Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

W gminie Jabłonna będą rejestrować Potencjalnych Dawców Szpiku

Za tydzień w środę mieszkańcy Gminy Jabłonna i okolic będą mieli możliwość zarejestrowania się jako Potencjalni Dawcy Szpiku. Całość trwa kilka minut a może uratować komuś życie.

W środę 17 lutego w Jabłonnie odbędzie się rejestracja Potencjalnych Dawców Szpiku. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-55 lat i nie posiadająca wyraźnej nadwagi. Akcja przeprowadzona zostanie w godzinach od 12.00 do 18.00 w tamtejszym gimnazjum. Całość wspierają wolontariusze DKMS, Gimnazjum Publiczne w Jabłonnie, Gmina Jabłonna oraz Centermed Lublin.

Przeszczep szpiku jest jak na razie jedyną skuteczną metodą leczenia nowotworów krwi. Przetoczone dożylnie, tak jak krew, komórki dawcy zasiedlają miejsca po zniszczonym szpiku biorcy i namnażają się tworząc nową krew. By go wykonać, musi nastąpić idealna zgodność dawcy i biorcy. Prawdopodobieństwo zostania rzeczywistym dawcą, po zarejestrowaniu się jako potencjalny, wynosi: 13 osób na 10 000 potencjalnych dawców.

Osoba rejestrująca się jako Potencjalny Dawca Szpiku samodzielne pobiera pod nadzorem osoby upoważnionej przez fundację DKMS wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka oraz wypełnienia formularz rejestracyjny. W rejestracji potencjalnym dawcom nie przeszkadza: przeziębienie, przyjmowanie antybiotyków, tabletek antykoncepcyjnych ani ciąża. Przeciwwskazaniem nie są również choroby powszechnie przechodzone w dzieciństwie: świnka, ospa, odra.

Sam proces oddawania szpiku kostnego polega na pobieraniu krwi z układu krążenia dawcy i wytrącaniu z niej komórek macierzystych. Zabieg jest bezbolesny.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym akcji.

(fot. DKMS)
2016-02-09 22:39:50

4 komentarze

  1. A potem zaczna ginac bez wiesci…a jak ich znajda bez narzadow to i tak wsxystko zatuszuja…

  2. 112 -czy mieszkańcy gminy Wysokie też mogą brać udział ???bardzo proszę o informacje na ten temat

Wiadomości z info112