Fotografują samoloty w ich naturalnym środowisku (zdjęcia)

10thousandMETERS to grupa fanów lotnictwa oraz fotografii, która robi zdjęcia samolotów przelatujących nad naszymi głowami. Możecie ich spotkać w Kraśniku, to tam uzbrojeni w aparat i teleskop „polują” na samoloty z całego świata.

Kamil Sobieszczański, Mateusz Darocha oraz Krzysztof Bosowski, czyli grupa 10thousandMETERS. Mówią o sobie, że są fanami lotnictwa i spotterami.

O sobie i swojej pasji opowiadają tak:

Jeden dał aparat, drugi teleskop, a trzeci kupę żartów i dobrego poczucia humoru – wszyscy daliśmy siebie i tak postanowiliśmy robić razem zdjęcia, nazwać naszą grupę i jednocześnie założyć profil w serwisie Instagram pod nazwą 10thousandMETERS – w języku angielskim po to, aby trafić to szerszej grupy odbiorców.

Fotografujemy za pomocą teleskopu Synta 8 oraz lustrzanki Nikon D3200 bez dodatkowych soczewek powiększających. Przygoda dość kosztowna, jednak frajda z samego patrzenia w niebo i oglądania, patrzenia przez wizjer jest nie do opisania – to trzeba samemu zobaczyć.

W Polsce jest nawet sporo takich osób jak my, jedni fotografują przy pomocy zwykłych kompaktów z dużym zoomem (tak jak my kiedyś), jedni wybierają teleskop, a jeszcze inni choćby lornetkę po to, aby popatrzeć. Zdjęcia robimy w Kraśniku, mamy to szczęście, że mieszkamy w takim miejscu w Polsce, gdzie jest wiele dróg lotniczych, a co za tym idzie wiele niezwykłych maszyn lata nad naszymi głowami, czasem rzadsze jak np. Ił76, którego zdjęcie jest poniżej oraz C-17 Galaxy, czyli maszyna wojskowa USA, a którego jeszcze nie udało nam się złapać, choć gołym okiem widzieliśmy, jak przelatuje. A 350 Thai Airways, który wyjątkowo przeleciał po sprzyjającej nam trasie, a którego również udało nam się złapać w tłusty czwartek (28.02) dał nam mnóstwo radości.

Jedno z naszych najlepszych zdjęć to poniższy 747-8 w wersji Cargo linii Nippon Cargo Airlines na trasie z Mediolanu do Tokio w Japonii. Nad Kraśnikiem możemy również podziwiać maszyny, które lądują w Lublinie jak np. A320 WiZZ Air, czasem udaje się złapać na trasie do Tajlandii 787 LOT-u. Fotografujemy nie tylko samoloty, ale także i nocne niebo, 3 kwietnia udało nam się złapać Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przelatującą nad Polską, zdjęcie nie jest najwyższych lotów, ale nam daje satysfakcję oraz taka radość, gdy możemy podziwiać to co niewidoczne.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane przez 10thousandMETERS. Znajdziecie ich także na Instagramie – https://www.instagram.com/10thousandmeters/

Grupie udało się również sfotografować Międzynarodową Stację Kosmiczną

(fot. 10thousandMETERS)

Zobacz również

12 komentarzy

 1. Proszę o info jaki teleskop kupić do obserwacji planet ? Bez fotografowania .

  • Synta 8 w zależności od użytego okularu wystarczy Ci by zobaczyć większość planet układu słonecznego, niektóre wraz z księżycami

  • Do obserwacji planet wygodniejszy i po prostu lepszy ze specyfikacji będzie jakiś maksutow a nie newton (ta Synta to newton).

   • Syntę zostaw dla obserwacji obiektów szerokich – gromady otwarte, mgławice. Fotografie jw z lustrzanych obiektywów/teleskopów to najtańsza ale też najbardziej prymitywna forma dalekiego foto. Tylko dobre soczewki, plus stabilny pewny montaż. Ale to wydatek nie 1000 PLN tylko minimum 10-20x tyle. Absolutne minimum.

 2. Mariusz Tatary 2

  Zajęcie dla fototerrorystów. I dla trzeźwych. Po pijaku ręce się za bardzo trzęsą.
  Ja tam uprawiać tradycyjne wiejskie sporty, czyli wyścigi starymi gratami po wsiach.

 3. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Gratulując uchylam swojego kapelusza (cowbojski, a jak!),
  Chyba nie pogniewacie się jak Wasze fotki samolotów włączę do swojej fotograficznej kolekci?

 4. Mariusz Tatary 2

  Stop fototerrorystom.

 5. Super fotki.zwlaszcza stacja,widac panele sloneczne z tej odleglosci,gratulacje.

 6. Chłopaki róbcie zdjęcia samolotom z CHEMTRAILS i do netu ich

  • Przecież już są. Aluminium jest dodawane do paliwa lotniczego, dlatego można ściemniać, że to spaliny. Tylko raptem po wejściu Polski do NATO niektóre bilety lotnicze potaniały dziesięciokrotnie. Zrozumcie, że głównym biznesem „tanich” linii lotniczych nie jest przewóz osób i cargo, tak samo jak głównym biznesem McDonalds nie jest żywienie ludzi, tylko nieruchomości.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach