 WE
Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn

 

Groźna bakteria w produkcie z Biedronki. Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego (zdjęcia)

Groźna bakteria w produkcie z Biedronki. Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego (zdjęcia)

Groźna bakteria w produkcie z Biedronki. Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego (zdjęcia)

Groźna bakteria w produkcie z Biedronki. Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego (zdjęcia)

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli

Producent podjął decyzję o wycofaniu z rynku niezgodnej partii. Uruchomił procedurę wycofania, przekazał dystrybutorowi informację o stwierdzonej niezgodności wyrobu oraz o konieczności natychmiastowego jego wycofania. Firma AVES Sp. z o.o. przygotowała komunikat dla klientów informujący o wycofaniu z obrotu partii produktu. Firma Jeronimo Martins Polska, niezwłocznie wszczęła procedurę wycofania z obrotu handlowego powyższej partii produktu, natychmiast po otrzymaniu informacji o niewłaściwych wynikach badań produktu.

Organy urzędowej kontroli żywności we współpracy z zaangażowanymi podmiotami prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i monitorują proces wycofywania produktu.

Zalecenia dla konsumentów

Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem. Informacje na temat objawów związanych z zakażeniem Listeria monocytogenes zawarte są na stronie internetowej Głownego Inspektoratu Sanitarnego.

Czym jest listerioza?

Listerioza jest chorobą wywołaną przez bakterię Listeria monocytogenes. Bakteria ta może być przenoszona przez zanieczyszczone jedzenie, takie jak surowe mięso, mleko, sery i warzywa, oraz przez kontakt z zakażonymi zwierzętami.

Objawy listeriozy obejmują gorączkę, bóle głowy, biegunkę, nudności, wymioty oraz objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia równowagi i koordynacji, drgawki i zapalenie mózgu. Choroba ta może być szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego, a także dla osób z osłabionym układem odpornościowym, takich jak osoby starsze lub chore na AIDS.

Leczenie listeriozy polega na stosowaniu antybiotyków. W przypadku cięższych postaci choroby może być konieczne hospitalizacja i podanie antybiotyków dożylnie. Aby zapobiec zakażeniu listerią, należy unikać spożywania surowego mięsa, surowego mleka i niepasteryzowanych produktów mlecznych oraz dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem.

(fot. GIS)

18 komentarzy

  1. Tyle chemii i wybiły tych bakterii?

  2. wiem że nie wszyscy mają możliwość wyprodukować coś do jedzenia lub zrobić samodzielnie ale kto ma to nie sięga po nic w marketach ,sam osobiście w sklepach kupuję sól,ocet,cukier,drożdże,i parę innych produktów podstawowych mam 3 ha ziemi i to wystarcza na wyprodukowanie wszystkiego co nam potrzebne do życia od mięsa po produkty roślinne .Mam trochę maszyn , pracuje na etacie a w wolny czasie tym się zajmuję w zasadzie od pokoleń i nikt nie chorował i nie choruje w rodzinie na choroby cywilizacyjne, typu,rak,cukrzyca,nadciśnienie. I nie sięgam po pestycydy roślinne a po stare dziadkowe sposoby zwalczania chorób roślin i innych zaraz;)