Czwartek, 17 kwietnia 202517/04/2025
690 680 960
690 680 960

GIS kontroluje karty szczepień dzieci – ruszyła ogólnopolska weryfikacja dokumentacji

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) rozpoczął ogólnopolską kontrolę kart szczepień dzieci, mającą na celu zweryfikowanie liczby zaszczepionych oraz identyfikację ewentualnych braków w dokumentacji. Działania te są krokiem w stronę cyfryzacji systemu szczepień w Polsce.​

Rzecznik GIS, Marek Waszczewski, podkreślił, że kontrola nie jest wymierzona w dzieci, ich rodziców ani placówki medyczne.

– Będziemy sprawdzali sposób prowadzenia kart, w jaki sposób są wypełniane i czy nie brakuje w nich wpisów – wyjaśnił Waszczewski.

Celem jest dokładne ustalenie liczby zaszczepionych dzieci oraz określenie, przeciwko którym chorobom zostały zaszczepione.

Kontrola obejmie blisko 10 tysięcy publicznych i prywatnych poradni oraz przychodni w całym kraju. Inspektorzy sanepidu będą mieli wgląd w karty szczepień, aby zweryfikować ich poprawność i kompletność. To działanie ma również na celu przygotowanie do wprowadzenia elektronicznych kart szczepień do końca 2025 roku, co ułatwi dostęp do informacji o szczepieniach w ramach Internetowego Konta Pacjenta (IKP). ​

W Polsce obowiązek szczepień ochronnych ze względu na wiek, według danych GUS, obejmuje około 7,5 mln dzieci i młodzieży. W ostatnich latach liczba odmów szczepień wzrosła z ok. 40 tys. w 2018 roku do ponad 87 tys. w 2023 roku.  Najwyższa Izba Kontroli ostrzegła, że dalszy wzrost liczby odmów może prowadzić do epidemii groźnych chorób. Rzecznik GIS zaznaczył, że obecna kontrola nie jest związana z niedawnym przypadkiem błonicy u niezaszczepionego dziecka, które wróciło z Zanzibaru, a była planowana dużo wcześniej. Waszczewski podkreślił, że kontrola nie jest nastawiona na karanie.

– Na tym etapie to pewnego rodzaju spis z natury – powiedział rzecznik GIS.

Dodał również, że przychodnie na bieżąco informują sanepidy o uchylaniu się od szczepień. Istnieje także grupa dzieci, która „zniknęła z systemu”. GIS będzie starał się ustalić, co się z nimi stało, biorąc pod uwagę różne hipotezy, takie jak korzystanie z prywatnej opieki medycznej, wyjazd za granicę czy przeprowadzka. ​

11 komentarzy

  1. Ocena: 5

    Niech się wezmą lepiej za inżynierów z niemiec

  2. Ocena: 3

    Lobby farmaceutyczne w Polsce jest bardzo silne i stąd to rozdmuchiwanie pandemii/epidemii i nagonka do szczepienia.

  3. akcja ma chyba charakter pokazowy , przychodnie na bieżąco zgłaszają do snaepidu przypadki uchylania się od szczepień!

  4. Ocena: 0

    To na zlrcenie kincernow farmaceutycznych zarabisjacych na chorobach? Urzednucy im to orgslanizuja? Oj bedzie wkoorw.

  5. niech autor tego pomysłu niech wszystko przyjmie i czekamy

  6. Ocena: -5

    Po prostu bezpłatna opieka medyczna powinna być tylko dla tych, którzy wypełniają obowiązkowe szczepienia. Nikt was nie zmusza, ale w razie choroby szykować portfel. I nie żebrać zbiórkami po internetach.

    • Ocena: 14

      Zgadzam się, tylko bym rozszerzyła. Jak ktoś zapalił raz papierosa to niech płaci za choroby płuc. A jak wypił alkohol to za wątrobę i trzustkę. Jak jadł w MCD to niech płaci za choroby układu pokarmowego.

    • Ocena: 8

      A i nie wiem czy wiesz ale w prawie całej unii, szczepienia są dobrowolne. Jest tylko kilka krajów które można policzyć na palcach jednej ręki gdzie są obowiązkowe

      • Ocena: 2

        ale do wielu the bili to nie dociera. Praktycznie tylko w byłych demoludach tyle szczepień jest obowiązkowyh.

    • Ocena: 4

      bezpłatna opieka medyczna powinna być tylko dla tych, którzy opłacają składki zdrowotne

    • Rupert van Jajetschnitza
      Ocena: 2

      Jeśli istnieją wyniki badań potwierdzające skuteczność szczepień to poproszę kopię

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia