Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Funkcjonariusze ABW i KAS zatrzymali osoby podejrzane o wystawianie i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali sześciu przedstawicieli spółek działających na terenie woj. mazowieckiego i lubelskiego. Z ustaleń śledztwa wynika, że byli oni zaangażowani w fikcyjną działalność.

Do zatrzymania doszło 17 listopada tego roku na terenie woj. mazowieckiego i lubelskiego. Jak informuje Stanisław Żaryn rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działającej w latach 2018-2020 są podejrzani o posługiwanie się, wystawianie i używanie – jako autentycznych – nierzetelnych i niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur VAT. Straty Skarbu Państwa z tytułu oszustw podatkowych szacowane są aktualnie na co najmniej 20 mln zł.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami w celu uszczuplenia należności podatkowych dużej wartości, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Wobec dwóch z zatrzymanych Sąd Rejonowy w Opolu zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

– Są to kolejne zatrzymania w sprawie współprowadzonej przez Wydział Zamiejscowy w Opolu katowickiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu. Aktualnie w śledztwie wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec 15 podejrzanych. Z uwagi na rozwojowy charakter sprawy niewykluczone są kolejne zatrzymania – wyjaśnia Stanisław Żaryn.

(fot. ABW, źródło ABW)

2 komentarze

  1. A Pana od respiratorów i ministra zdrowia wraz z zastępcą już zatrzymali czy jeszcze nie?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo