Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Finał obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej (zdjęcia)

Obchody 20-lecia wstąpienia Polski do UE to czas zaprezentowania szerszej publiczności efektów wdrażania projektów unijnych przez Beneficjentów, którzy w naszym regionie realizowali projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 oraz 2014-2020. W sobotę 11 maja w Lublinie wspólnie świętowaliśmy nasze uczestnictwo w UE podczas finału XI Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE). W wydarzeniu wzięli udział marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Piotr Breś.

Miasteczka europejskie

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to coroczne święto związane z Funduszami Europejskimi, któremu towarzyszą spotkania z Beneficjentami, koncerty, pikniki. Przy wsparciu Unii Europejskiej wiele zmieniło się nie tylko w całej Polsce, ale również w całym województwie. Wydarzenie organizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we wszystkich regionach Polski ma na celu ukazanie, jak zmieniło się nasze otoczenie dzięki funduszom unijnym. W tym roku okazja do świętowania jest podwójna – obchodzimy bowiem 20-lecie Polski w UE oraz 550-lecie województwa lubelskiego.

– Z dumą i radością gromadzimy się, aby uczcić dwudziestolecie przynależności Polski do Unii Europejskiej. To wyjątkowy moment, który przywołuje nie tylko wspomnienia wysiłków i osiągnięć, ale również inspiruje nas do spojrzenia w przyszłość z optymizmem i determinacją. Z perspektywy rozwoju województwa lubelskiego ostatnie dwudziestolecie to okres niezwykle intensywny, naznaczony wieloma inwestycjami. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich nasz region rozwija się, pięknieje i daje coraz więcej możliwości – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Finał DOFE – występy i atrakcje

Świętowanie podczas finału DOFE rozpoczęło się rodzinnym biegiem w Ogrodzie Saskim, po którym wszyscy uczestnicy w towarzystwie animatorów, klaunów, szczudlarzy, bębniarzy i Syriusza – oficjalnej maskotki Unii Europejskiej – przeszli wspólnie z Ogrodu Saskiego na Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Plac Teatralny i Ogród Saski zamieniły się w miasteczko europejskie.

Atrakcji nie brakowało, a wśród nich były: Stoiska Beneficjentów Funduszy Europejskich – tzw. „Lokomotywy” Funduszy Europejskich, stoiska służb mundurowych, strefa gier i zabaw, pokazy magii, symulator dachowania, stoisko promujące zasady równościowe ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb tworzenia udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej, występy muzyczno-taneczne: Klub Sportowy Fly Five, Opera Lubelska, Zespół folklorystyczny „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego, Kapela Janka z Urzędowa, Miłosz Bachonko, rekonstrukcja historyczna Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej w Woli Okrzejskiej, pokazy naukowe Spice Gears Academy z Kraśnika, konkursy z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do UE, pokazy strażackie i pierwszej pomocy.

Do późnego popołudnia najmłodsi korzystali ze strefy gier i zabaw, gdzie animatorzy prowadzili zabawy z chustą animacyjną, skoki w workach czy przeciąganie liny. Dzieci miały dostęp do stoisk, gdzie mogły pomalować buzie, zrobić tatuaż czy kolorowe warkoczyki. Po parku chodzili szczudlarze i klauni, którzy zapraszali do udziału w grze miejskiej czy zajęciach rekreacyjnych.

W czasie finału DOFE eksperci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi UMWL służyli doradztwem i informacją, jak dobrze wykorzystać środki z Unii.

Wystawy prezentujące Fundusze Europejskie

W Galerii Saskiej dostępna była wystawa zewnętrzna „Lokomotywy” Funduszy Europejskich, na której zaprezentowano dwadzieścia projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich w ramach programów regionalnych na lata 2007-2013 oraz 2014-2020. Z kolei we wnętrzach CSK została zaprezentowana wystawa prac laureatów wszystkich edycji konkursu plastycznego „Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoją okolicę”.

Finał DOFE – koncerty – 11 maja 2024 r.

Zwieńczeniem świętowania finału DOFE były koncerty. Najpierw na scenie pojawił się zespół Sound’nGrace, a gwiazdą wieczoru był Afromental. Na koniec odbył się pokaz iluminacji świetlnej o tematyce Funduszy Europejskich i Unii Europejskiej.

„Lokomotywy” Funduszy Europejskich

Finał XI edycji DOFE poprzedziła Majówka z „Lokomotywami” Funduszy Europejskich, która rozpoczęła się 24 kwietnia br. Wszystko to w ramach obchodów 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie Beneficjenci, czyli „Lokomotywy” Funduszy Europejskich, zorganizowali specjalne wydarzenia w miejscach realizacji swoich projektów dofinansowanych ze środków unijnych. Również na finał XI edycji DOFE „Lokomotywy” Funduszy Europejskich 11 maja przygotowali swoje stoiska.

Efekty realizowanych przedsięwzięć ze środków unijnych nie byłyby możliwe, gdyby nie korzystający z programów Beneficjenci, którzy „napędzali” kolejne osoby czy firmy do korzystania ze środków unijnych. Właśnie dlatego akcja została nazwana „Lokomotywy” Funduszy Europejskich. To właśnie Beneficjenci programów unijnych nadają tempo rozwojowi całego województwa – nie tylko gospodarczego czy infrastrukturalnego, ale również na rynku pracy, w zakresie edukacji, kultury, zdrowia, kształcenia zawodowego, mobilności miejskiej, ekologii i spójności społecznej.

(Źródło: UMWL)

9 komentarzy

 1. Proletariusze Wszystkich Krajów – Łączcie się !

  • Jasne, jasne pewnie bardzie by ci pasowała unia z białorusią i ruskimi.

   • A nord stream to co to było pobancu?

   • Są w Europie kraje nie będące członkami UE.
    Jest też Anglia która z UE wyszła i wcale nie stworzyła uni ze wschodem.
    Troche wyobraźni, nie trzeba być pod niczyim butem.

 2. Tutaj nie ma czego świętować… UE to porażka.

 3. Tak na poważnie, mam dwa pytania:
  1.Czy ktoś wie ile wynosi nasza roczna składka do budżetu UE ? ( np za 2023 r.)
  2.Jakie wymierne korzyści jako państwo (naród) mamy z naszej przynależnośćci do UE ?

  Ps. Tylko proszę mi nie pisać o tzw strefie Schengen, bo to kpina

 4. Zgodnie z tradycją świętuje się w Polsce rocznice tragedii i nieszczęść…

 5. Pioter jakoś strasznie zmęczony życiem na twarzy.

Dodaj komentarz