690 680 960

Granicę w naszym regionie przekroczyło 4 mln pojazdów oraz 13 mln osób. Straż graniczna podsumowała ubiegły rok

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie jest największym oddziałem straży granicznej w Polsce. Funkcjonariusze pilnują granicy o długości 467 km. Właśnie podsumowali ubiegły rok.

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy chronią znajdującą się w naszym regionie granicę z Białorusią i Ukrainą, podsumowali 2019 rok. Od początku stycznia do końca grudnia odprawili w przejściach granicznych ponad 4 mln pojazdów oraz ponad 13 mln osób. Za tzw. „zielonej granicy” zatrzymanych zostało 37 nielegalnych migrantów, którzy nielegalnie próbowali dostać się na terytorium Polski.

Pogranicznicy udaremnili wiele prób przemytu narkotyków, łącznie zatrzymano różnego rodzaju środki odurzające, głównie haszysz i MDMA, o wartości prawie 30 mln zł. Codziennością jednak są próby przemytu papierosów, łącznie przejęto wyroby tytoniowe o wartości ponad 17 mln zł. W trakcie kontroli odzyskanych zostało również prawie 300 pojazdów pochodzących z przestępstw. Ich łączna wartość wyniosła blisko 15 mln zł.

Na granicy wpada też wiele osób ze sfałszowanymi dokumentami. Tego typu przypadków w ubiegłym roku było 777. Najczęściej podrabiano: „Oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy…..”, paszporty, wizy, dowody rejestracyjne pojazdów, polisy ubezpieczeniowe, zezwolenia na pobyt oraz prawa jazdy. Funkcjonariusze podejmowali również czynności wobec osób, które miały zasądzone kary finansowe. Wyegzekwowali od 2400 osób łączną kwotę 4 mln 800 tys. zł. Natomiast z tytułu nałożonych mandatów karnych była to kwota ponad 4,5 mln zł oraz kar w transporcie drogowym na ponad 1 mln zł.

– Wśród osób, które uiściły zasądzone im kary, swoistym rekordzistą okazał się być kontrolowany na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku obywatel Ukrainy. Cudzoziemiec ten był poszukiwany, w związku z realizacją wobec niego kar grzywny. Jak ustalili funkcjonariusze, zmieniał on swoją tożsamość aby uniknąć innych, wcześniej już zasadzonych wobec niego kar. Mężczyzna po opłaceniu kar grzywny w łącznej kwocie 26 500 zł, został zwolniony – wyjaśnia por. Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jednak funkcjonariusze pełnią służbę nie tylko na granicy i przejściach granicznych. Przeprowadzili również ponad 8 300 kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium naszego kraju. Zatrzymali ponad 1 300 osób, które przebywały w Polsce nielegalnie. Dokonali również blisko 500 kontroli legalności zatrudnienia, które objęły ponad 11 tys. cudzoziemców. W wyniku tych działań ponad 300 cudzoziemców zostało zobowiązanych do opuszczenia terytorium Polski, wobec 432 nielegalnych pracowników z zagranicy skierowano wnioski do Sądu o ukaranie. Kontrole legalności spowodowały również skierowaniem do sądu wniosków o ukaranie wobec 160 pracodawców, którzy nielegalnie zatrudniali obcokrajowców.

(fot. NOSG)

3 komentarze

  1. To zarobiliśmy ;p

  2. Krzysztof,, Ochota,,

    W którą stronę???, bo z milion zaciągających to w samym lubelskim idzie naliczyć. 😁

  3. a ile wjechało ‚lewych’ fajek???

Kursy walut

  • USD 4.4351zł -0.91%
  • GBP 5.4317zł -0.31%
  • EUR 4.6821zł -0.33%
  • CHF 4.7474zł -0.05%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Akcja promująca profilaktykę zdrowotną wśród mieszkańców obszarów wiejskich
Bal Sylwestrowy w Wilkołazie
Miejski Urząd Pracy w Lublinie serdecznie zaprasza na „Polsko-Ukraińskie Spotkanie dla Pracy”!
Zaproszenie na wspólne ubieranie osiedlowej choinki
X Turniej o Puchar Świętego Mikołaja w Karate Tradycyjnym w Zamościu